لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۴۲

روش درمانی قلب زنان با مردان متفاوت است


احتمال مرگ زن هایی که با جراحی های سنگین قلبی مانند عمل باز کردن انسداد رگ های قلب روبرومی شوند از مردها بیشتر است.

نتایج تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده نشان می دهد که روش های درمانی برای معالجه بیماری های قلبی در زنان و مردان متفاوت از یکدیگر هستند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مدیر تحقیقاتی سالانه قلبی جامعه اروپا در نشستی که اخیرا در وین برگزار شد با اعلام این خبر گفت که «جراحی هایی قلب که معمولا باعث نجات و سلامتی مردان می شود، می تواند برای زنان مرگبار باشد.»


این تحقیقات که توسط دکتر اوا سوان، مسوول بخش قلب بیمارستانی در سوئد بر روی ۱۸۴ زن صورت گرفته، نشان می دهد که احتمال مرگ زن هایی که با جراحی های سنگین قلبی مانند عمل باز کردن انسداد رگ های قلب روبرومی شوند از مردها بیشتر است.به گفته پزشکان، وقتی زنی دچار حمله قلبی می شود، برخلاف رفتاری که با بیماران قلبی مرد صورت می گیرد، پزشکان نباید بلافاصله عمل جراحی را آغاز کنند. آنها باید کمی صبر کنند و منتظر نشانه های بهبودی قبل از عمل جراحی باشند.

این تحقیقات بخشی ازمطالعه وسیع یک شرکت داروسازی است که پیشتر در این باره کتابینیز منتشر کرده است.


اما به اعتقاد برخی از کارشناسان، از نتایج تحقیقات اخیر نمی توان نتیجه قطعی گرفت و روی این موضوع که روش درمان بیماری های قلب در زنان و مردان می بایست متفاوت باشد، باید بیشتر مطالعه کرد.


یک استاد دانشگاه هاروارد آمریکا در این زمینه می گوید: ما در گذشته نمونه هایی داشته ایم که واکنش زنان دارای بیماری قلبی به به عمل جراحی مشابه دقیقا همان چیزی نبوده که در مردها مشاهده شده است.


به گفته پزشکان، وقتی زنی دچار حمله قلبی می شود، برخلاف رفتاری که با بیماران قلبی مرد صورت می گیرد، پزشکان نباید بلافاصله عمل جراحی را آغاز کنند. آنها باید کمی صبر کنند و منتظر نشانه های بهبودی قبل از عمل جراحی باشند.


این تحقیقات نشان می دهد که زنان در مقایسه با مردان معمولا در حملات قلبی شانس بیشتری برای زندگی دارند، اما در صورتی که حمله قلبی به عمل جراحی بیانجامد شانس زندگی برای زنان کمتر از مردان است.


به گفته پزشکان، اثرات منفی و جانبی داروهای شیمیایی بر روی زنان نسبت به مردان بیشتر است.


بر اساس گزارش های موجود، زنان به طور متوسط یک دهه دیرتر از مردان با بیماری ها و حملات قلبی روبرو می شوند و از سوی دیگر برخی بیماری هایی که افراد مسن به آن دچار می شوند اغلب بسیار بیشتر از جراحی قلب حیات و بقای انسان را تهدید می کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG