لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۵

وزیر نیرو ایران : وضعیت آب در كشور اضطراری است


مجید نامجو، وزیر نیرو دولت جمهوری اسلامی گفته که کشور با کاهش منابع آبی روبرو است و در حال حاضر ایران به لحاظ تامین منابع آب، در وضعیت اضطراری به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نامجو روز دوشنبه در کرمانشاه گفت: «طی ۴۰ سال گذشته ۸۲ ميليارد متر مکعب آب داشته‌ايم، اما امسال بيش از ۴۰ ‌ميليارد متر مکعب آب دريافت نخواهيم کرد که اين خود نشان از وضعيت اضطراری دارد.»

وی از مردم درخواست کرده برای کمک به گذر از این بحران، «صرفه جویی» کنند.

ايران طی دههای گذشته با کاهش محسوس محسوس مواجه بوده است به نحوی که سرانه آب در سال ۸۹ با توجه به جمعيت فعلی کشور به حداکثر ۱۷۰۰ مترمکعب تقليل يافته است.

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران پیشتر گفته بود: «با توجه به منابع محدود ايران پيش‌بينی می‌شود تا سال ۱۴۱۰ که ميانگين سنی جامعه و جمعيت جوان در اين سال به ۹۵ ميليون نفر خواهد رسيد، سرانه آبی کشور با تنزل به ۱۳۶۰ مترمکعب به کمتر از حد بحرانی خواهد رسيد.»

در حالی مسئولان دولت ایران نسبت به کمبود منابع آب در صورت افزایش جمعیت در ایران هشدار می دهند که محمود احمدی نژاد پیشتر با انتقاد از سياست های کنترل جمعيت دولت های گذشته جمهوری اسلامی آن را سياستی غربی دانسته و گفته بود:«کسانی که بحث های کنترل جمعيت و شعار دو بچه کافی است را مطرح می کنند، افرادی هستند که در محدوده دنيای مادی فکر کرده و تصميم می گيرند.»

محمود احمدی نژاد همچنین گفته بود: «در ايران ۱۵۰ ميليون نفر می توانند در رفاه زندگی کنند، اين درحالی است که جمعيت ما نصف اين رقم است.»

ايران از جمله کشورهايی است که در منطقه خشک و نيمه‌خشک قرار دارد و به گفته کارشناسان منابع آب ایران، حتی ريزش نزولات جوی در دوره‌های ترسالی نیز نمی تواند جبران کمبود آب را بکند.

عليرضا الماسوندی، مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران، پيشتر به روزنامه اطلاعات گفته بود که براساس استاندارد جهانی کشورهايی که سرانه آب آنها ۱۵۰۰مترمکعب باشد، در گروه کشورهای مواجه با بحران آبی قرار می‌گيرند و سرانه آب تجديدپذير ايران طی دههای گذشته با کاهش محسوس محسوس مواجه بوده است به نحوی که سرانه آب در سال ۸۹ با توجه به جمعيت فعلی کشور به حداکثر ۱۷۰۰ مترمکعب تقليل يافته است.

محمد جواد محمدی زاده، رييس سازمان محيط زيست هم پیشتر هشدار داده بود، يک سوم منابع تجديد ناپذيرآب در کشور به صورت پساب و فاضلاب از بين می رود. وی پيش بينی کرده بود که در سال ۱۴۰۰، جمعيت ايران بالغ بر ۹۰ ميليون نفر شود که ۷۵ ميليون نفر از آن‌ها در شهر و بقيه در روستاها اقامت خواهند داشت.

محمد جواد محمدی زاده همچنين درباره تغييرات جمعيت شهری ايران گفته بود:« ۷ شهر ميليونی فعلی در سال ۱۴۰۰ به ۱۹ شهر افزايش پيدا خواهند يافت.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG