لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۲

بدبینی کاندولیزا رایس در باره گفت وگو با ایران


کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، هرگونه گفت و گو با ایران را منوط به توقف برنامه هسته ای دانست.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، این نظریه که گفت و گو با مقام های جمهوری اسلامی ایران باعث فرونشاندن موج خشونت ها در عراق می شود را رد کرد.


وی در یک کنفرانس خبری گفت که در باره اهداف ایران بدبین است و تاکید کرد پیش از آغاز هر مذاکره ای با تهران، جمهوری اسلامی باید برنامه هسته ای به گفته او «مشکوک» خود را متوقف کند.


وزیرخارجه آمریکا در نخستین اظهار نظر خود پس از انتشار گزارش بررسی اوضاع عراق و پیشنهاد کلیدی در این گزارش مبنی بر گفت وگو با مقام های ایرانی و سوری اعلام کرد: «هرگونه مذاکره با جمهوری اسلامی پیش از توقف برنامه مشکوک هسته ای ایران امکان پذیر نیست.»


خانم رایس در عین حال از سیاست خارجی جورج بوش رییس جمهوری آمریکا برای پیشبرد روند دموکراسی در خاورمیانه دفاع کرد و آن را کانون اصلی سیاست خارجی ایالات متحده خواند.کاندولیزا رایس که با همتای آلمانی خود، فرانک والتر اشتاین مایر در کنفرانسی خبری شرکت کرده بود، روز جمعه۱۷ آذر در واشینگتن در باره آغاز مذاکره با ایران گفت: «به احتمال زیاد مقام های تهران در مقابل گفت و گو برای فرونشاندن موج خشونت ها در عراق مطالباتی خواهند داشت و ممکن است این درخواست ها پیرامون برنامه هسته ای ایران باشد.»
رایس گفت در باره اهداف ایران بدبین است و تاکید کرد پیش از آغاز هر مذاکره ای با تهران، جمهوری اسلامی باید برنامه هسته ای مشکوک خود را متوقف کند

خانم رایس همچنین گفت، اگر ایران و سوریه نمی خواهند عراق بی ثباتی را در همسایگی خود ببینند باید رفتار متفاوتی از خود نشان دهند و دست به اقداماتی بزنند که به سود آنها باشد.


وی افزود، تصور نمی کند مقام های جمهوری اسلامی برای مشخص کردن محور مذاکرات آمادگی داشته باشند و تنها خواستار گفت و گو در باره ثبات در عراق باشند. به گفته کاندو لیزا رایس دولت تهران هدف ها و مقاصد خاصی را دنبال می کند و در مقابل پاداش یا غرامت هایی را طلب میکند.


وزیر امور خارجه آمریکا گفت، اگر ایران بخواهد برنامه هسته ای خود را که به تولید بمب اتمی منجر خواهد شد ادامه دهد، با مشکلی جدی روبرو خواهیم شد و بهترین چاره یافتن راه حلی برای مساله هسته ای ایران است.


مقام های جمهوری اسلامی همواره تاکید کرده اند که برنامه هسته ای ایران مسالمت آمیز است و روند فرآوری و غنی سازی اورانیوم خود را متوقف نخواهند کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG