لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۱
فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت که آمريکا به طور جدی سياست تحريم ملی و بين المللی ايران را دنبال می کند و باور دارد که اين فشارها، موثر بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در جلسه خود با خبرنگاران با تاييد خبر ديدار هفته آينده نمايندگان گروه موسوم به پنج به علاوه يک، با ايران و مذاکرات اتمی گفت: «ما هيچ گونه توهمی در مورد اين مذاکرات نداريم و خيلی واقعگرايانه به مسئله نگاه می کنيم و همانگونه که ويليام برنز، نماينده آمريکا در اين مذاکرات پيشتر گفت، اين گفت وگوها فرصتی برای ايران است تا بتواند امکان حل مسائل را فراهم آورد.»

ويليام برنز، روز چهارشنبه گفته بود تحريم ها بر ايران موثر است و مقامات تهران را با مشکل روبرو کرده است. آقای کراولی افزود: «تحريم ها بين ۵۰ تا ۶۰ ميليارد دلار خسارت به ايران وارد کرده و شرکت های بين المللی به همکاری های خود را ايران پايان داده اند.»

سخنگوی وزارت خارجه گفت که آمريکا با جديت به تعقيب برنامه تحريم ها و تشديد تحريم های ايران ادامه خواهد داد.

ويليام برنز، معاون وزيرخارجه ايالات متحده آمريکا گفته بود تحريم‌های اعمال شده از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد و نيز تحريم‌های يکجانبه آمريکا و کشورهای عضو اتحاديه اروپا، دستيابی ايران را به خدمات مالی بين‌المللی دشوار کرده و ممکن است ده‌ها ميليارد دلار به اين کشور زيان وارد کند.

معاون وزارت خارجه آمريکا، افزود که‌ تحريم‌های جهانی عليه ايران ممکن است، باعث شود اين کشور ۵۰ تا ۶۰ ميليارد دلار از سرمايه‌گذاری‌های در بخش انرژی خود را از دست داده و نتواند به فناوری‌های حساس و دانش فنی شرکت‌های بزرگ بين‌الملل دست يابد.

آقای برنز در جمع شماری از اعضای کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا گفت: «تحريم‌ها از يک سو مانع از آن شده است که ايران بتواند به قابليت لازم برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای دست يابد و از سوی ديگر باعث شده است که ديگر اين کشور نتواند به راحتی به فعاليت‌های خود برای بر هم زدن ثبات در منطقه ادامه دهد.»

اين سخنان در حالی بيان شده است که مقام‌های جمهوری اسلامی بارها ادعا کرده‌اند، تحريم‌ها هيچ اثری بر اين کشور نداشته است و حتی برخی از مقام‌های ايرانی نيز از تحريم‌های بيشتر استقبال کرده‌اند.

چند روز پيش محمدرضا نقدی، رييس سازمان بسيج مستضعفين، با استقبال از تحريم‌های بين المللی عليه جمهوری اسلامی گفته بود: «خدا را شکر می‌کنم که کشورمان در تحريم است. دعا کنيم که هر روز تحريم‌ها بيشتر شود.»

همچنين مجتبی ثمره‌هاشمی، مشاور ارشد محمود احمدی‌نژاد و از نزديکان وی نيزبا «بی‌فايده» توصيف کردن تحريم‌ها عليه جمهوری اسلامی،‌گفته بود، اين تحريم‌ها تاکنون «اثر قابل توجهی» بر ايران نداشته است.

آمريکا و کشورهای غربی به فعاليت های هسته ای جمهوری اسلامی مشکوک هستند و آن را تلاشی مخفيانه برای دستيابی به بمب اتمی می دانند. تهران می گويد برنامه اتمی را برای توليد برق دنبال می کند.
XS
SM
MD
LG