لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۲
تيم کشتی آزاد «ثامن الحجج سبزوار» با پيروزی ۶-۱مقابل «خونه به خونه بابل» عنوان قهرمانی ليگ برتر کشتی آزاد را نصيب خود کرد.

ديدارهای نيمه نهايی، فينال و رده بندی نهمين دوره رقابت های ليگ برتر در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد و تيم های سرمربی و مربی تيم ملی که اين هفته توسط رسول خادم از کار برکنار شده اند، برای کسب جام قهرمانی مقابل هم ايستادند.

شاگردان محسن کاوه روبروی شاگردان غلامرضا محمدی با نمايشی دور از انتظار به برتری ۶-۱ رسيدند و روی سکوی قهرمانی قرار گرفتند.

از نکات جالب توجه اين ديدار شکست دو قهرمان جهان در سال ۲۰۱۱ يعنی مهدی تقوی و رضا يزدانی بود.

در ديدار ۷۴ کيلو نيز يک شگفتی ديگر رقم خورد و حسام مقدم با پيروزی مقابل «ايربک فارنيف» روس با کسب چهارمين برد تيمش، قهرمانی سبزوار را قطعی کرد. رضا يزدانی ديگر دارنده نشان طلای ۲۰۱۱ جهانی استانبول نيز مقابل «عبدالسلام قادس اف» شکست خورد.

يزدانی در حالی که در تايم اول و در کلينچ برنده شده بود در تايم دوم با نتيجه يک بر صفر شکست خورد. يزدانی در تايم سوم هم در حالی که با تا ۳۰ ثانيه پايانی با نتيجه يک بر صفر از حريفش عقب بود به دستور پزشکان به مسابقه ادامه نداد و بازنده شد.

فشردگی رقابت ها و برگزاری متمرکز رقابت های نيمه نهايی و فينال از انتقاداتی است که کارشناسان اين ورزش به رقابت های ليگ وارد می دانند. اين فشردگی باعث می شود تيم های شرکت کننده امکان ميدان دادن به جوانان را نداشته باشند و به همين خاطر، ليگ امسال نيز پديده نداشت.

فقدان رقابت های ليگ فرنگی از ديگر ضعف های ليگ برتر کشتی در ايران است. اين در حالی است که در رقابت های بوندس ليگا، مسابقات به صورت تلفيقی برگزار می شود و تيم ها هر هفته در سه وزن آزاد و چهار وزن فرنگی و بالعکس، در رقابت های ليگ حضور پيدا می کنند.

شرح رقابت فينال نهمين دوره ليگ برتر کشتی آزاد در ادامه آمده است. اسامی تيم بابل در ابتدا درج شده است.

«خونه به خونه بابل» ۲ «ثامن الحجج سبزوار» ۵

۵۵ کيلو: ياسر حيدرقلی نژاد ۰-۲ حسن رحيمی

رحيمی که مدال برنز مسابقات جهانی استانبول را هم گرفته است، نمايش خوبی در ليگ برتر امسال داشت و در روز پايانی نيز خوش درخشيد.

۶۰ کيلو: اوپان سات ۲-۴ آخمت چاکايف

در رقابتس که هر دو کشتی گير اهل روسيه بودند، چاکايف که سه ماه ثبل فاتح تورنمنت رمضان کاديروف روسيه شده بود به برتری رسيد. در حالی که فرد مغلوب، عنوان دارتر بود و طلای سال ۲۰۱۱ اروپا در دورتموند را گرفته است. او ماه قبل در مسابقات آزمايشی لندن نيز روی سکوی قهرمانی ايستاده بود.

۶۶ کيلو: مهدی تقوی ۰-۲ محمد نادری

هر دو تايم اين ديدار به کلينچ کشيده شد که در هر دو بار نادری موفق به خاک کردن تقوی شد و ناباورانه بر دارنده دو مدال طلای جهانی غلبه کرد. بهترين عنوان نادری قهرمانی در ايران است. او در شرايطی بر قهرمان جهان پيروز شد که صبح در نيمه نهايی، مغلوب مسعود کمروند شده بود.

۷۴ کيلو: ايربک فارنی يف ۴-۷ حسام مقدم

کسی که سال ۲۰۰۳ در يک وزن پايين تر و در نيويورک قهرمان جهان شده بود، نمايشی پر انتقاد مقابل رقيب گمنام ايرانی اش داشت و ضمن قبول شکست، حتی رمق ايستادن و خروج از تشک را نيز نداشت.

مقدم خود در مرحله نيمه نهايی با نتيجه ۳-۰ مغلوب سعيد داداش‌پور شده بود.

۸۴ کيلو: احسان لشگری ۲-۰ احسان امينی

لشگری که صبح بر ميثم جوکار غلبه کرده بود، در فينال هم نمايشی برتر مقابل ديگر مدعی عضويت در تيم ملی ارائه کرد. اگرچه اين پيروزی تاثيری در تغيير نتيجه تيمی نداشت.

۹۶ کيلو: رضا يزدانی (ادامه نداد) عبدالسلام گاديسوف

کشتی گير ۲۲ ساله روس ها با قدرت بدنی تحسين برانگيزش قهرمان جهان را مغلوب کرد. گاديسوف که سابقه قهرمانی جوانان جهان را دارد، شش ماه قبل در کاپ زيلکوفسکی لهستان به مدال طلا رسيده بود.

گاديسوف صبح در نيمه نهايی بر گئورگی گوگشليدزه قهرمان گرجستانی جهان در سال ۲۰۰۱ هم غلبه کرده بود.

۱۲۰ کيلو: محمدرضا آذرشکيب ۱-۲ فردين معصومی

اين مسابقه از حيث فنی بی کيفيت ترين ديدار روز پايانی ليگ برتر بود و کاپيتان ۳۵ ساله تيم ملی ايران در رقابتی که فاقد هرگونه افت و خيز تکنيکی بود، توانست رقيب جوانترش را از پيش رو بردارد.

پيش از اين مسابقه و در ديدار رده بندی نيز تيم گنجنامه همدان با برتری مقابل شهرداری ملاير عنوان سوم را به خود اختصاص داد. تيم نيروی زمينی هم کاپ اخلاق اين رقابت‌ها را از آن خود کرد.

تاريخچه ليگ برتر

اولين دوره – ۱۳۸۲، پاس تهران
دومين دوره – ۱۳۸۳، نفت تهران
سومين دوره- ۱۳۸۴، نفت تهران
چهارمين دوره – ۱۳۸۵، دانشگاه آزاد
پنجمين دوره - ۱۳۸۶ ، نفت تهران
ششمين دوره – ۱۳۸۷، گراد تهران
هفتمين دوره - ۱۳۸۸، نفت تهران
هشتمين دوره - ۱۳۸۹، شهدای جويبار
نهمين دوره - ۱۳۹۰، ثامن الحجج سبزوار
XS
SM
MD
LG