لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۱

موضع جمهوری اسلامی در قبال «آشوب‌های خیابانی» در لندن


محمود احمدی نژاد ضمن تقبیح «رفتار زشت پلیس انگلیس با (مردم معترض)» در اشاره با نا آرامی های لندن گفته است: «رفتار وحشیانه با مردم مطلقا قابل قبول نیست.»

رییس جمهور اسلامی ایران، علاوه بر اظهارات خود پیرامون طبیعت نا آرامی های لندن و هویت اغتشاش طلبان، از سازمان ملل خواستار اعزام هیاتی برای «دفاع از حقوق معترضان» انگلیسی شد.

آقای احمدی نژاد از سازمان ملل خواستار حمایت از حقوق کسانی شده است که به اتهام دزدی و غارت و آتش زدن اموال مردم و قتل سه جوان بی گناه دستگیر شده اند.

فردا نیوز، منسوب به قالیباف شهردار تهران و رجا نیوز منسوب به عوامل مرتبط با سپاه، خواستار گشودن درهای سفارت ایران در لندن بروی فراریان تحت تعقیب پلیس شدند.

ظاهرا این اقدام را جمهوری اسلامی تلافی جوئی در قبال پناه دادن سفارت خانه های اروپائی به مردم، از جمله سفارت فرانسه و آلمان در تهران، طی تظاهرات سیاسی گسترده آنها به نتیجه انتخابات رییس جمهوری تلقی می کند.

نقطه شروع نا آرامی ها

نا آرامی های انگلیس، که به تدریج به منچستر و بیرمنگام نیز سرایت کرد، روز شنبه گذشته بدنبال هدف گلوله قرار گرفتن یک جوان توسط پلیس، در اتومبیلی در محله تاتنهام لندن شروع شد.

در کنار فرد یاد شده، که متعاقباً در بیمارستان جان خود را از دست داد، سلاحی سبک دیده شد بود که در آن گلوله قرار داشت، اگرچه مطابق بیانیه پلیس، وی مبادرت به شلیک گلوله نکرده بود.

فقدان مقابله کافی و فوری پلیس با نا آرامی های ناشی از حضور این گروه ها در خیابانهای لندن، جوانان محله های دیگر لندن را تشویق به تکرار این تجربه کرد.

در روز سوم و چهارم، تعداد این گروهها و میزان تخریب و اغتشاش ناشی از حضور آنها در خیابانها فزایش یافت و به بعضی از دیگر شهر های انگلیس نیز سرایت کرد.

در شب چهارم نا آرامی ها، نخست وزیر و شهر دار لندن و رییس حزب مخالف و نمایندگان مجلس که در تعطیلات به سر میبردند، به کشور بازگشتند. مردم عادی نیز برای جبران حضور خنثی و انفعالی پلیس و دفاع از حدود و اموال خود در مقابل تهدید های اغتشاش گران، در هر محله به نگهبانی بر خاستند.

راندن اتومبیل توسط اغتشاش گران از روی سه جوان مسلمان نگهبان خیابانی، در محوطه خارجی مسجد محله ، و به قتل رساندن آنها در شهر بیرمنگام، اگر چه شهر را در خطر رویارویی اقلیت های نژادی و مذهبی و رویارویی پاکستانی ها با سیاه پوستان قرار داد، در همین حال گذشت و درایت «طارق جهان»، پدر هارون، یکی از سه جوان به قتل رسیده توسط اغتشاش گران، تا حدودی اوضاع را آرام ساخت و دست کم از بحرانی تر شدن وضعیت پیشگیری کرد.

طارق در یک گفتگوی خبری در حالی که ده ها جوان مسلمان آسیایی تبار او را در میان گرفته بودند، خطاب به جوانان شهر گفت: «شب گذشته ما سه جوان را از دست دادیم. امروز ما اینجا ایستاده و از شما جوانان میخواهیم که ضمن حفظ اتحاد، خونسردی خود را حفظ کرده و به خانه باز گردید. در غیر این صورت کشته های بیشتری بر زمین خواهد ماند و فرزندان بیشتری از دست خواهند رفت.»

در نتیجه داشتن طرز فکری این چنین، و همزمان، اعلام آمادگی پلیس برای مقابله جدی با آشوبگران، و در عین حال، شکل گرفتن گروه های محافظ محلی در نقاط مختلف شهرهای بزرگ انگلیس، روز گذشته و امروز بریتانیا آرامتر و اوضاع کلی در مسیر عادی شدن به نظر میرسد.
XS
SM
MD
LG