لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۰۱

افزایش شمار تلفات زلزله و سونامی سهمگین ژاپن


آتش سوزی در نزدیکی مخازن گاز در شهر «شیبا»
آتش سوزی در نزدیکی مخازن گاز در شهر «شیبا»
پليس ژاپن اعلام کرد در شهر «سيندای» در شمال شرقی ژاپن که گزارش می‌شود، بيشترين آسيب را ديده، جسد ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن را پيدا کرده و حدود ۳۴۹ تن مفقود اعلام شده‌اند.

به گزارش آسوشيتد پرس، پيش از اعلام اين خبر، آمار تلفات ۳۲ تن اعلام شده بود و درست در زمانی که آمار تلفات به ۸۸ تن رسيد، خبر پيدا شدن اين اجساد اعلام شد. مقامات می‌گويند با پيشرفت جست‌وجو در آوار، احتمال می‌رود آمار قربانيان افزايش يابد.دولت به تمامی ساکنان شهر «اوناهاما» دستور داده به دليل امکان خطر در يکی از رآکتورهای اتمی نزديک اين شهر، منطقه را تخليه کنند. مقامات مسئول می‌گويند دستگاه های خنک کننده رآکتور از کار افتاده است.

اين تأسيسات اتمی که در ۲۷۰ کيلومتری در شمال شرقی توکيو واقع شده هيچ گونه نشت مواد نداشته، ولی بر اساس گزارش‌ها با وجود خاموش کردن رآکتور، هنوز داغ مانده و خنک نشده است.تلفات در شهر «اوفوناتو»

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است در شهر کوچکی به نام «اوفوناتو» در ساحل شرقی ژاپن که مرکز ماهی‌گيری است و ۴۰ هزار تن سکنه دارد، حدود ۳۰۰ خانه تخريب شده و شماری هم مفقود شده‌اند.

گزارش رسانه‌های ژاپنی حاکی است امواجی که اين شهر را درنورديده حدود ۱۰ متر ارتفاع داشته و تقريبا خط ساحلی را از بين برده است. گزارش شده در اين شهر ۴۸ تن مفقود شده اند که ۲۳ تن از آنها، دانش آموزان دبيرستانی هستند.

به حدود سه هزار تن از ساکنان نزديک به تاسيسات اتمی «فوکوشيما» در شمال توکيو گفته شده که منطقه را تخليه کنند.

گزارش‌ها حاکی است اولين جايی که امواج سونامی به آن رسيده، هاوايی بوده که هنوز تلفاتی در مورد آن گزارش نشده است.

خبرگزاری کيودو گزارش داده يک کشتی با ۱۰۰ سرنشين در سونامی از بين رفته است. اين گزارش از سوی منابع خبری ديگر هنوز تأييد نشده است.

فرودگاه بين‌المللی «ناريتا» در ژاپن پس از تعطيلی چند ساعته باز شده و پروازهای خارجی و خارج کردن ساکنان منطقه از اين فرودگاه ادامه دارد. هشت هواپيمای جنگی در منطقه زلزله زده مشغول کار هستند و سعی می‌کنند ابعاد تلفات و خسارت‌های وارد شده را ارزيابی کنند.

گزارش‌ها حاکی است پالايشگاه نفتی «شيبا» در شرق توکيو و نيز يک کارخانه فولاد در همين منطقه دچار آتش‌سوزی شده‌اند.
XS
SM
MD
LG