لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۱
جلال ذوالفنون، آهنگساز و نوازنده سه تار عصر روز يکشنبه در سن ۷۴ سالگی در بيمارستان البرز کرج، درگذشت. گزارش شده که وی به دليل سکته قلبی و نارسايی تنفسی، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، آقای ذوالفنون حدود دو هفته پيش برای عمل قلب باز در بيمارستان ايرانمهر بستری شده بود و چند روز بعد با بهبود نسبی مرخص شده و به خانه منتقل شده بود. اما روز شنبه خانواده‌اش متوجه می شوند که ريه او آب آورده و او را به بيمارستان منتقل می‌کنند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
لینک مستقیم

بر اساس گزارش ها، جلال ذوالفنون روز يکشنبه از بيمارستان مرخص شده و در راه بازگشت سکته می‌کند که او را به بيمارستان البرز انتقال می‌دهند که همان جا از دنيا می‌رود.

جلال ذوالفنون سال ۱۳۱۶ در شهر آباده استان فارس و در خانواده‌ای اهل موسيقی، به دنيا آمد. پدرش تار و برادرش ویلن می نواخت.

وی از ۱۰سالگی نواختن سه تار را آغاز کرده و بعد به تهران آمده و در هنرستان ملی موسيقی، تحصيل کرد.

جلال ذوالفنون آثار ماندگاری از جمله «آتشی در نيستان» را با خوانندگی شهرام ناظری به دنيای هنر و موسيقی ايران معرفی کرد.

جلال ذوالفنون نواختن ويلن را نزد برادرش محمود ذوالفنون آموخت و در کنار آن نواختن سه تار را ادامه داد.

در هنرستان شاگرد موسی خان معروفی بود و هشت سال آموزش او در هنرستان به فراگيری سه تار، تار و ويلن گذشت.

با راه اندازی رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا به آن جا برای تحصیل رفت و با نورعلی خان برومند و داريوش‌ صفوت آشنا شد. همچنین از تدریس اساتيدی چون ابوالحسن صبا و ارسلان درگاهی بهره‌مند شد.

پس از اتمام تحصیل در دانشکده هنرهای زیبا و نيز مرکز حفظ و اشاعه موسيقی ملی به تدريس سه تار پرداخت.

جلال ذوالفنون آلبومی با نام «گل صدبرگ» با شهرام ناظری کار کرده بود و کتابی با همین عنوان که مجموعه‌ای از نوشته‌ها و خاطراتش درباره موسیقی است، از او منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG