لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۷

رادیو اروپای آزاد: اجازه دهید خبرنگار رادیو فردا از ایران خارج شود


پرناز عظیما، خبرنگار رادیو فردا که در ایران گذرنامه وی ضبط شده و اجازه خروج از کشور ندارد.

جفری گدمين، رييس راديو اروپای آزاد، راديو آزادی، از دولت جمهوری اسلامی ايران خواست که به پرناز (نازی) عظيما، خبرنگار اين راديو که امکان خروج از ايران از وی گرفته شده، اجازه دهد تا ايران را ترک کند.


نازی عظيما ، تابعيت دوگانه ايرانی و آمريکايی دارد و ۲۵ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی، پنجم بهمن ماه ۱۳۸۵خورشيدی، برای ملاقات با يکی از بستگان بيمار خود به ايران رفت.


به محض ورود اين روزنامه نگار به تهران، مقام های مرزی در فرودگاه مهرآباد، گذرنامه وی را ضبط کرده اند. از آن زمان تمامی تلاش های نازی عظيما برای پس گرفتن گذرنامه، بی نتيجه بوده است.


در جريان يکی از ملاقات هايی که خانم عظيما با مقام های رسمی داشته، از وی خواسته شده تا با سرويس اطلاعاتی و امنيتی ايران همکاری کند که اين درخواست از سوی وی رد شده است.


جفری گدمين، رييس راديو اروپای آزاد، راديو آزادی گفت: «من از مقام های ايرانی می خواهم که گذرنامه خانم عظيما را به او بازگردانند و بدون هيچ تاخيری، اجازه دهند که وی از ايران خارج شود. هيچ دليلی برای جلوگيری از خروج سريع اين خبرنگار با استعداد و بازگشت به کارهای حرفه ای وی وجود ندارد.»

خانم عظيما، خبرنگار «راديو فردا» است. «راديو فردا» پروژه مشترکی است که توسط «راديو اروپای آزاد، راديو آزادی» و «صدای آمريکا» اجرا می شود.


«راديو فردا» ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، به زبان فارسی برنامه پخش می کند. خانم عظيما از سال ۱۹۹۸ ميلادی به دفتر مرکزی «راديو فردا»، واقع در پراگ، پايتخت جمهوری چک، پيوسته است.

خانم عظيما، مشابه وضعيت کنونی را در بهار سال ۲۰۰۶ ميلادی داشته و در آن سال هم، پس از سفر به ايران، مقامات ايرانی گذرنامه وی را ضبط کردند و به مدت چند هفته و پيش از آنکه گذرنامه را به وی برگردانند، اجازه ندادند که اين روزنامه نگار از ايران خارج شود.


XS
SM
MD
LG