لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۴

پينوشه، دیکتاتور سابق شیلی درگذشت


تجمع طرفداران پینوشه مقابل بیمارستان نظامی سانتیاگو

اگوستو پينوشه، ديکتاتور نظامی و رهبر پيشين شيلی روز يکشنبه یازدهم دسامبر،در بيمارستان نظامی سانتياگو به دليل عارضه قلبی در۹۱ سالگی درگذشت .


پينوشه حدود يک هفته پيش دچار سکته قلبی شده و به بيمارستان منتقل شده بود. وضع عمومی این ژنرال بازنشسته روز جمعه گذشته بهبود یافت و به همین دلیل ازبخش مراقبت های ویژه منتقل شده بود اما روزيکشنبه و ظرف چند ساعت با وخيم شدن وضع قلبی مواجه شد و پس از ايست قلبی درگذشت .


اگوستو پينوشه به دليل ارتکاب جنايت عليه بشريت تحت تعقيب بين المللی بود و در سال ۱۹۹۷ و در حالی که برای درمان راهی انگليس شده بود، در فرودگاه دستگير شد و پس از مدتی به شيلی بازگردانده شد.


پینوشه و کودتا


اگوستو پينوشه در بيست و پنجم نوامبر سال ۱۹۱۵ ميلادی بدنيا آمد.ژنرال پينوشه در يک کودتای نظامی و با سرنگونی دولت سالوادور آلنده در سال ۱۹۷۳قدرت را به دست گرفت. سالوادور آلنده سوسياليست که در يک انتخابات دمکراتيک انتخاب شده بود در جريان حمله نظاميان به کاخ رياست جمهوری کشته شد.


دولت شیلی در آن زمان اعلام کرد آقای آلنده خودکشی کرده است. از سوی دیگر طرفداران آلنده معتقدند او در هنگام درگيری با نيروهای ارتش کشته شده است.


ژنرال پينوشه با اقتدار تمام تا يازدهم مارس ۱۹۹۰ ميلادی به دنبال شکست در انتخابات دسامبر ۱۹۸۹ در شيلی حکومت کرد.


پينوشه و اتهام نقض حقوق بشر و فساد


ژنرال پينوشه متهم به نقض حقوق بشرو فساد طی سال های حکومت بر شيلی بود. در دوران حکومت ژنرال پينوشه۱۹۷۳-۱۹۹۰ بيش از سه هزار نفر کشته و ناپديد شدند.

تلاش های دادگاه شيلی طی چند سال اخير برای محاکمه اين رهبر نظامی سابق ناکام مانده بود. وکلای ژنرال پينوشه می استدالال می کردند که او بدليل بيماری قادر نيست در دادگاه حاضر شود.


ژنرال پينوشه در روز تولدش ،۲۶ نوامبر سال ۲۰۰۶ ، با انتشار بيانيه ای «مسئوليت سياسی» همه اقدامات دوران زمامداريش را برعهده گرفت.


دو روز پس ازاين بيانيه ، ژنرال پينوشه به اتهام قتل دو محافظ آلنده تحت «بازداشت خانگی» قرار گرفت.


در اوت سال ۲۰۰۴ در تحقيقی درباره حساب بانکی ژنرال پينوشه مشخص شد که وی طی سال ها حکومت بر شيلی مبلغ ۲۴ ميليون دلار به حساب بانکی خود واريز کرده است.


تحقيقات از آقای پينوشه درباره حساب بانکی اش در واشنگتن بعد از آن صورت گرفت که سنای امريکا وجود چنين حسابی را کشف کرد و سپس کميته مشترکی از اداره ماليات و وزارت دفاع شيلی تحقيقاتی را درباره اين حساب بانکی آغاز کردند.
زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG