لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۳

لغو مجازات اعدام در ۱۳۷ کشور جهان


به گزارش عفو بين‌الملل، سال گذشته در ايران ۳۱۷ نفر از جمله هشت نوجوان اعدام شدند.(عکس:AFP)

همزمان با روز جهانی مبارزه با اعدام، سازمان عفو بين‌الملل، با انتشار بيانيه‌ای اعلام کرد که ۱۳۷ کشور جهان مجازات اعدام را لغو کرده‌اند.


روزنامه « گاردين» چاپ لندن با اشاره به اين آمار در مطلبی نوشت که جهان به سوی سرزمينی بدون اعدام پيش می‌رود.


اين در حالی است که هنوز ۶۰ کشور اين مجازات را در قوانين خود حفظ کرده‌اند و اصولاً در مورد افرادی که مرتکب قتل شده‌اند، از آن استفاده می‌کنند.


به نوشته عفو بين‌الملل، در سال گذشته عمده اعدام‌های جهان تنها در پنج کشور صورت گرفت که جمهوری اسلامی ايران و چين از جمله اين کشورها هستند.


به گزارش عفو بين‌الملل، سال گذشته در ايران ۳۱۷ نفر از جمله هشت نوجوان اعدام شدند.


همچنين در کشور ميزبان المپيک ۲۰۰۸؛ چين، در سال ۲۰۰۷، دستکم ۴۷۰ نفر اعدام شده اند.


در سال گذشته، يک هزار و ۲۵۲ مورد اعدام در ۲۴ کشور جهان ثبت شده است.


بنا بر گزارش اين سازمان بين المللی، در اين ميان، ۸۸ درصد اعدام ها در کشورهای چين، ايران، عربستان سعودی، پاکستان و آمريکا انجام شده است.


علاوه بر اين، تا پايان سال ۲۰۰۷، ۹۱ کشور از جمله آلبانی و روآندا از جمله آخرين کشورهايی بوده‌اند که مجازات اعدام را از قوانين خود حذف کردند و يا اعدام محکومان به اعدام را به تعويق انداختند.


تا پايان سال ۲۰۰۷، ۹۱ کشور از جمله آلبانی و روآندا از جمله آخرين کشورهايی بوده اند که مجازات اعدام را از قوانين خود حذف کردند و يا اعدام محکومان به اعدام را به تعويق انداختند.

کليف استافورد اسميت، مدير «ريپريو»، مؤسسه‌ای که در زمينه لغو مجازات اعدام تلاش می‌کند، به روزنامه گاردين گفت: با تحقيقاتی که در ۱۸ ماه گذشته انجام داديم، متوجه شديم که هنوز در کشورهای مختلف دنيا، هزاران نفر در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند.


در اروپا، تنها کشور بلاروس اين مجازات را اجرا می‌کند و حذف کردن مجازات اعدام، يکی از پيش‌شرط‌های پذيرفته شدن در اتحاديه اروپا است.


به گزارش عفو بين‌الملل، در قاره آمريکا، مجازات اعدام تنها در ايالات متحده آمريکا انجام می‌شود و آمار ۵۳ اعدام در سال ۲۰۰۶، کمترين تعداد اعدام در يک دهه گذشته در اين کشور محسوب می‌شود.


در همين حال، آمار محکومان به اعدام در ايالات متحده آمريکا، نسبت به سال های اوج خود در سال‌های ميانی ۱۹۹۰ رو به کاهش است.


در اين ميان، چين بالاترين آمار اعدام در جهان را دارا است.


کيت آلن، مدير منطقه‌ای سازمان عفو بين‌الملل در بريتانيا، به روزنامه گاردين گفت: قاره آسيا بيشترين تعداد اعدام در جهان را دارد. اعدام‌های انجام شده در کشور چين در سال گذشته سبب شده است که اين کشور سردمدار اعدام در جهان باشد.


وی افزود: در سال جاری، ما شاهد کاهش قابل توجه مجازات اعدام در ژاپن بوديم. اما مجازات‌ها در اين کشور اساساً در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.


به گفته کيت آلن، در پاکستان نيز ۷۵۰۰ نفر از جمله کودکان در صف مرگ قرار دارند.


گزارش عفو بين‌الملل حاکی است: در کشورهايی چون کشورهای آسيای مرکزی، به رغم سابقه طولانی انجام مجازات اعدام، تلاش‌هايی برای محدود کردن اين مجازات در پيشرفت است.


در قاره آفريقا، از سال ۲۰۰۶ تا کنون تنها شش کشور اين مجازات را انجام می‌دهند.


در همين حال، در هفت کشور جهان، مجازات اعدام در مورد هم جنس گرايان اجرا می‌شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG