لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۹

ارتش ترکيه: حدود يکصد شبه نظامی پ کا کا را از پادرآورديم


تصویری که ارتش ترکیه به عنوان یکی از نقاط استراتژیک پ کا کا منتشر کرده است
ارتش ترکيه روز سه شنبه اعلام کرد در جريان درگيری با شبه نظاميان حزب کارگران کردستان، پ کا کا در شمال عراق، بين ۹۰ تا يکصد از آنان کشته شده و حدود ۸۰ تن هم زخمی شده اند. کردستان عراق از ترکيه خواسته به عمليات نظامی خود پايان دهد.

ترکيه پس از يکسال، از چند روز پيش بمباران مواضع پ کاکا در شمال عراق را شروع کرده و می گويد در پاسخ به حمله شبه نظاميان کرد و کشته شدن ۹ مامور نظامی در جنوب شرقی ترکيه، اين حملات را ترتيب داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش ترکيه روز سه شنبه در بيانيه خود گفت که آمار تلفات نيروهای شبه نظامی کرد به صورت تخمينی و بر اساس اهداف از پيش مشخص شده و نقاط بمباران شده به دست آمده است. پ کا کا اما در مقابل می گويد در پی حملات هوايی نيروهای ترکيه، فقط سه تن از نيروهای پ کا کا در استان «دهوک» کشته شده اند.

احمد دنيز، سخنگوی پ کا کا در عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: «فعلا که خبری از درگيری و حمله نيست و روز سه شنبه اوضاع ساکت است.»

مسعود بارزانی، رييس اقليم کردستان عراق از تلفات شهروندان غيرنظامی ابراز نگرانی کرده و از ترکيه خواسته حملات نظامی خود را متوقف کند.

آقای بارزانی گفت: «از ترکيه می خواهيم اين گونه عمليات که باعث کشته و زخمی شدن شهروندان غيرنظامی می شود و آسيب غيرقابل توجيهی به املاک و مزارع آن ها وارد می کند را متوقف کند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در دو ماه گذشته نيروهای شبه نظامی پ کا کا رشته عملياتی را در خاک ترکيه انجام داده اند که طی آن حدود ۴۰ مرزبان و نيروی نظامی ترکيه زخمی شده و يک تن هم کشته شده است.

آنکارا از هفته پيش، استراتژی جديد مقابله با شورشيان و شبه نظاميان با حضور نيروهای زبده امنيتی در خاک ترکيه و شمال عراق به اجرا گذاشته است. روز دوشنبه پ کا کا اعلام کرد در صورتی که حمله های هوايی ترکيه ادامه پيدا کند، آن ها هم وارد «جنگ تمام عيار» خواهند شد.

ارتش ترکيه در يک آمار دقيق می گويد در جريان حملات چند روز گذشته، ۱۴ تاسيسات پايگاهی، هشت انبار غذا، يک انبار مهمات، هشت قبضه سلاح ضد هوايی مورد حمله قرار گرفته و ۱۸ غار که محل اختفای شبه نظاميان پ کا کا بوده، هدف حملات هوايی قرار گرفته است.

حزب کارگران کردستان که خواهان استقلال مناطق کردنشين است، از سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه عليه دولت ترکيه را آغاز کرده است.

پ کا کا از سوی ترکيه، اتحاديه اروپا، آمريکا و ايران در فهرست گروه‌های تروريستی قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG