لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۲
راجر فدرر مرد شماره سه تنيس جهان در مرحله نيمه نهايی رقابت های تنيس آزاد استراليا با نتيجه ۳-۱ مقابل رافائل نادال شکست خورد و از راهيابی به فينال بازماند.

فدرر که در مرحله يک چهارم نهايی و در هزارمين رقابت حرفه ای خود بر «خوان مارتين دل پوترو» از آرژانتين غلبه کرده بود، دقايقی مانده به نيمه شب و در هزار و يکمين مسابقه حرفه ای اش در نبردی دراماتيک که دقايقی از آن به خاطر آتش بازی های بيرون ورزشگاه قطع شده بود، مغلوب نادال شد.

او شب قبل از مسابقه، عکسی از خودش و راد ليور افسانه ای را در صفحه فيسبوکش که حدود ۱۰ ميليون عضو دارد، قرار داد. راد ليور ۷۳ ساله در دهه ۶۰ ميلادی، قهرمان بی رقيب تنيس جهان بود. کسی که فدرر ساعاتی بعد در استاديومی که به نام اوست، بايد مقابل نادال قرار می گرفت.

در اروپا، سپيده تازه زده بود که فدرر و نادال مهيای برگزاری اين مسابقه شدند. آن ها در ساعتی که چه به وقت اروپا، چه امريکا و حتی استراليا ميزبان رقابت ها نامناسب بود، يکی از مهم ترين بازی هايشان که از نبردهای کلاسيک تاريخ تنيس است را برگزار کردند.

نادال و فدرر برای بيست و هفتمين بار رويارو شدند و هجدهمين پيروزی ورزشکار چپ دست اسپانيايی مقابل رقيب ۳۰ ساله اش رقم خورد. البته چهارده پيروزی او روی خاک رس رقم خورده است.

در نيمه نهايی رقابت های اوپن ملبورن ۲۰۱۲؛ فدرر در ست اول در تای برک به برتری ۷-۶ رسيد. ست دوم را نادال با تسلطی محسوس، ۶-۳ برنده شد. در ست سوم مجدداً بازی به تای برک کشيده شد که نادال ۶-۱ پيش افتاد. فدرر نتيجه را ۶-۵ کرد، اقبال اما باز هم با نادال بود که در جريان ست سوم و چهارم، حتی توپ هايی که با مشقت دفع می کرد نيز در نقطه ای دور از دسترس فدرر، روی خط به زمين می نشست. خطاهای مکرر فدرر نيز در راهيابی نادال به فينال موثر بود. در ست چهارم هم نادال ۶-۴ برنده شد.

۱۵ هزار نفر در ورزشگاه راد ليور نظاره گر اين بازی تاريخی بودند. نادال بعد از کسب پيروزی گفت: «در اين تورنمنت از آن چه سه هفته پيش تصور می کردم، بسيار بهتر ظاهر شدم. يک پيروزی خيره کننده را مقابل برترين بازيکن تاريخ تنيس کسب کردم و نتيجه اش برای هميشه در ذهن من به يادگار خواهد ماند. با نتايجی که اينجا گرفتم حتی اگر در فينال مغلوب شوم، شادمان به خانه باز خواهم گشت.»

در رقابت های زنان، ويکتوريا آزارنکا با غلبه بر کيم کلايسترز بلژيکی که مدافع عنوان قهرمانی بود، به فينال رسيد. کلايسترز ۲۹ ساله اعلام کرده است که ديگر در اين رقابت ها شرکت نخواهد کرد. اين به آن معناست که اين ستاره پر فروغ تنيس زنان فقط تا پايان فصل ۲۰۱۲ در عرصه رقابت ها باقی خواهد ماند.

با برتری آزارنکا مقابل کلايسترز، برای نخستين بار اين بانوی اهل بلاروس که در رتبه سوم جهان قرار دارد به فينال يک دوره از رقابت های گرنداسلم می رسد.

ماريا شاراپووا نيز در ديداری که تکرار فينال ويمبلدون ۲۰۱۱ بود، از سد پترا کويتووا از جمهوری چک گذشت تا ضمن گرفتن انتقام، راهی فينال شود تا برای کسب ششمين جام گرنداسلم خود مبارزه کند.

برنده ديدار آزارنکا و شاراپووا در فينال، ضمن قهرمانی در اين رقابت ها به جای کارولينه ووزنياکی به رده نخست رتبه بندی جهانی نيز صعود خواهد کرد.

اين عنوان در ۱۵ ماه اخير در اختيار تنيس باز دانمارکی بوده است که تاکنون موفق به قهرمانی در گرنداسلم ها نشده است. برخلاف رده بندی مردان که فاصله جوکوويچ با تعقيب کنندگانش بسيار زياد است، در رقابت های زنان، فاصله امتيازات صدرنشينان ناچيز است و در پی هر تورنمنت، نوسانات فراوانی را در رتبه بندی پديد می آورد.

در رقابت های مردان و در دومين ديدار نيمه‌نهايی، نوواک جوکوويچ مدافع عنوان قهرمانی و مرد شماره يک جهان به مصاف اندی ماری می‌رود.
اين دو پيش از اين ۱۰ بار به مصاف هم رفته‌اند که ۶ پيروزی برای جوکوویچ به ثبت رسيده است.

اگر جوکوويچ به فينال برسد، در شرايطی برای سی امين بار مقابل نادال می ايستد که ۱۶ بار مغلوب او شده. جالب آن که از سيزده پيروزی جوکوويچ، شش تای آن پارسال رقم خورد که دو مرتبه اش روی خاک رس بود. هر شش تا هم در مرحله فينال بود.

فينال‌های ملبورن در يک دهه اخير

۲۰۰۲: توماس يوهانسن ۳ مارات سافين ۱
۲۰۰۳: آندره آغاسی ۳ راينر شاتلر ۰
۲۰۰۴: راجر فدرر ۳ مارات سافين ۰
۲۰۰۵: مارات سافين ۳ ليتون هيوئيت ۱
۲۰۰۶: راجر فدرر ۳ مارکوس باغداتيس ۱
۲۰۰۷: راجر فدرر ۳ فرناندو گونزالوس ۰
۲۰۰۸: نوواک جوکوويچ ۳ ژو ويلفريد سونگا ۱
۲۰۰۹: رافائل نادال ۳ راجر فدرر ۲
۲۰۱۰: راجر فدرر ۳ اندی ماری ۰
۲۰۱۱: نوواک جوکوويچ ۳ اندی ماری ۰

قهرمانان زنان

۲۰۰۲: جنيفر کاپرياتی (آمريکا)
۲۰۰۳: سرينا ويليامز (آمريکا)
۲۰۰۴: ژوستين هنن هاردن (بلژيک)
۲۰۰۵: سرينا ويليامز (آمريکا)
۲۰۰۶: آملی مورسمو (فرانسه)
۲۰۰۷: سرينا ويليامز (آمريکا)
۲۰۰۸: ماريا شاراپووا (روسيه)
۲۰۰۹: سرينا ويليامز (آمريکا)
۲۰۱۰: سرينا ويليامز (آمريکا)
۲۰۱۱: کيم کلايسترز (بلژيک)
XS
SM
MD
LG