لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۲

توقیف ویژه نامه روزنامه ایران درباره سوال از محمود احمدی نژاد در مجلس


گزارش ها حاکی است روزنامه ایران قصد داشته ویژه نامه ای با موضوعیت سوال از رییس جمهوری منتشر کند، ولی در حالی که این ویژه مامه در حال چاپ بوده، از سوی قوه قضاییه توقیف شده است.

روزنامه ایران روز سه شنبه در ستون «دیگه چه خبر» نوشته است: « در حالی که طرح سوال از رییس جمهور مدتها است با جنجال و هیاهوی فراوان از سوی تعدادی از نمایندگان و رسانه های خاص با هدف تخریب دولت انجام می شود، قوه قضاییه ویژه نامه روزنامه ایران با رویکرد فکری- اندیشه ای را که در آن به بندهای ده گانه سوال از رییس جمهور پاسخ داده شده بود، قبل از توزیع و در حین چاپ توقیف کرد.»

طرح سوال از محمود احمدی نژاد مدتی است که در مجلس مطرح شده و هربار به دلایل مختلف انجام نشده و یا به تعویق افتاده است. قرار است روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی حاضر شده و به مدت پانزده دقیقه مخاطب پرسش های مطرح شده باشد و یک ساعت وقت دارد تا به آن ها جواب بدهد.

به نوشته روزنامه ایران، «بازپرس شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه، شبانه (شامگاه دوشنبه) و بدون هرگونه دلیل مشخصی این ویژه نامه را توقیف کرد. مطالب این نشریه تماما در حوزه فکری و توسط تعدادی از طلاب حوزههای علمیه تهیه شده و در صدد بود ابهامات و شبهات مطرح شده در طرح سوال از دکتر احمدینژاد را به نحوی مستدل و منطقی پاسخ دهد.»

رسانه ها و سایت های حامی دولت از جمله سایت صریح نیوز در واکنش به توقیف این ویژه نامه نوشته اند: « در حالی که رسانه ها، سایت ها، خبرگزاری ها و مطبوعات در وارد کردن انواع اتهامات سنگین و بی شرمانه علیه رئیس جمهور و دولت از آزادی کامل برخوردارند و نه تنها هیچ برخوردی با آن ها نمی شود بلکه حتی یک تذکر نیز دریافت نمی کنند، توقیف ویژه نامه روزنامه ایران که کاملا منطقی به سؤالات از رئیس جمهور پاسخ داده، تعجب برانگیز است.»

این سایت ها نوشته اند تلاش کرده اند با قوه قضاییه و یا مسئولان قضایی تماس گرفته و در مورد این مسئله از آن ها توضیح بخواهند ولی موفق نشده اند.

سایت الف هم در گزارشی نوشته این ویژه نامه که «فکرت» نام گزاری شده «در امتداد مطالب ویژه نامه مساله دار خاتون و حاوی مطالب تفرقه انگیز، جنجال آفرین و تملق های افراطی از احمدی نژاد بوده است.»

این گزارش می گوید در دی ماه سال جاری نیز ویژه نامه دیگر روزنامه ایران در رابطه با فساد بانکی تهیه کرده بود که آن هم توقیف شده است.

علی اکبر جوانفکر مدیرمسئول روزنامه ایران، مشاور مطبوعاتی و یکی از نزدیکان احمدی نژاد اخیرا در راستای یکی از پرونده های قضایی اش، به ۶ ماه حبس محکوم شده است.

به دنبال کناره گيری حيدر مصلحی از سمت وزير اطلاعات در اردیبهشت ماه سال جاری، که با موافقت رييس جمهوری ايران روبرو شد، رسانه های ايران از دستور آيت الله خامنه ای مبنی بر بازگشت به کار آقای مصلحی خبر دادند. ولی علی اکبر جوانفکر در يادداشتی در وبلاگ خود، خبر ابقای حيدر مصلحی در سمت خود با نظر رهبری را «جعلی، دروغ و خلاف واقع» خواند.

يادداشت آقای جوانفکر با واکنش مدعی العموم روبرو شد و وی کيفرخواستی عليه مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد ارائه کرد و به دنبال آن، وی در دادگاه محکوم شد. روزنامه ایران ویژه نامه ای با نام خاتون در مورد حجاب منتشر کرد که واکنش های تندی را در پی داشت.

وبسایت الف نوشته است: «بنابر اطلاعات رسیده به الف، مطالب تفرقه انگیز ویژه نامه فکرت نیز مانند خاتون، خارج از تحریریه روزنامه ایران و در دفتر یکی از وابستگان به جریان انحرافی آماده و سپس برای چاپ فرستاده شده است.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG