لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۵۷

هشدار آمريکا به امارات درباره همکاری با ایران و سوریه


آمریکا از امارات متعده عربی خواسته همکاری تجاری خود با ایران وسوریه را کنترل کند.

ایالات متحده آمریکا به امارات متحده عربی هشدار داد همکاری تجاری خود با ایران را کنترل کرده و از انتقال هرگونه فن آوری که ممکن است با ساخت سلاح مرتبط باشد، خودداری کند.


خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه، ۲۳ آذرماه ۱۴ دسامبر، در گزارشی خبر داد ايالات متحده آمریکا نسبت به روابط تجاری امارات متحده عربی با ايران و سوريه به اين کشور هشدار داده است.


دراین گزارش آمده ترديد امارات متحده عربی نسبت به توقف انتقال تکنولوژی مشکوک به ساخت سلاح به دو کشور ایران و سوریه ممکن است واکنش آمریکا به امارات را درپی داشته باشد.


کريس پاديلا، مشاور اقتصادی اداره کل صادرات ايالات متحده، طی سخنرانی برای يک گروه صنعتی گفت: «ما به بحث در اين زمينه با مقامات امارات ادامه می دهيم ولی فرصت لازم برای واکنش به موقع ممکن است از دست برود.»


ترديد امارات متحده عربی نسبت به توقف انتقال تکنولوژی مشکوک به ساخت سلاح به دو کشور ایران و سوریه، ممکن است واکنش آمریکا به امارات را درپی داشته باشد


واشینگتن هردو کشور ايران و سوريه را متهم می کند که به همسايه مشترک خود يعنی عراق، محموله های نظامی ارسال می کنند تا برای ساخت سلاح غيرمتعارف در آشوب های اين کشورعليه نيروهای ايالات متحده مورد استفاده واقع شود.


ایران این اتهام را رد و اعلام می کند در امور داخلی عراق دخالت نمی کند.


آقای پاديلا برای نمونه به عمليات تجاری يک شرکت مستقر در امارات تحت عنوان « Mayrow General Trading » اشاره و آن را « يک نمونه بارز اشتباه دولت امارات در امر صادرات » توصيف کرد.


وی در ادامه گفت شواهدی در دست دارد که نشان می دهد برخی افراد در بارگيری و حمل برخی محموله هايی که می تواند جهت ساخت سلاح غير متعارف مورد استفاده واقع شوند، دست دارند.


این مقام اقتصادی دولت آمریکا هشدار داد که اگر این روند ادامه پیدا کند، ممکن است ایالات متحده تصمیماتی را اتخاذ کند. وی به چگونگی این اقدامات اشاره ای نکرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG