لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۲۶

«آمريکا به روسیه اطمینان داده که به ايران حمله نمی کند»


وزیرخارجه روسیه گفته آمریکا به ایران حمله نمی کند.

سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه، روز شنبه گفت مقامات آمريکايی به او اطمينان داده اند که به ايران حمله نمی کنند.


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم در یک نطق هفتگی که در اینترنت منتشر می شود، اعلام کرد در پرونده هسته ای ايران، آلمان با ديگر متحدان اروپايی، به فشار بر ايران ادامه می دهد تا جمهوری اسلامی به دغدغه های بين المللی توجه کند.


به گزارش آسوشيتد پرس، وزير خارجه روسيه که از آمريکا و پس از ديدار با کاندوليزا رايس، همتای آمريکايی خود به مسکو بازگشته بود، خبر داد که موضوع گفت و گوها، افزايش توان نظامی آمريکا در عراق بوده و صحبتی از طرح حمله به ايران در ميان نيست.


آقای لاوروف گفت: «آمريکا قصد حمله به ايران را ندارد و افزايش نيروهای آمريکايی در خليج فارس، برای ثبات امنيتی منطقه است.»


آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم در گفت و گوی ويديو کنفرانس اعلام کرد در پرونده هسته ای ايران، آلمان با ديگر متحدان اروپايی، به فشار بر ايران ادامه می دهد تا جمهوری اسلامی به دغدغه های بين المللی توجه کند

آمريکا بيش از ۲۱ هزار نيروی نظامی روانه عراق کرده و ناوگان دريايی خود که در خليج فارس مستقر است را تقويت کرده است.


برخی کارشناسان بر اين باورند که افزايش نيروهای آمريکايی در منطقه نشانه افزايش تنش و يا احتمال آمادگی این کشور برای درگيری با ايران است، به ويژه اين که جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا دستور داده با نيروهای ايرانی در عراق برخورد شود.


سرگئی لاوروف در ادامه اعلام کرد هدف مشترک آمريکا و روسيه اين است که ايران سلاح هسته ای توليد نکند.


وی گفت: «ما با آمريکا هم عقيده هستيم که بايد با گسترش سلاح های کشتار جمعی جلوگيری کرد، اما نظر ما اين است که بايد با تقويت سازمان های بين المللی اين کار را انجام داد.»


امنيت آمريکا در خاک اروپا


آمريکا به تازگی برای امنيت بيشتر، تصميم گرفته در خاک اروپا، سپر دفاع موشکی توليد کند و برخی کشورهای اروپايی چون جمهوری چک و استونی نيز با اين کار موافقت کرده اند.


وزير خارجه روسيه درباره واکنش کشورش به اين اقدام آمريکا گفت: «آنچه ما [ از آمريکايی ها] شنيده ايم، ما را قانع نکرده که اين کار می تواند امنيت آمريکا را تامين کند.»


آمريکا اعلام کرده که سپر موشکی در اروپا می تواند مانع حمله موشکی احتمالیايران باشد ضمن اين که با تروريست هايی نيز که به سلاح پيشرفته دست يافته باشند، می توان مقابله کرد.


هرچند روسيه موافقت خود را با آمريکا اعلام نکرده، اما اين پروژه به زودی در خاک اروپا اجرا می شود. به ويژه آن که چندی پيش يک شبکه فروش اورانيوم بسيار غنی شده در گرجستان و ترکيه دستگير شدند و آمريکا برای مقابله با اين شبکه ها نيز به گرجستان نيروی ويژه اعزام کرده است.


انتقاد از سياست های انزوا گرايانه آمريکا


سرگئی لاوروف در ادامه به سياست های آمريکا در منطقه اشاره کرده و از روند منزوی و تحريم کشورهای منطقه توسط آمريکا، انتقاد کرد.


وزير خارجه روسيه گفت: سوريه می تواند به آرام کردن منطقه کمک کند. تحريم کشورهايی چون ايران و روسيه می تواند واکنش تقابل برانگيز در پی داشته باشد که کمکی در آرام کردن منطقه نيست.


وزير خارجه روسيه گفت: سوريه می تواند به آرام کردن منطقه کمک کند. تحريم کشورهايی چون ايران و روسيه می تواند واکنش تقابل برانگيز در پی داشته باشد که کمکی در آرام کردن منطقه نيست

آمريکا حاضر نشده برای امنيت عراق و خاورميانه از سوريه و ايران کمک بگيرد.


مقامات اتحاديه اروپا از روسيه خواسته اند تا از روابط خود با حماس استفاده کرده و در پيشبرد اهداف صلح آميز منطقه کمک کند.


به گفته کارشناسان آمريکايی، ايران و سوريه در ثبات و امنيت عراق نقش مهمی دارند اما هنوز کاخ سفيد حاضر به همکاری با اين دو کشور نيست.


آنگلا مرکل هم به شکل ضمنی و تلويحی درخواست کرده کشورهای منطقه وارد همکاری شوند تا مشکل خاورميانه حل شود.


صدراعظم آلمان که رياست دوره ای اتحاديه اروپا را برعهده دارد، درخواست کرده جبهه چهار، با حضور آمريکا، سازمان ملل، اتحاديه اروپا و روسيه شکل گيرد تا بتوان به صلح پايدار در منطقه رسيد.


خانم مرکل گفت: بدون حضور بازيگران منطقه ای ممکن نيست بشود به توافقی برای صلح دست يافت.


XS
SM
MD
LG