لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۲۴

ادامه محاصره خانه عامل تیراندازی به مدرسه یهودیان در فرانسه


تصویری از نیروهای ویژه پلیس فرانسه در تولوز
به گفته یک مقام قضایی فرانسوی، مظنون حمله به مدرسه یهودیان در تولوز در جنوب فرانسه گفته است که توسط شبکه القاعده در افغانستان تعلیم دیده است. خانه این شخص ساعت‌ها است که در محاصره پلیس قرار دارد.

‌آخرین گزارش‌ها حاکی از شنیده شدن صدای سه انفجار در نزدیک خانه فرد مظنون در شامگاه چهارشنبه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا مولن دادستان مبارزه با ترور روز چهارشنبه گفت: مظنون یاد شده با نام محمد مراح، مسئولیت حادثه تیراندازی که در آن سه افسر پلیس، سه دانش آموز و یک آموزگار یهودی کشته شدند را برعهده گرفته است.

وی افزوده است: «محمد مراح گفته که توسط نیروهای القاعده در ناحیه مرزی میان افغانستان و پاکستان تعلیم دیده و در مورد سفرهایی هم که داشته حرف زده است.»

نیروهای پلیس محل استقرار این مظنون را محاصره کرده‌اند. وی گفته که ممکن است داوطلبانه خود را تسیلم کند و بدون هیچ گونه درگیری با پلیس همکاری کند.

فرانسوا مولن گفته است که این مظنون گفته که روحیه انتحاری ندارد و از شهادت طلبی هم استقبال نمی‌کند. ترجیح می‌دهد زنده بماند و بکشد. همچنین اضافه کرده که در مورد مسائلی که برای فلسطینی‌ها روی می‌دهد، احساس نارضایتی کرده و همچنین از ممنوع شدن روبنده و نقاب زنان در فرانسه، راضی نبوده است.

مظنون این حمله که ۲۳ ساله و ازخانواده‌ای الجزایری- فرانسوی است، مشغول مذاکره با پلیس است وحاضر نشده از آپارتمان خود خارج شود.

به گزارش رویترز، مظنون این حمله از اینکه «وقت کافی پیدا نکرده تا قربانیان دیگری را از بین ببرد» ابراز ناراحتی کرده و گفته که «می‌خواسته فرانسه را به زانو درآورد.»

با این حال مراح در گفت‌و‌گو با نیروهای پلیس گفته قصد کشتن خود را ندارد و نمی‌خواهد هم خود را به کشتن دهد.

پلیس فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که یک فرد مسلح مقابل یک مدرسه متعلق به یهودیان در شهر تولوز، واقع در جنوب غرب فرانسه، به مدرسه یهودیان حمله کرده و سپس متواری شده است.

مقام‌های پلیس در شهر تولوز گفته‌اند که این واقعه کمی پیش از ساعت هشت بامداد رخ داد که در جریان آن یک موتور سوار مسلح مقابل مدرسه یهودیان از موتور‌سیکلت خود پیاده شد و شروع به تیراندازی کرد.

یک مقام پلیس در تولوز به آسوشیتدپرس گفته است: «فرد تیرانداز به هر فردی که مقابلش بود، بزرگ و کوچک، شلیک می‌کرد.» به گفته این مقام، تیرانداز احتمالا از دو اسلحه استفاده می‌کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG