لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۹

«اقدام آذربایجان در اخراج نماینده صدا و سیما، نقض توافق مشترک است»


فرودگاه بین المللی حیدر علی اف در باکو
ایران می گوید اقدام آذربایجان برای اخراج نماینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در باکو، نقض توافق دو کشور در دیدار اخیر رئیس بخش سیاسی- اجتماعی نهاد ریاست جمهوری آذربایجان از تهران، برای ایجاد کمیته مشترک رسانه ای است.

شبکه انگیسی زبان تلویزیون جمهوری اسلامی، «پرس تی وی» با اشاره به توافق تهران-باکو برای ایجاد کمیته مشترک رسانه ای میان در کشور، گفته است که احمد کاظمی به عنوان نماینده ایران در این کمیته، به باکو سفر کرده بود.

احمد کاظمی، مدیر نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، روز جمعه به محض ورود به فرودگاه «حیدر علی اف» باکو، اجازه ورود به خاک جمهوری آذربایجان نیافته و مأموران فرودگاه وی را به ایران بازگردانده‌اند.

آقای کاظمی به غیر از نمایندگی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در جمهوری آذربایجان است، پایه گذار شبکه تلویزیون آذربایجانی زبان سحر هم، هست.

این شبکه تلویزیونی روزانه به مدت ۹ ساعت برنامه های ویژه ای از ایران برای شهروندان جمهوری آذربایجان پخش می کند.

دولت جمهوری آذربایجان در مواردی نسبت به پخش برنامه های این تلویزیون واکنش نشان داده و این شبکه را به «ترویج افراطگرایی مذهبی و نقض امنیت ملی آذربایجان» متهم کرده است.

آذربایجان هم اکنون سایت اینترنتی شبکه سحر را فیلتر کرده و جلو فعالیت این شبکه تلویزیونی و پخش آن را در جمهوری آذربایجان گرفته ‌است. با این همه، این شبکه برخی از مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان را هنوز تحت پوشش دارد.

دولت آذربایجان هنوز به صورت رسمی علت اخراج کاظمی را توضیح نداده است. هم اکنون دفتر نمایندگی صدا و سیمای آذربایجان در باکو بدون سرپرست فعالیت خود را ادامه می دهد.

یکی از آخرین برنامه های این شبکه خبری آذربایجانی زبان که باعث خشم مقامات آذربایجان شد، تولید و پخش برنامه ها و مصاحبه هایی با عنوان «کشف حجاب در مدارس آذربایجان» بود که در آن دولت آذربایجان به «دین ستیزی و عامل صهیونیسم» متهم شده بود.
XS
SM
MD
LG