لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۷

ميلان کوندرا شکایت کرد


مدير کل آژانس هنرمندان چک، گفت: ميلان کوندرا توقع يک «معذرت خواهی ويژه» از سوی هفته نامه « رسپکت» را دارد.(عکس:AFP)

ميلان کوندرا، نويسنده معروف چک، با اقدامات حقوقی خود هفته نامه «رسپکت» را تهديد کرد.


اين هفته نامه روز ۱۳ اکتبر گذشته در گزارشی، آقای کوندرا را متهم کرده بود که در سال ۱۹۵۰، زمانی که دانشجو بود، شخصی را که از مخالفين حکومت کمونيستی چکسلواکی به شمار می رفت، به دست پليس امنيتی سپرده است.


ميلان کوندرا اين اتهام را که در سطح بين المللی، واکنش هايی را به همراه داشت، تکذيب کرد و
خواستار پوزش رسمی اين هفته نامه شد.


در اين خصوص، « راديو پراگ» اعلام کرد: «ديليا»، آژانس هنرمندان چک، نمايندگی آقای کوندرا را بر عهده گرفته است و او با اقدامات حقوقی، اين موضوع را پی خواهد گرفت.


در همين ارتباط، يکی از اعضای هيئت تحريريه رسپکت اعلام کرد: «ما شکايتی را دريافت کرده ايم که وکلای مدافع مجله، آن را پيگيری خواهند کرد.»


گزارش ۱۱ روز پيش مجله رسپکت از ماجرای ۵۸ سال قبل، بر اساس پرونده ای در اداره پليس تنظيم شده بود و افکار عمومی در جمهوری چک، غالبا آن را قابل قبول ارزيابی کرده بودند.

يرژی سرستکا، مدير کل آژانس هنرمندان چک، نيز گفت: ميلان کوندرا توقع يک «معذرت خواهی ويژه» از سوی اين هفته نامه را دارد. آقای سرستکا توضيح بيشتری نداد.


گزارش ۱۱ روز پيش مجله رسپکت از ماجرای ۵۸ سال قبل، بر اساس پرونده ای در اداره پليس تنظيم شده بود و افکار عمومی در جمهوری چک، غالبا آن را قابل قبول ارزيابی کرده بودند.


همچنين «موسسه مطالعات حکومت های خودکامه» در جمهوری چک، که اسناد مربوطه را در بايگانی خود دارد، چند بار درستی اسناد را تائيد کرده بود.


ميلان کوندرا در واکنش به اتهام خبرچينی برای پليس چکسلواکی در مصاحبه با «سی تی کی» خبرگزاری جمهوری چک، گفت: «من از اين خبر غيرمنتظره واقعاً شگفت زده ام. من از اين داستان خبر نداشتم؛ از ماجرايی که اصلا اتفاق نيفتاده است. من اصلا آن مرد را نمی شناختم.»


وی که در ۲۵ سال گذشته با کمتر کسی مصاحبه کرده است و کمتر پيش می آمد که سکوت خود را بشکند، اضافه کرد: اين اتهامات همزمان با افتتاح نمايشگاه کتاب در فرانسه منتشر شده است تا بر شهرت او اثر منفی بگذارد.


در اين ميان، تکذيب ميلان کوندرا از سوی همکاران نويسنده اش در سطح جهان، معتبر شناخته شد.


ميلان کوندرا که اکنون ۷۹ سال دارد، در سال ۱۹۷۵ به فرانسه مهاجرت کرد. در اين مدت، او با سرزمين خود، چه به لحاظ هنری و چه شخصی همواره در چالش بوده است.


با اين حال، يک سال پيش همزمان با اولين چاپ رمان «سبکی تحمل ناپذير هستی» به زبان چک، جايزه ادبيات جمهوری چک را از آن خود کرد. اين کتاب در ايران با نام « بار هستی» منتشر شده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG