لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۰

فعالان حقوق بشر: ۱۳۰۰ تن از معترضان در ناآرامی های سوريه کشته شده اند


نیروهای نظامی سوریه در حال ورود به شهر جسرالشغور در مرز با ترکیه
در حالی که نيروهای نظامی ويژه سوريه با حمله سنگين خود شهر جسر الشغور را به تصرف خود درآورده اند، گروه های حقوق بشری سوريه می گويند که آمار کشته های معترضان در سوريه از يک هزار و ۳۰۰ تن فراتر رفته است.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حاکی است که نيروهای نظامی ويژه سوريه با پوشش هليکوپترهای نظامی وارد شهر جسر الشغور شده و هرکس که سر راه خود می بینند هدف قرار داده و به رگبار می بندند. حتی مردم غيرنظامی هم هدف شليک هليکوپترهای نظامی قرار گرفته اند.

اين گزارش می افزاید: نيروهای نظامی تحت امر ماهر اسد، برادر بشار اسد رييس جمهور سوريه، وارد جسر الشغور شده و راه را برای لشکر نظامی تانک ها و نيروهای نظامی آماده کردند. حوالی نيمروز يکشنبه، نيروهای نظامی شهر را به تسخير کامل خود درآوردند.

حوادث روز يکشنبه باعث شده که اعتراض های غيرنظامی در سوريه، جهت ديگری به خود بگيرد. کشف گورهای دسته جمعی و خشم رو به افزايش گسترش مردم و معترضان که خواهان پاسخگويی به حملات سنگين و خشونت بار حکومت هستند.

شهر جسرالشغور در دهه ۱۹۸۰ هم شاهد اعتراض و سرکوب گسترده حکومتی بود و به نوشته آسوشيتد پرس، بشار اسد با اين حضور نظامی سنگين خواست به مردم سوريه پيام دهد که حاضر است برای حفظ قدرت دست به هرکاری بزند.

به گفته شاهدان عينی و کسانی که از منطقه درگيری ها به سمت مرز ترکيه فرار کرده اند، حدود ۶۰ تن از سربازانی که به ارتش پشت کرده اند به همراه ۲۰۰ شهروند غيرنظامی در شهر ماندند تا در مقابل نيروهای نظامی مقاومت کنند.

هنوز هيچ خبر تاييد شده ای از سرنوشت اين افراد منتشر نشده ولی دولت سوريه در گزارشی تلويزيونی مدعی شد که در درگيری های جسرالشغور، سه تن کشته شدند که يکی از آنها، از نيروهای دولتی بوده است.

محی الدين لتخانی، نويسنده سوری مستقر در لندن به خبرگزاری فرانسه گفت: «اين نيروهای نظامی هستند که درون خود با هم مبارزه می کنند و به جان هم افتاده اند. به همين علت هم نيروهای نظامی سنگين راهی اين شهر شدند تا جلوی هرگونه مخالفت نيروهای نظامی با حکومت را بگيرند و به قولی، به آن ها درس بدهند.»

مرز ترکيه که حدود ۲۰ کيلومتری جسر الشغور واقع شده، شاهد حضور بيش از پنج هزار تن از شهروندان غيرنظامی سوريه است که از ترس خشونت های نظامی فرار کرده اند.

دولت ترکيه، نظام حکومتی بشار اسد را به «وحشی گری عليه مردم خود» متهم کرده است.

دولت های عربی که خواستار حضور ناتو برای پايان خشونت های نظامی حکومت عليه شهروندان در ليبی بودند، در مورد سوريه سکوت اختيار کرده اند.

حدود ۱۰ روز پيش بود که در جريان اعتراض های مردمی در جسرالشغور، نيروهای نظامی مستقر در این شهر حاضر به حمله و تيراندازی به مردم نشدند که متعاقب آن شهر سقوط کرد و به دست مخالفان افتاد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به همين دليل نيروهای دستچين شده و ويژه به اين شهر اعزام شدند تا ديگر مورد مشابهی روی ندهد.

به گزارش يک خبرنگار آسوشيتد پرس که به قرارگاه پليس جسر الشغور دعوت شده بود، در پايگاه پليس اين شهر اجساد ۱۰ تن که به خاک سپرده شده بودند، کشف شده و پس از نبش قبر مشخص شده که با تبر به سر آن ها حمله شده است. تمامی ساختمان هم به آتش کشيده شده است.

دولت و حاکميت سوريه که اجازه پوشش اخبار ناآرامی ها را به خبرنگاران خارجی نمی دهد، شماری از خبرنگاران را به اين ساختمان برده تا از مواضع خود حمايت کند و بگويد که نيروهای نظامی از سوی «شورشيان» مورد حمله قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حضور نيروهای نظامی دستچين شده و ويژه و وفادار به فرماندهی ماهر اسد، نشان می دهد شکاف در نيروهای نظامی جدی است و ديگر حکومت به وفاداری نيروهای نظامی اطمينان ندارد.

عبده، يک شاهد عينی که از منطقه درگيری ها به ترکيه فرار کرده تا کمی نان تهيه کند و به نزد خانواده گرسنه و فراری خود در سوريه بازگردد، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فقط دمکراسی، حقوق برابر و آزادی می خواهيم و ديگر از چيزی هم ترس نداريم.»

اين شاهد عينی حاضر به اعلام نام کامل خود نشده چرا که نيروهای اطلاعاتی و امنيتی سوريه اشخاصی که عليه نظام حرف بزنند را تحت تعقيب قرار می دهند.

بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل هم اعلام کرد با بشار اسد گفت وگو داشته و از او خواسته نه تنها تمامی سرکوب خونين مردم غيرنظامی را متوقف کند، که اجازه دهد کمک های بشردوستانه وارد سوريه شود.

آمار کشته ها در اين ميان هنوز قابل تاييد نهايی نيست. دولت سوريه می گويد از زمان شروع اعتراض ها، ۵۰۰ تن کشته شده اند اما فعالان حقوق بشر سوريه می گويند آمار کشته ها از يک هزار و ۳۰۰ تن فراتر رفته است و بيش از ۱۰ هزار تن هم دستگير شده اند.

دولت سوريه اما می گويد فقط در هفته گذشته در جسرالشغور ۱۲۰ تن کشته شده اند که بيشتر آن ها نيروهای نظامی دولتی بوده و «توسط شبه نظاميان شورشی مورد حمله قرار گرفته اند.»

فعالان حقوق بشر سوريه می گويند نبرد نظامی در جسرالشغور، ميان نظاميانی بود که از دستورات دولتی سرپيچی کرده و حاضر به کشتار مردم نشده بودند.

زينه سالوم، ۳۷ ساله به خبرنگار خبرگزای فرانسه گفت: «نيروهای نظامی پس از حضور در جسر الشغور، ما را به مرگ تهديد کرده و گفتند يا اين جا را ترک کنيد يا همه تيرباران خواهيد شد. به همين علت همه ما به سمت مرز ترکيه فرار کرديم.»
XS
SM
MD
LG