لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۶
تيم فوتبال پرسپوليس با تساوی ۲-۲ مقابل استقلال که در هفتاد و دومين نبرد اين دو تيم رقم خورد، جام قهرمانی رقابت های سه جانبه «ولايت» را نصيب خود کرد. با اين نتيجه پرسپوليس ۴ امتيازی شد تا قهرمان شود. ناسيونال پاراگوئه در رده دوم ايستاد و استقلال هم با يک امتياز سوم شد.

تيم‌های استقلال و پرسپوليس در چارچوب جام ولايت، روز دوشنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف يکديگر رفتند. اين بازی حدود ۱۵ هزار تماشاچی داشت. به استثنای بازی بدون تماشاچی هفتم بهمن ۱۳۷۳ که در بندرعباس برگزار شد، اين بازی کم تماشاگر ترين شهرآورد تهران طی بيش از چهار دهه رقابت اين دو تيم بود.

در تمام نبردهای قبلی سرخابی ها، هزاران تماشاچی از شب قبل در اطراف ورزشگاه مستقر می شدند. اين بار اما يک ساعت مانده به آغاز مسابقه فقط حدود ۳ هزار نفر در ورزشگاه آزادی حضور پيدا کردند.

حضور تيم های پرسپوليس و استقلال در جام ولايت اجباری بود و اين تيم ها اختياری برای شرکت يا حضور نداشتن در اين جام نداشتند.

تاکيد مکرر سردار عزيز محمدی رييس سازمان ليگ بر الزام هر دو تيم با حضور تمام نفرات غير ملی پوش و اظهارات پرويز مظلومی درباره ناگزير بودن حضور در اين تورنمنت نيز در همين راستا بود.

بازيکنان ملی پوش هر دو تيم به دليل حضور در اردو برای دو بازی مقابل بحرين و اندونزی از رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴، از حضور در اين مسابقه معاف بودند.

از جمع اردونشينان فقط حسين بادامکی که ساعاتی قبل از مسابقه به دليل مصدوميت پژمان نوری در اردوی تيم ملی جايگزين او شده بود، مجوز شرکت در اين مسابقه را داشت.

جام سه جانبه ولايت با حضور تيم های ناسيونال پاراگوئه، استقلال و پرسپوليس از پنج‌شنبه گذشته آغاز شد. پرسپوليس مقابل ناسيونال به برتری يک بر صفر رسيد و استقلال با همين نتيجه از ناسيونال پاراگوئه شکست خورد.

باشگاه ناسيونال پاراگوئه نيز با دريافت ۱۵۰ هزار دلار و تقبل کليه هزينه ها از سوی ايران، در اين جام حضور يافته است. اين تيم با جمعی از بازيکنان ذخيره اش به تهران آمد.

نکته مبهم اين تورنمنت، شرايط آخرين مسابقه برای تعيين تيم قهرمان بود. اگر اين بازی با برتری ۱-۰ استقلال به پايان می رسيد، هر سه تيم از هر لحاظ با هم برابر می شدند و معلوم نبود چگونه قرار است تيم قهرمان جام ولايت را مشخص کنند. پرسشی که گزارشگر مسابقه و مجری حاضر در استوديوی صداوسيما نيز در حين پخش زنده به آن اشاره کردند.

قبل از آغاز مسابقه، برخی سايت های اجتماعی با توضيح اين وضعيت مبهم، با لحنی طنزآميز يادآور شده بودند که احتمالاً فاتح جام ولايت با «حکم حکومتی» مشخص خواهد شد. مسئولين رقابت ها به اين نتيجه رسيده بودند که در صورت برتری ۱-۰ استقلال، برای تعيين تيم قهرمان اقدام به قرعه کشی کنند.

حساسيت اندکی که نسبت به تمام شهرآوردهای قبلی برای تقابل پرسپوليس و استقلال وجود داشت، باعث شد هواداران نمايش زيباتری را از هر دو تيم ببينند.

هادی نوروزی در دقيقه ۶ از روی نقطه پنالتی برای پرسپوليس گلزنی کرد. حميد عزيززاده با خطايی که روی فشنگچی انجام داد باعث شد که مظفری‌زاده به نشانه پنالتی در سوت خود بدمد.

