لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۲

لاوروف: صحبت از حمله به ايران «نگران کننده» است


وزیر خارجه روسیه، صحبت از حمله به ایران را نگران کننده دانست.

سرگئی لاوروف، وزير خارجه روسيه، پيش از شروع مذاکرات رسمی نمايندگان سياسی ۵+۱ در لندن، صحبت از حمله به ايران را «نگران کننده» دانست.


به گزارش خبرگزاری آلمان، وزير خارجه روسيه، در مسکو گفت:«در حالی که قرار است مذاکرات درباره فعاليت های هسته ای ايران در جلسات ۵+۱ مطرح شود، صحبت از برخورد نظامی با ايران بيش از هميشه تکرار می شود که باعث نگرانی است».


گفته های آقای لاوروف در حالی مطرح می شود که ديک چينی، معاون رييس جمهور آمريکا، دو روز پيش در استراليا گفته بود آمريکا در برخورد با ايران تمام امکانات را در نظر می گيرد.


آقای چينی روز شنبه راهی عمان شد و از آن جا به پاکستان رفت.


هرچند وزير خارجه روسيه از لحن جنگ طلبانه مقامات کاخ سفيد انتقاد کرده، اما از مقامات تهران نيز انتقاد کرده که چرا با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری ندارند

روسيه در جريان صدور قطعنامه ۱۷۳۷ از مخالفان تحريم شديد ايران بود و حتی تحريم های ايران که در زمينه هسته ای و موشکی است، شامل ساخت و آماده سازی نيروگاه بوشهر که از سوی روسيه انجام می شود، نشده است.


آژانس بين المللی انرژی اتمی هم تاييد کرده که ايران تعليق را انجام نداده است در حالی که قطعنامه شورای امنيت از ايران خواسته بود فعاليت های غنی سازی خود را تعليق کند.


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران در پاسخ به درخواست تعليق گفته است: «قطار هسته ای ايران به راه افتاده و دنده عقب و ترمز ندارد.»


کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا هم در جواب گفته بود: «به دنده عقب احتياجی نيست و کافی است ايران فقط دکمه توقف را فشار دهد.»


وزير خارجه آمريکا بار ديگر به صراحت اعلام کرد اگر ايران تعليق را قبول کند، آماده مذاکره مستقيم با همتای ايرانی خود است.


هرچند وزير خارجه روسيه از لحن جنگ طلبانه مقامات کاخ سفيد انتقاد کرده، اما از مقامات تهران نيز انتقاد کرده که چرا با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری ندارند.


آقای لاوروف که پس از ديدار با پوتين با خبرنگاران صحبت می کرد، خطاب به مقامات رسمی جمهوری اسلامی ايران گفت:«ايران کماکان همکاری نزديکی با آژانس بين المللی انرژی اتمی ندارد.»


وزير خارجه روسيه در ادامه اعلام کرد مسکو از تمامی امکانات خود برا ی حل ديپلماتيک پرونده هسته ای ايران استفاده می کند.


وی همچنين خبر داد که با همتايان آمريکايی، آلمانی و اروپايی خود صحبت کرده و در پی راهی است که گفت و گوها با ايران از سر گرفته شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG