لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۶
شماری از سينماگران جهان که از آنها برای شرکت در جشنواره سينما حقيقت در ايران دعوت شده بود ضمن عدم پذیرش این دعوت از ديگر سينماگران هم خواستند در اعتراض به بازداشت سينماگران و مستندسازان در ايران و همچنين ارعاب و آزار و ايجاد محدوديت برای فيلمسازان ايرانی در این جشنواره شرکت نکنند.

گفت‌وگو با مازیار بهاری، فیلمساز ایرانی مقیم لندن
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00
لینک مستقیم


وب‌سايت جشنواره فيلم آمستردام در بيانيه‌ای اعلام کرد: «امروز اعلام شد جشنواره سينما حقيقت قرار است از هفتم تا ۱۲ نوامبر، ۱۶ تا ۱۹ آبان، در ايران برگزار شود، آن هم در حالی که مجتبی ميرطهماسب، کتايون شهابی و مهران زينت‌بخش هنوز در زندان و تحت فشار هستند که به اعترافاتی دروغين رضايت دهند. حکم ناعادلانه جعفر پناهی و محمد رسول‌اف نیز به تازگی تاييد شده است.»

جشنواره فيلم آمستردام افزود: «ما فکر می‌کنيم شرکت در چنين جشنواره‌ای به نوعی حمايت از دولت جمهوری اسلامی ايران است و در نتيجه با هرگونه شرکت در اين جشنواره مخالف هستيم. حاکميت ايران نبايد از چنين فرصت‌هايی برای معرفی نادرست خود بهره‌مند شود.»

این بیانیه با درخواست از مدعوین برای تحریم جشنواره تأکید کرده است که «برگزارکنندگان اين جشنواره، عوامل همان دولتی هستند که در آزار و دستگيری و اذيت فيلمسازان دست دارند».

مارک ويمولر، سازنده فيلم «زندگی، راهی بسيار دور و دراز» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از عوامل این جشنواره خواسته است تا فیلم وی را از برنامه خود خارج کنند.

وی توضیح داده است: «نمی‌خواهم حضور من به نوعی حمايت از دولت ايران تلقی شود. آن هم دولتی که فيلمسازان را اذيت می‌کند و اجازه فيلمسازی به آنها نمی‌دهد. به همين دليل به هيچ وجه اجازه نمی‌دهم فيلم من در کشوری که فيلمسازان در آن به زندان می‌افتند و تحقير و اذيت می‌شوند، به نمايش درآيد.»

يانوش ريختر هم که قرار بود فيلم مستند «گواناپه سور» او در اين جشنواره به نمايش درآيد، در صفحه حمايت از آزادی کتايون شهابی نوشته است: «من در اعتراض به زندانی بودن فيلمسازان ايرانی، فيلم خود را از جشنواره سينما حقيقت خارج کردم.»

مدير روابط عمومی جشنواره سينما حقيقت روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد از مايکل مور، مستندساز آمريکايی، هم برای شرکت در این جشنواره دعوت شده، ولی وی «نه جواب رد و نه جواب مثبت» به آنها داده است.

روابط عمومی اين جشنواره اعلام کرده است که در بخش فیلم‌های ایرانی «۹۰۰ فيلم به دبيرخانه اين دوره از جشنواره رسيده» و در بخش بين‌الملل «۴۰۰ اثر از ۵۷ کشور» دریافت شده است.

جشنواره فيلم سينما حقيقت هنوز به خودداری شماری از سينماگران ايرانی و خارجی از حضور در اين جشنواره واکنشی نشان نداده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG