لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۱۰

درخواست ایران برای تعیین زمان و مکان گفت‌وگو با ۱+۵


سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با ارسال نامه‌ای به کا‌ترین اشتون، درخواست کرده زمان و مکان برای گفت‌و‌گوهای ایران و ۱+۵ در مورد فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی ایران مشخص شده و دنبال شود.

کا‌ترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نمایندگی از گروه ۱+۵ با ایران مذاکره می‌کند. این گروه از پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل یعنی آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه به همراه آلمان تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، سعید جلیلی درپاسخ به نامه اشتون بر لزوم انجام گفت‌و‌گوهای «سازنده، جدی و بدون پیش شرط با هدف تحقق همکاری‌های پایدار» تاکید کرده است.

این گزارش می‌گوید دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گفته که «برخورد سازنده می‌تواند روندی پایدار و رو به جلو در مسیر گفت‌و‌گو‌ها پدیدار کند» و همچنین آمده که «نمایندگان دو طرف برای تعیین زمان و مکان دور جدید گفت‌و‌گو‌ها با یکدیگر در تماس باشند.»

کا‌ترین اشتون پیش‌تر گفته بود با توجه به نامه آقای جلیلی، درخواست ایران را پذیرفته و از این رو گفت‌و‌گوهای ۱+۵ با ایران از سرگرفته خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت‌های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را تعلیق کرده و صحت صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند. ایران این قطعنامه‌ها را رد کرده و به گسترش فعالیت‌های اتمی خود ادامه داده است.

گروه ۱+۵ پیشتر هم تلاش کرد با ایران وارد گفت‌و‌گو شود ولی این گفت‌و‌گو‌ها که با میزبانی ترکیه برگزار شد، بدون هیچ گونه نتیجه‌ای پایان یافت.

در پنج ماه گذشته فشارهای اقتصادی و تحریم‌های یکجانبه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران شدت گرفته و اسرائیل نیز در این میان از لزوم برخورد نظامی با ایران سخن گفته است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشینگتن گفت که هنوز باور دارد دیپلماسی کارکرد دارد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌گوید روزنامه روسی «کامرسانت» روز چهارشنبه نوشته آمریکا به روسیه پیام داده که به ایران بگوید «این گفت‌و‌گو‌ها، آخرین شانس» است.

این روزنامه نوشته هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته به ایران بگویید گفت‌و‌گوهایی که قرار است با ۱+۵ برگزار شود، آخرین شانس برای حل این بحران (از راه غیرنظامی) خواهد بود.

ایران گفته که ترجیح می‌دهد ترکیه این بار هم میزبان گفت‌و‌گو‌ها باشد. جزییات دقیق‌تری در مورد زمان گفت‌و‌گو‌ها اعلام نشده اما ممکن است ماه آینده میلادی، برگزار شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG