لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۳

آمار تلفات زمین لرزه ترکيه از ۴۵۹ تن فراتر رفت


تصویر امدادگران پس از نجات عذرا، دختر نوزاد و دو هفته ای از زیر آوار. دوساعت بعد از نجات او، مادر و مادربزرگش هم از زیر آوار نجات یافتند.
گزارش ها حاکی است طبق آخرين آمار، حدود ۴۵۹ تن در جريان زلزله ترکيه جان باخته و کشته شده اند. بيش از يک هزار و ۳۰۰ تن هم زخمی شده و عمليات برای يافتن مصدومان از زيرآوار ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، آخرين آمار زخمی ها و مصدومان در حدود يک هزار و ۳۵۲ تن گزارش شده و روز سه شنبه در شهر ارجيش، يک مادربزرگ، مادر و يک دختر دوماهه از زيرآوار سالم بيرون آورده شدند. «عذرا کارادومان» دو هفته ای، پس از ۴۸ ساعت گرفتاری زيرآوار، نجات يافت.

دو ساعت بعد از نجات اين کودک، مادر و مادربزرگش هم در آوار زنده پيدا شده و بيرون آورده شدند. از سرنوشت پدر اين نوزاد دختر هنوز خبری در دست نيست.

نجات نوزاد از زیر آوار زمین لرزه ترکيه
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

اين گزارش می گويد پس لرزه ای به قدرت ۵.۴ در مقياس ريشتر،شهر وان و نيز ارجيش را بعدازظهر سه شنبه بارديگر تکان داد. زمين ‌لرزه ۷.۲ ريشتری شرق ترکيه روز يکشنبه، در استان مرزی وان در ترکيه روی داد و شدت آن به حدی بود که به چندين روستای مرزی ايران نيز آسيب وارد کرد.

گزارش ها حاکی است در شهر وان و پس از اين که مقامات حاضر به خارج کردن زندانيان از زندان نشدند، پس لرزه باعث نگرانی و ترس زندانيان شد و آن ها به نشانه اعتراض بخشی از زندان را به آتش کشيدند.

آسوشيتد پرس گزارش داد روز سه شنبه همچنين يک زن باردار به همراه دو فرزند خردسالش زنده از زيرآوار بيرون آمدند. عمليات تيم نجات با سگ های تربيت شده برای نجات ديگر قربانيان احتمالی، ادامه دارد.

مقامات رسمی ترکيه می گويند با توجه به سرمای هوا و گذشتن زمان، اميدها برای نجات قربانيان کمرنگ شده ولی به اميد يافتن ديگر مجروحان و يا کسانی که در زيرآوار گير کرده اند، عمليات خود را ادامه می دهند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت هرچند جرثقيل ها مشغول کنار زدن آوار هستند و مردم هم به جست و جو مشغول هستند، ولی منطقه هنوز با مشکلات زيادی روبرو است و هزاران تن بی خانمان شده و نياز به کمک
دارويی و غذايی و مکانی برای استقرار دارند.

مقامات رسمی ترکيه می گويند با سرعت هرچه تمام تر خدمات کمکی را روانه منطقه کرده اند و سعی دارند ۱۲ هزار چادر به شهر وان بفرستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نجات يافتگان و احزاب مخالف دولت در پارلمان، از عملکرد دولت انتقاد کرده و می گويند سرعت کمک ها پايين بوده است. معاون نخست وزير ترکيه گفته بود از روز سه شنبه ديگر کمبودی در منطقه زمين لرزه ديده نخواهد شد.

رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه، روز يکشنبه، به شهر وان رفت و وضعيت را از نزديک بررسی کرد. اردوغان پيش از وان از شهر ۱۰۰ هزار نفری ارجيش نيز بازديد کرد؛ شهری که بيش از وان در اين زمين‌لرزه تخزيب شده است.

پس از زمين‌لرزه روز يکشنبه که نزديک به ۲۵ ثانيه به طول کشيد، بيش از ۲۰۰ پس‌لرزه در اين منطقه به ثبت رسيده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG