لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۱۲

پیام نوروزی آمریکا: به حمایتمان از حقوق بشر متعهد می مانیم


هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا
هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه، در پیامی فرا رسیدن عید نوروز را به مردم ایران تبریک گفت.

در بیانیه خانم کلینتون که روی وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: «خرسندم بهترین آرزوهای خود را به همه آنهایی که مراسم نوروز را جشن می گیرند ارسال کنم.»

وزیر خارجه آمریکا گفته است: «نوروز طی بیش از ۳٠٠٠ سال برای میلیون ها نفر در سراسر دنیا زمانی برای امید بوده است. روح محبت، خانواده و تولد دوباره عمیقا در سرتا سر سنت غنی فرهنگی نوروز تنیده شده است و تعهد مشترک ما را به آینده ای بهتر به ما یادآوری می کند.»

هیلاری کلینتون در این پیام گفته است: «مردم ایالات متحده در استقبال از فرصت های این سال جدید و امکانات تقویت پیوند های خانوادگی و دوستی به شما می پیوندند. ما درحالی که با چالش های تازه روبرو می شویم، به حمایتمان از حقوق جهانی بشر و آزادی بیان، حقوقی که مروج صلح، پیشرفت و سعادت هستند، متعهد می مانیم. نوروزتان پیروز، هر روزتان نوروز.»

آمریکا عضوی از کشورهای موسوم به پنج به علاوه یک است که قرار است مذاکرات اتمی با ایران را از سربگیرند. دولت آمریکا در ماه های اخیر، تحریم ها علیه ایران را تشدید کرده است.

اسرائیل: رهبران ایران دست از تهدید دیگران بردارند

شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل هم روز دوشنبه در پیامی که از رادیو اسرائیل پخش شد، اول به زبان فارسی و بعد به زبان عبری، نوروز را به مردم ایران و ایرانیان تبریک گفت.

وی همچنین از رهبران ایران خواست «دست از تهدید دیگران» بردارند و به سوی «صلح و همزیستی مسالمت آمیز» حرکت کنند. آقای پرز همچنین در این پیام به رهبران ایران گفته «نه دیگران را تهدید کنند و نه کاری کنند که فرزندانشان مجبور به فرار از خانه هایشان شوند.»

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در یکی از اولین سخنرانی ها دور اول ریاست جمهوری، اشاره ای به «محو اسرائیل» کرده بود که واکنش های زیادی در پی داشت. رهبران دولتی اسرائیل در سال های اخیر همواره برای یاد کردن از ایران، به عنوان «کشوری که می خواهد یک کشور دیگر را محو کند» اشاره کرده اند و برنامه اتمی ایران را در همین راستا می دانند.

اسرائیل در ماه های اخیر سیاست تندی برای حمله نظامی به ایران اتخاذ کرده و گفته حتی بدون چراغ سبز آمریکا هم ممکن است دست به کار شود.
XS
SM
MD
LG