لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۹

«احتمال خسارت هفت ميلياردی کره جنوبی از تحريم نفت ايران»


یکی از شعب ووری بانک کره جنوبی در سئول
گزارش ها حاکی است برخلاف مشتريان غربی نفت ايران، هنوز کشورهای آسيايی وارد کننده نفت خام ايران قادر به اتخاذ تصميمی استوار در راستای همراهی با دور جديدی تحريم نفتی ايران به رهبری آمريکا نيستند.

روزنامه «هرالد» کره چاپ سئول، برپايه ديدگاه های چند کارشناس محلی، هشدار داده است که تحريم نفتی ايران می تواند صادرات هفت ميليارد دلاری کره جنوبی به ايران را در معرض خطر قرار دهد.

«لی هی-سو» استاد دانشگاه «هان يانگ» کره جنوبی در گفت وگو با اين روزنامه می گويد: «آمريکا هفته گذشته از کره جنوبی خواسته است که مبادلات تجاری خود با ايران را کاهش دهد. ايران يکی از بزرگترين بازار کالاهای کره ای در خاورميانه است. همراهی با آمريکا در تحريم نفت ايران می تواند قيمت نفت را افزايش دهد و باعث اسيب به صادرات کره شود.»

هم اکنون کره جنوبی ۱۰ درصد از نيازهای نفتی خود را از طريق ايران تامين می کند. اين کشور در نيمه اول سال ۲۰۱۱ به طور ميانگين ۲۴۴ هزار بشکه نفت از ايران وارد کرده است، اما «کات کرن» رئيس شرکت مشاوره ای «گزارش های خارجی» آمريکا، سرويس دهنده گزارشهای اطلاعاتی درباره بازار نفت خاورميانه، اخيرا طی گزارشی اعلام کرد که کره جنوبی واردات نفت خام از ايران را در ماه جاری ۴۰ هزار بشکه کاهش داده است.

اين گزارش در ادامه با استناد به داده های «مجمع تجارت بين المللی کره» می افزايد، کره جنوبی، چهارمين اقتصاد بزرگ آسيا، در صورت رد درخواستش برای چشم پوشی آمريکا به ادامه معاملات نفتی با ايران، با زيان هفت ميليارد و دويست هزار دلاری مواجه خواهد شد.

هم اکنون دو هزار و ۲۰۰ شرکت کره ای کالا به ايران صادر می کنند، کالاهای کره ای در ايران محبوبيت دارند و ۲۸۱ شرکت کره ای نيمی از صادرات خارجی خود به نقاط ديگر جهان را از طريق ايران انجام می دهند.

«روبرت آينهورن» معاون وزير خارجه آمريکا در امور منع گسترش سلاح های کشتار جمعی، ۱۷ ژانويه در ديدار با وزاری دارايی، خارجه و اقتصاد کره با اشاره به لزوم مشارکت متحدان آمريکا برای از «کوک انداختن» منابع مالی در خدمت تروريسم، از مقامات سئول خواسته است که به تحريم نفتی ايران بپيوندند. اين اولين بار است که آمريکا از کره می خواهد واردات نفت از ايران را کاهش دهد.

پارک کی-يونگ، کارشناس انرژی در سازمان «سهام و سرمايه گذاری کره» نيز هشدار داده است که کاهش واردات نفت از ايران باعث بدتر شدن وضعيت تورم در کره خواهد شد. به گفته وی، جايگزين کردن نفت ايران، مستلزم زمان بيشتر و هزينه اضافی خواهد بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG