لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۴۴

«حماس هرگزاسراییل را به رسميت نمی شناسد»


آقای هنیه در نماز جمعه تهران تاکيد کرد که حماس هرگز اسرایيل را به رسميت نخواهد شناخت و گفت ما در کنار جمهوری اسلامی ايستاده ايم و«تا آزادی کامل بيت المقدس و سرزمين فلسطين» همچنان به «جهاد» ادامه خواهيم داد.

اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی که برای جلب کمک کشورهای منطقه به تهران سفر کرده، در نماز جمعه این هفته حاضر شد و سخنرانی کرد. وی در سخنان خود گفت جنبش حماس هرگز اسراییل را به رسمیت نمی شناسد.


وی پيش از سفر به ايران با مقام های عربستان سعودی، مصر، بحرين، قطر، اردن وسوريه دیدارو گفت و گو کرده است.
آقای هنیه در نماز جمعه تهران تاکيد کرد که حماس هرگز اسرایيل را به رسميت نخواهد شناخت و گفت ما در کنار جمهوری اسلامی ايستاده ايم و«تا آزادی کامل بيت المقدس و سرزمين فلسطين» همچنان به «جهاد» ادامه خواهيم داد.

نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی افزود: «حماس توافق های قبلی مقام های فلسطينی با اسراییل را هم قبول ندارد».


اسماعيل هنيه درباره عراق گفت : ما اشغال آمريکایی عراق را محکوم می کنيم واميدواريم نيروی مقاومت در عراق به پيروزی برسد و اشغالگران را بيرون کند.


هنیه گفت که حماس توافق های قبلی مقام های فلسطينی با اسراییل را هم قبول ندارد

این اظهارات در حالی مطرح می شود که دولت عراق مخالف خروج نيروی های آمريکایی است و دولت نوری المالکی گفته تا زمانی است که نيروی امنيتی و ارتش عراق خود قادر به برقراری نظم و امنيت باشند حضور آمریکا ضروریاست.


اسماعيل هنيه که برای سفری چهار روزه، پنج شنبه گذشته وارد تهران شد، قراراست با آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد، رییس جمهور و ساير مقام های عالی رتبه ايران دیدار و گفت و گو کند.


نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينی در سخنرانی خود در نماز جمعه گفت:«آنها فکر می کنند ما تنها هستيم، ولی دچارتوهم شده اند چون ما دارای يک عمق استراتژيک درجمهوری اسلامی و به واقع در جهان اسلام هستيم.»


محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی ودیگر گروههای فلسطينی های ميانه رو، حماس را زير فشار گذاشته اند تا با طرد خشونت و پذيرفتن توافق های قبلی با اسرائيل راه از سرگيری کمک های آمريکا و اروپا را به فلسطينی ها باز کند.


دو جناح در مذاکرات خود برای تشکيل دولت وحدت ملی تاکنون موفقيتی نداشته اند.


دولت حماس بدليل قطع کمک های مالی غرب با ورشکستگی روبروست و ماهها ست که برای پرداخت حقوق دولتی با مشکلات جدی مواجه است. کشورهای غرب گفته اند تا زمانيکه حماس توسل به خشونت را طرد نکند وموجوديت اسرائيل را به رسميت نشناسد، کمک ها را برقرار نمی کند.


ايران قبلا اعلام کرده بود که پنجاه ميليون دلار به دولت حماس کمک مالی می کند ولی به تازه گی اعلام کرد که صد وبيست ميليون دلار به حماس کمک کرده است.


XS
SM
MD
LG