لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۰۲

اعطای نشان هنر برای آزادی از سوی بنیاد «فیرپلی» به جعفر پناهی


بنیاد سوییسی «فیرپلی» روز جمعه، نوزدهم اسفندماه در زوریخ از دو هنرمند و یک روزنامه نگار تقدیر کرد. بنیاد فیرپلی به جعفر پناهی، کارگردان ایرانی به خاطر تلاش‌های ویژه‌اش در زمینه آزادی‌های هنری اولین نشان« هنر برای آزادی» را اعطا کرد.

جعفر پناهی، بعد از انتخابات سال ۸۸، به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلم‌سازی، محکوم شده است و چون ممنوع الخروج است در این مراسم حضور نداشت.

رادیو فردا در این باره با «سُلاله شیرازی»، عضو ایرانی هیات مشاوره بنیاد «فیرپلی» گفت‌وگو کرده است.

***
در برنامه جمعه شب بنیاد فیرپلی از چه کسانی تقدیر شد؟

دراین برنامه دو هنرمند و همچنین یک روزنامه نگار تشویق شده و از آنها حمایت شد. یک خانم هنرمند از آفریقای جنوبی در این میان بودند و یک خانم روزنامه نگار هم از سوئد که بنیادی را برای حمایت از نوازندگان و موسیقی دانان در کشورهای مختلف تاسیس کرده است. آن چه برای ما اهمیت داشت معرفی آقای جعفر پناهی در کنار اینها بود.

چه شد که بنیاد فیرپلی جعفر پناهی را به عنوان یکی از برندگان جایزه مورد تقدیر قرار داد؟

در درجه اول به دلیل کیفیت بالای کارهای آقای پناهی از او تقدیر شد. در برنامه درباره کارهای جعفر پناهی و ارزش هنری و جهانی کارهای او صحبت شد. مدالی که اختصاصی برای آقای پناهی تهیه کرده بودند مدالی بود که در یک طرف آن تصویر این هنرمند به نحو زیبایی حک شده بود.

همان طور که می‌دانیم جعفر پناهی ممنوع الخروج است و در مراسم بنیاد فیرپلی حضور نداشت. آیا کسی این مدال را از طرف آقای پناهی دریافت کرد؟

من از طرف بنیاد باید این مدال را به آقای پناهی اهدا می‌کردم. روی پرده تصویر بزرگ او بود و به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فارسی متن خوانده شد. البته بنیاد تلاش می‌کند این نشان را از طریق نهادهای بین المللی به دست جعفر پناهی برساند.

شما از طرف بنیاد فیرپلی در آن برنامه سخنرانی کردید. صحبت شما درباره چه بود؟

من از طرف بنیاد اعلام کردم که این بنیاد به دلیل کیفیت بالای کارهای جعفر پناهی او را تشویق و مورد تایید قرار می‌دهد و متاسف است که مشکلاتی بر سر راه این هنرمند وجود دارد و آرزومند می‌کند این مشکلات هر چه زودتر از سر راه او برداشته شود تا به دنیای خلاقیت هنری خود برگردد.

بنیاد «فیرپلی» چه بنیادی است، چه اهدافی دارد و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

این بنیاد از طرف عده‌ای از هنردوستان که بیشتر از سوییس و آلمان هستند تاسیس شده و نویسندگان، موسیقی دانان، نوازندگان و فیلم‌سازانی از این بنیاد حمایت کرده یا با آن همکاری می‌کنند.

این بنیاد تازه تاسیس است و هدفش معرفی هنرمندانی است که در درجه اول کیفیت کارشان مورد تایید دنیای هنر قرار دارد ولی به دلایلی از جمله مسایل سیاسی یا نژادی و غیره در آفرینش کارهای خود با مشکلاتی روبرو هستند.

مجموعه افراد و هنرمندان پشتیبان بنیاد فیرپلی سعی می‌کنند در حد توان خود به شکل‌های مختلف این هنرمندان را در سطح جهان معرفی کنند و اگر می‌توانند از آنان حمایت کنند تا این هنرمندان بتوانند بدون مشکل به کار هنری خود برگردند و آن را ادامه دهند.
  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگاران و مجریان سابق رادیو فرداست. او پیش از پیوستن به رادیو فردا در سال ۱۳۸۲ در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. فرین عاصمی در دوره فعالیتش در رادیوفردا مستندهای رادیویی و تلویزیونی مختلفی از جمله اشغال سفارت آمریکا و ۴۴۴ روز گروگانگیری کارکنان آن در تهران و برنامه‌هایی به‌مناسبت هشتادمین سالگرد تولد واتسلاو هاول و هفتاد و پنجمین سالگرد آزادی اردوگاه آشویتس تهیه کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG