لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۳

مجمع عمومی سازمان ملل نقض گسترده حقوق بشر در ایران را محکوم کرد


قطعنامه سالانه نقض محکوميت حقوق بشر در ايران با رکوردی جديد در آرای موافق، روز دوشنبه به تصويب رسيد و در آن دست زدن به«خشونت و شکنجه، رفتار غيرانسانی و ناشايست» از سوی مقامات جمهوری اسلامی ايران، محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در نشست مجمع عمومی همچنين دو قطعنامه در محکوم کردن موارد نقض حقوق بشر در کره شمالی و برمه يا ميانمار تصويب شد که اين دو قطعنامه هم با بالاترين رای موافق همراه بود.

در جريان رای گيری قطعنامه محکوم کردن نقض حقوق بشر در ايران و از ميان
۱۹۳ عضو حاضر، ۸۶ کشور رای موافق دادند که نسبت به سال گذشته شش رای بيشتر شده است. ۳۲ رای مخالف داده شد که هشت رای از سال قبل کمتر بود و ۵۹ عضو هم رای ممتنع دادند.

قطعنامه نقض حقوق بشر در ايران در حالی تصويب شد که چند روز پيش، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه پيشنهادی عربستان در مورد «طرح ترور سفير اين کشور در آمريکا» را با اکثريت آرا به تصويب رسانده بود.

در آن قطعنامه از ايران خواسته شده تا «به تمامی تعهداتش تحت قانون بين‌الملل عمل کند» و «با کشورهايی که قصد به محاکمه کشيدن تمامی طراحان، حاميان، سازمان‌دهندگان و تلاش‌کنندگان اجرای اين طرح را دارند، همکاری کند.»

در قطعنامه ای که روز دوشنبه تصويب شد و پيش نويس آن از سوی کانادا تهيه و ارائه شده بود، از «شلاق زدن، قطع عضو، افزايش شديد مجازات اعدام به ويژه عليه اقليت ها» انتقاد شده است. به گزارش رويترز، کارشناسان حوزه حقوق بشر می گويند در يک سال گذشته، وضعيت نقض حقوق بشر در ايران به مراتب وخيم تر شده است.

محمد جواد لاريجانی، مشاور بين الملل قوه قضاييه که به نمايندگی از ايران در اين جلسه حضور داشت، در پيامی به کميته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل، صدور و تصويب اين قطعنامه و موارد مستند در آن را «بی پايه و اساس و همراه با غرض ورزی» دانست.

سوريه که به دليل کشتارهای هشت ماه گذشته و نقض حقوق بشر به دليل سرکوب خشونت بار معترضان زير انتقادهای شديد قرار گرفته، تنها حامی جدی ايران در اين جلسه بود.

محمد خزاعی، نماينده جمهوری اسلامی در سازمان ملل هم روز جمعه و در واکنش به تصويب قطعنامه محکوميت طرح ترور سفير عربستان در واشينگتن، آمريکا را به «سناريوسازی عليه ايران» متهم کرده و از کشورهای منطقه خواسته بود «در دام توطئه‌ها و نيرنگ‌های آمريکا نيفتند.»

ايالات متحده آمريکا، ايران را متهم کرده‌است که دو شهروند آن قصد داشته‌اند از طريق به خدمت گرفتن قاچاقچيان مکزيکی، سفير عربستان در واشينگتن را ترور کنند. تهران اين اتهام را به شدت رد کرده و آن را ساخته و پرداخته آمريکا دانسته‌است.

قطعنامه محکوميت نقض حقوق بشر در کره شمالی هم با ۱۱۲ رای موافق، ۱۶ رای مخالف و ۵۵ رای ممتنع صادر شد. ۹۸ کشور هم به قطعنامه برمه يا ميانمار، رای موافق دادند.
XS
SM
MD
LG