لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۴

دولت آمریکا درحال بررسی راه های اجرای تحریم بانک مرکزی ایران است


ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت، دولت این کشور مشغول بررسی راه های موثر و مناسب برای اجرا و اعمال تحریم های تصویب شده در کنگره علیه بانک مرکزی ایران است، به شکلی که بیشترین فشار را به ایران وارد کند و کمترین اخلال را برای دوستان و متحدان آمریکا به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، خانم نولند همچنین گفت برخی از موارد پیشنهادی دولت برای ایجاد انعطاف بیشتر در این لایحه لحاظ شده است. وی به جزییات آن اشاره ای نکردو همچنین حاضر نشد در مورد مواضع قبلی دولت آمریکا در مورد این تحریم ها موضع گیری کند.

این گزارش می گوید دولت آمریکا پیشتر مخالفت خود با تحریم ها علیه بانک مرکزی ایران را اعلام کرده و گفته بود ایجاد اقدامات یکجانبه و فشار اضافی، ممکن است در حرکت اجماعی ایالات متحده به همراه متحدان در ایجاد فشار بیشتر بر ایران، مشکلاتی ایجاد کند.

منتقدان این لایحه می گویند فشارهای اضافی و یکجانبه بر ایران در حال حاضر ممکن است به افزایش قیمت نفت و نوسان در بازار ارز منجر شود که به نفع اقتصاد پرفراز و نشیب در آمریکا و اروپا نیست.

هرچند کاخ سفید با این لایحه مخالف بود اما طرح یاد شده هم در سنا و هم روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان به تصویب کامل نمایندگان رسید.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با ۲۸۳ رأی موافق در برابر ۱۳۶ رأی مخالف طرح ۶۶۲ میلیارد دلاری بودجه دفاعی آمریکا را به تصویب رساند که بر اساس یکی از مفاد آن موسسات مالی خارجی در صورت معامله با بانک مرکزی ایران از سوی آمریکا مورد تحریم قرار می‌گیرند.

هدف از این مصوبه مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران است؛ فعالیتی که غرب و آمریکا مظنونند که دارای بعدی نظامی است. ایران همواره این ادعا را رد کرده است. روز چهارشنبه همچنین اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، دو طرح تحریم دیگر علیه ایران را نیز به طور جداگانه به تصویب رساندند.

بر اساس یکی از این طرح‌ها با نام «مصوبه کاهش تهدید ایران» که با ۴۱۰ رأی موافق در مقابل ۱۱ رأی مخالف به تصویب رسید، شرکت‌هایی که با بخش صنایع نفتی ایران، از جمله در زمینه سرمایه‌گذاری واردات، فروش کالا و خدمات پتروشیمی معامله کنند و یا در طول یک سال فرآورده‌های نفتی تصفیه شده به ارزش پنج میلیون دلار یا بیشتر در اختیار ایران قرار دهند، از سوی آمریکا مشمول تحریم‌های تازه می‌شوند.

ایلیانا راس لِیتنِن، نماینده جمهوری خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که این طرح را تنظیم کرده است، می‌گوید این مصوبه همچنین به دولت آمریکا این امکان را می‌دهد در صورتی که مشخص شود بانک مرکزی تسهیلاتی را جهت حمایت ایران از فعالیت‌های تروریستی فراهم می‌کند، این بانک را مورد تحریم قرار دهد.

مجلس نمایندگان همچنین لایحه دیگری را با ۴۱۸ رأی موافق در برابر دو رأی مخالف به تصویب رساند که بر اساس آن کشورها و یا شرکت‌هایی که در جهت ساخت سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و بیولوژیکی به ایران، کره شمالی و سوریه کمک می‌کنند، مورد تحریم آمریکا قرار بگیرند.

بر اساس این مصوبه همچنین اشخاصی که مبادرت به فروش فنآوری و ادوات متعارف نظامی به این سه کشور می‌کنند، دارایی‌هایشان در ایالات متحده مسدود می‌شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، طرح تحریم های یاد شده، شش ماه پس از امضای آن توسط رییس جمهوری آمریکا به اجرا درخواهد آمد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG