لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۷

بازی دوستانه تيم ملی ايران باز هم در امارات


بيستم بهمن ماه، تيم های ملی فوتبال ايران و روسيه ديدار دوستانه ای را در ورزشگاه بن زايد ابوظبی برگزار خواهند کرد.

بنا بر اعلام فدراسيون فوتبال ايران، همان ۲۳ بازيکنی که در جام ملت های آسيا تيم ملی را همراهی کردند، برای ديدار با روسيه نيز به اردو دعوت شده اند.

اين مسابقه در حالی به انجام خواهد رسيد که تيم ملی فوتبال ايران هنوز سرمربی ندارد. از طرفی، مشخص نيست که با توجه به پايان جام ملت های آسيا و فاصله زمانی فراوان با رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴، چرا اين مسابقه برای تيم ملی ايران، ترتيب داده شده است و تيمی که سرمربی ندارد، از اين بازی دوستانه چه اهدافی را دنبال می کند؟

کارشناسان فوتبال در شرايطی اين ابهامات را مطرح می کنند که ليگ برتر فوتبال ايران پس از حدود ۴۰ روز تعطيلی به خاطر جام ملت ها، از هفته آينده مجدداً پيگيری خواهد شد و باشگاه ها باز هم ملی پوشان خود را برای چند روز در اختيار نخواهند داشت.

پيش از جام ملت های آسيا، بازيکنان تيم ملی از نبود برگزاری ديدارهای دوستانه با حريفان جدی، گله مند بودند و ضرورت برگزاری چنين مسابقه ای، در آن مقطع حس می شد، نه حالا که رقابت ها به پايان رسيده و تيم ملی ايران هم از گردونه رقابت ها حذف شده است.

برگزاری مسابقه در ابوظبی نيز از ديگر ابهامات اين ديدار است. اين دومين بازی تيم ملی ايران در اين ورزشگاه، بعد از بازی ايران و برزيل در پانزدهم مهر است.

گفتنی است، برای رقابت های مقدماتی المپيک ۱۹۸۸ سئول، تيم ملی فوتبال ايران به خاطر جنگ بين ايران و عراق، ناگزير شد ديدار با کويت را در زمين بی طرف برگزار کند. اما پرسش علاقمندان فوتبال اين است، در مقطع کنونی که جنگی در ميان نيست، چرا بايد بازی های دوستانه ايران در امارات برگزار شود؟

خرد جمعی روی نيمکت تيم ملی

فدراسيون فوتبال ايران اعلام کرده است که کادر فنی تيم ملی مقابل روسيه، به جز افشين قطبی و پيت بيوتر، همان نفرات اعزامی به جام ملت های آسيا خواهند بود. به اين ترتيب، هدايت تيم برعهده عليرضا منصوريان، منصور رشيدی، کريم باقری و اصغر حاجيلو به عنوان سرپرست است.

کريم باقری پيش از اين اعلام کرده بود روی نيمکت نخواهد نشست اما فدراسيون فوتبال تاکيد کرده است که باقری نيز روی نيمکت حضور خواهد داشت.

اين فدراسيون در شرايطی تصميم به هدايت جمعی تيم ملی توسط اين افراد گرفته است که چنين اتفاقی در ورزش ايران بی سابقه است. سال ۲۰۰۵ تيم ملی کشتی آزاد ايران بدون سرمربی و با خرد جمعی عسگری محمديان، امير توکليان، غلامرضا محمدی و محسن کاوه به مسابقات جهانی بوداپست اعزام شد. حاصل آن تيم، فقط يک مدال برنز و رقم خوزدن يکی از ضعيف ترين نتايج تاريخ کشتی آزاد ايران در مسابقات جهانی بود.

اگرچه گفته می شود که اين ترکيب، فقط برای رقابت با روسيه است و پس از آن، سرمربی تيم ملی معرفی خواهد شد اما در آرشيو خبرگزاری های دولتی، مصاحبه های فراوانی با علی سعيدلو و علی کفاشيان، روسای سازمان تربيت بدنی و فدراسيون فوتبال ايران وجود دارد که پيش از آغاز جام ملت های آسيا، تاکيد کرده بودند سرمربی بعدی تيم ملی به زودی معرفی خواهد شد.

بازيکنان تيم ملی فوتبال ايران

اسامی ۲۳ بازيکنی که برای بازی با روسيه و سفر به امارات فراخوانده شده اند به اين شرح است: مهدی رحمتی، ابراهيم ميرزاپور، شهاب گردان، خسرو حيدری، فرشيد طالبی، سيدجلال حسينی، هادی عقيلی، احسان حاج صفی، محسن بنگر، محمد نصرتی، جواد نکونام، آندرانيک تيموريان، قاسم حدادی فر، محمد نوری، پژمان نوری، ايمان مبعلی، غلامرضا رضايی، مسعود شجاعی، محمدرضا خلعتبری، کريم انصاريفرد، رضا نوروزی، محمد غلامی و آرش افشين.
XS
SM
MD
LG