کيانوش رحمتی بعد از به ثمر رسيدن گل پرسپوليس به سمت کمک داور رفت و به شدت معترض بود.

آرش برهانی نيز در دقيقه ۳۳ روی ارسال مهدی اميرآبادی، باز هم در شهرآوردها گلزنی کرد تا بازی به تساوی کشيده شود.

در نيمه اول بازيکنان پرسپوليس و استقلال هر کدام چند موقعيت گلزنی را از دست دادند اما پرسپوليسی ها تهاجمی تر ظاهر شدند.

وحيد هاشميان کاپيتان سرخپوشان، يک موقعيت عالی و در شرايط تک به تک را به بيرون زد. فريدون زندی نيز در وضعيت تک به تک، توپ را به بدن ميثاق معمارزاده کوبيد.

سعيد مظفری‌زاده داور مسابقه در نيمه نخست به جواد شيرزاد و فريدون زندی از استقلال و عليرضا محمد از پرسپوليس کارت زرد نشان داد.

در آغاز نيمه دوم، باز هم پرسپوليس خيلی زود به گل رسيد. ارسال فشنگچی با پای چپ به نوروزی رسيد تا او و تيمش برای دومين بار در اين بازی پيش بيافتند.

گرچه برای دومين بار آبی پوشان موفق شدند بازی را به تساوی بکشانند. ارسال کرنر فريدون زندی با خروج اشتباه معمارزاده همراه شد تا ضربه سر حنيف عمران زاده منجر به تساوی ۲-۲ در شصت و نهمين دقيقه از بازی شود.

در ادامه مسابقه دريافت کارت زرد دوم و اخراج عليرضا محمد باعث شد پرسپوليس ۱۰ نفره شود. در اين بازی در ترکيب استقلال؛ هادی زرين‌ساعد، حنيف عمران‌زاده، ميثم حسينی، جواد شيرزاد، مهدی‌ اميرآبادی، کيانوش رحمتی،‌ حميد عزيززاده، محسن يوسفی، فريدون زندی، ‌آرش برهانی و اسماعيل شريفات حضور داشتند.

در آغاز نيمه دوم علی حمودی به جای يوسفی به زمين آمد. سپس الونگ مدافع سابق پرسپوليس و خريد جديد آبی ها، جای عزيز زاده را گرفت. در ادامه نيز فريدون زندی از زمين خارج شد تا توحيد غلامی به ميدان بيايد.

حميد استيلی هم پرسپوليس را با ميثاق معمارزاده، رضا نورمحمدی، مجتبی شيری، ابراهيم شکوری، حسين بادامکی، اميرحسن فشنگچی، عليرضا محمد، سامان آقازمانی، ممدو تال، وحيد هاشميان و هادی نوروزی به ميدان فرستاد.

محمد منصوری به جای فشنگچی به ترکيب اين تيم اضافه شد. مهرداد اولادی در لحظات پايانی جايگزين وحيد هاشميان شد و قبل از اين تغيير، روح‌الله سيف‌الهی جايگزين ابراهيم شکوری شد.

«ميک مک درموت» بدنساز تيم ملی به همراه «آنتونيو سيموئز» دستيار کارلوس کی‌روش در جايگاه ويژه حضور داشتند و بازی را از نزديک می ديدند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا، در گزارش خود با کنايه ای به برگزاری اين جام نوشته است: «حُسن جام ولايت برای هواداران دو تيم اين بود که ديگر مجبور نبودند ساعت‌ها قبل از بازی به ورزشگاه بيايند و چون می دانستند حتماً يک صندلی خوب در طبقه نخست پيدا خواهند کرد، آرام و با طمانينه به داخل ورزشگاه می‌رفتند.»

در پايان بازی پرويز مظلومی گفت از مسئولان برگزارکننده اين بازی‌ها گله‌مند است زيرا اجازه استفاده از مهدی رحمتی را به اين تيم ندادند. مظلومی گفت: «البته هادی زرين ساعد امروز خوب گلری کرد. حسين بادامکی هم به تيم ملی دعوت شده اما امروز برای پرسپوليس بازی کرد. چه فرقی می‌کند؟ می‌خواستند پرسپوليس را قهرمان کنند.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG