لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۲

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا از سمت خود استعفا کرد


فيليپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا روز يکشنبه از سمت خود استعفا کرد. آقای کراولی در سخنانی شرايط نگهداری «برادلی منينگ» که مشکوک به درز اطلاعات محرمانه به ويکی ليکس است را «مضحک، مسخره و احمقانه» خوانده بود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا در بيانيه ای اعلام کرد که «با تاسف» با استعفای فيليپ کراولی موافقت کرده است. آقای کراولی به عنوان مشاور وزير خارجه در امور ديپلماسی عمومی و نيز سخنگوی اصلی وزارت خارجه، با خانم کلينتون همکاری کرده بود.

گزارش ها حاکی است، استعفای آقای کراولی ساعاتی پس از آن اعلام شد که باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در يک کنفرانس خبری تلويزيونی، با پرسش هايی در مورد گفته های سخنگوی وزارت خارجه از سوی رسانه ها روبرو شد.

آقای کراولی در بيانيه ای نوشته که استعفايش را پس از گفته های خود نوشته و مسئوليت و عواقب تمامی گفته هايش را هم برعهده گرفته است.

يک خبرنگار از باراک اوباما پرسيد که آيا گفته های سخنگوی وزارت خارجه در مورد شرايط زندان «برادلی منينگ» را تاييد می کند يا نه.

آقای اوباما در پاسخ گفت که با مقامات وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، در اين مورد حرف زده و آن ها اطمينان داده اند که شرايطی که برادلی منينگ در آن نگهداری می شود، استاندارد و مناسب است.

باراک اوباما از توضيح بيشتر در اين مورد خودداری کرده است.
برادلی منینگ

آقای کراولی که سرهنگ بازنشسته نيروی هوايی آمريکا است، در يک جمع محدود و کوچک در دانشگاه ماساچوست که خبرنگار شبکه جهانی بی بی سی هم در آن حضور داشت، گفته بود هرچند برادلی منينگ در جای درستی است و بايد در زندان باشد، ولی شرايط نگهداری او «مضحک، مسخره و احمقانه» است و به جای کنترل شرايط، «اوضاع را بدتر» می کند.

فيليپ کراولی در مورد رسانه های نوين و سياست خارجی با خبرنگاران گفت و گو می کرد و به نوشته بی بی سی، خبرنگاران حتی چند بار از او پرسيدند که آيا مطمئن است که اين گفته ها امکان انتشار دارند و آقای کراولی در پاسخ اطمينان داده که اين نظر اوست و به آن اعتقاد دارد.

برادلی منينگ، سربازی ۲۳ ساله است که در زندانی نظامی در ويرجينيا نگهداری می شود و متهم به درز اطلاعات حساس نظامی و ديپلماتيک به خارج و از جمله وبسايت ويکی ليکس است. وکلای او می گويند شرايطی که او در آن قرار دارد، «غيرمنصفانه و ناعادلانه» است.

گزارش ها حاکی است که برادلی منينگ، ۲۳ ساعت از شبانه روز را در يک سلول کوچک انفرادی می گذراند و مجبور است شب ها به طور کامل برهنه بخوابد و حتی تا صبح چند بار بيدارش می کنند تا از سلامت او مطمئن شوند.

وی همچنين در تمامی ساعت شبانه روز با دستبند و پابند نگهداری می شود.

مسئولان زندان می گويند اين زندانی شرايط حاد و حساسی دارد و ممکن است دست به «خودکشی» بزند و از اين رو اين اقدامات ضروری است و برای حفاظت از جان او بايد انجام شود.

آقای کراولی در همان جمع محدود گفته بود: «من ۲۶ سال در نيروی هوايی خدمت کرده ام. من نمی دانم چرا وزارت دفاع آمريکا برادلی منينگ را در اين شرايط نگهداشته است هر چند با دستگير و زندانی شدن او مشکلی ندارم و به نظرم کار درستی است.»

فيليپا تامس، خبرنگار بی بی سی که در اين جمع حضور داشته، مشروح کامل گفته های فيليپ کراولی را در وبلاگ خود منتشر کرده است.

سازمان های حقوق بشری و سازمان عفو بين الملل هم پيشتر در بيانيه هایی به شرايط نگهداری برادلی منينگ اعتراض کرده و گفته بودند از تابستان سال گذشته، «حق داشتن ملحفه، بالش و لوازم شخصی از برادلی منينگ گرفته شده و به هيچ يک از آن ها دسترسی ندارد.»

برادلی منينگ سال گذشته دستگير شد و دادستان های پرونده به تازگی ۲۲ مورد اتهام ديگر از جمله «همکاری با دشمن» به پرونده او اضافه کرده اند. برادلی منینگ متهم به درز حدود ۷۲۰هزار سند محرمانه نظامی و دیپلماتیک است.

ايالات متحده آمريکا در سال های اخير در مورد روش و شيوه نگهداری زندانی ها در گوانتامامو در کوبا و نيز در عراق و افغانستان از سوی نهادهای حقوق بشری مورد انتقادهای شديدی قرار گرفته است. هرچند باراک اوباما دو سال پيش در نخستين فرمان رسمی خود پس از در اختيار گرفتن مقام رياست جمهوری آمريکا دستور تعطيلی بازداشتگاه گوانتانامو را صار کرده بود، ولی اين بازداشتگاه هنوز تعطيل و بسته نشده است.

فيليپ کراولی از زمان حضور هيلاری کلينتون در ساختمان وزارت امور خارجه و در حدود دو سال پيش، سخنگويی وزارت خارجه را بر عهده داشت.

آقای کراولی در زمان رياست جمهوری بيل کلينتون، مشاور ويژه رييس جمهوری در امور امنيت داخلی بود. وی از سال ۱۹۹۹ با درجه سرهنگی از نيروی هوايی بازنشسته شد و در جنگ نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا برای آزاد سازی کويت در سال ۱۹۹۱ شرکت کرده بود.

«مايکل همر»، معاون آقای کراولی، جانشين او شده و سخنگويی وزارت خارجه آمريکا را برعهده گرفته است.
XS
SM
MD
LG