لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۸

آمریکا احتمال شبیه سازی هواپیمای بدون سرنشین توسط ایران را رد کرد


لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا، روز دوشنبه ادعای مقام های ايران در خصوص شبيه سازی يک فروند هواپيمای بدون سرنشين آمريکايی را رد کرده است.

لئون پانه تا گفت: «بر اساس تجربياتم می توانم بگويم که توانايی آنها (ایرانی ها) درباره آنچه که می گويند انجام داده اند، به طور جدی زیر سئوال است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پانه تا در آغاز سفر خود به کلمبیا روز دوشنبه گفته است: «به دلیل محرمانه بودن اطلاعات این هواپیما وارد جزییات قضیه نمی شوم.»

امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، روز شنبه، دوم اردیبهشت‌ماه، گفت که ایران به تمام اطلاعات ذخیره شده در هواپیمای بدون سرنشین (پَهپاد) آمریکا که در ایران سقوط کرده دست یافته ‌است و افزود که متخصصان الکترونیک سپاه ساخت نمونه این پهپاد را آغاز کرده‌اند.

سناتور جو لیبرمن، از سناتورهای بانفوذ آمریکایی هم روز یکشنبه، سوم اردیبهشت، اظهارات سپاه پاسداران ایران در مورد «آغاز نمونه‌سازی از هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی» را «رجزخوانی» نامید و با اشاره به مقامات ایران گفت که آنها «در رجزخوانی سابقه‌دار هستند.»

جو لیبرمن که ریاست کمیته امور امنیت ملی و دولتی سنای آمریکا را برعهده دارد در همین حال افزود که «سقوط پهپاد در ایران و این که این پهپاد به دست ایرانی‌ها افتاده برای آمریکا خوب نیست»، اما همچنین گفت که مطمئن نیست متخصصان جمهوری اسلامی در این برهه واقعاً توانایی نمونه‌ سازی از این هواپیمای بدون سرنشین را داشته ‌باشند.

علی حاجی‌زاده گفته بود که این هواپیما ۲۵ مهرماه ۱۳۸۹ در کالیفرنیا بود، ۲۸ آبان‌ماه همان سال در قندهار افغانستان پرواز داشته و کمی بعد برای رفع اشکالات فنی به لس‌آنجلس منتقل شده است. وی در ادامه افزود: «این هواپیما همچنین دو هفته قبل از کشته شدن بن لادن در محل کشته شدن این فرد در پاکستان پرواز داشته است.»

۱۳ آذرماه سال ۱۳۹۰رسانه‌های ایران گزارش کردند که نیروهای مسلح این کشور توانسته‌اند «یک فروند پرنده هدایت‌پذیر از دور، پَهپاد، متعلق به آمریکا» (آر کیو ۱۷۰) را که در حوالی شهر کاشمر، در عمق ۲۲۵ کیلومتری خاک ایران، در حال پرواز بوده با «اندکی خسارت» در اختیار بگیرند.

ایران می‌گوید که این هواپیما «در کمین‌گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفته» و با «غلبه فناورانه» در کنترل نیروهای ایرانی آمده ‌است.

این در حالی است که مقام‌های آمریکایی می‌گویند ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که این هواپیمای بی‌سرنشین دچار مشکل فنی شده و ایران از فناوری‌های الکترونیکی و رایانه‌ای برای در اختیار گرفتن آن استفاده نکرده‌ است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز شنبه گفت: «بیش از ۵۰ سال فناوری آمریکایی‌ها چه در حوزه هواپیماهای باسرنشین و چه هواپیماهای بدون سرنشین در این هواپیمای جاسوسی جمع شده است.»

واشینگتن پیشتر از ایران خواسته بود تا این هواپیما را به آمریکا پس دهد که این درخواست از سوی جمهوری اسلامی رد شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG