لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۲۲

«پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی موفقیت آمیز نبود»


به گفته مقام های نظامی آمریکا، موشک پرتاب شده ایرانی از مسير خود خارج و در نتيجه، بخش فوقانی و دماغه آن منفجر شده است.(عکس: فارس)

مقام های وزارت دفاع و نيروهای مسلح آمريکا گفتند که در مجموع، پرتاب موشک حامل ماهواره ايران با شکست مواجه شده است.


اين در حالي است که دولت ايران روز دوشنبه و يک روز پس از اعلام خبر آزمايش يک موشک حامل ماهواره اين کشور اعلام کرد که حاضر است به ساير کشورهای اسلامی برای پرتاب ماهواره به فضا کمک کند.


مقام های نظامی آمريکا بدون افشای نام خود به روزنامه نيويورک تايمز گفتند که مرحله اول شليک اين موشک توسط ايران موفقيت آميز بوده، ولی بخش دوم آن با شکست روبه رو شده است.


به گفته اين مقام ها، اين موشک از مسير خود خارج و در نتيجه، بخش فوقانی و دماغه آن منفجر شده است.


نيويورک تايمز اشاره کرد: با وجود شکست کلی برنامه شليک اين موشک، نفس اجرای آن می تواند نشانه ای از افزايش دانش و امکانات موشکی ايران باشد و بنابراين از ديد مقام های آمريکايی، عامل نگران کننده ای در مورد توانايی تسليحاتی ايران است.


مقام های نظامی آمريکا به روزنامه نيويورک تايمز گفتند که مرحله اول شليک اين موشک توسط ايران موفقيت آميز بوده، ولی بخش دوم آن با شکست روبه رو شده است.

بر اساس این گزارش، به طور کلی، موشکی که قادر به حمل ماهواره به فضا باشد، می تواند کلاهک هسته ای نيز حمل کند و اعلام خبر شليک موشک اخير به سوء ظن و نگرانی ها در مورد صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای حکومت ايران افزود. هر چند مقام های ايرانی بارها تاکيد کرده اند که هدف فعاليت های هسته ای در آن کشور صلح آميز است.


ايران در ماه های اخير از چندين آزمايش موشکی موفقيت آميز خبر داده که از نظر کارشناسان امور دفاعی در غرب در ميزان موفقيت آنها اغراق شده است.


ماه گذشته، همزمان با آزمايش چند موشک جديد، مقام های ايرانی مدعی شدند که يکی از اين موشک ها می تواند خاک اسرائيل را هدف بگيرد.


به نوشته نيويورک تايمز، کارشناسان غربی می گويند «بخش عمده اين تبليغات حکومت ايران، تهديدهايی توخالی در مورد توانايی موشکی آن کشور است و اطلاعاتی که در اين مورد از سوی ايران منتشر می شود، فريبکارانه است.»


تلويزيون دولتی ايران روز يکشنبه با پخش تصاويری از شليک شبانه موشک اخير اعلام کرد که همراه با اين موشک، ماهواره ای به فضا پرتاب شده، ولی بعدا مقام های دولتی گفتند که اين برنامه فقط شليک آزمايشی يک موشک بوده است.


رضا تقی پور، رييس سازمان هوا فضای ايران، روز دوشنبه در مصاحبه با تلويزيون دولتی اين کشور اعلام کرد: « دولت ايران حاضر است ماهواره های کشورهای مسلمان دوست را به فضا پرتاب کند.»


به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی محمد نجار، وزير دفاع ايران، با رد سوء ظن و نگرانی های کشورهای غربی گفت: هدف آنها ممانعت از پيشرفت علمی ايران است.


وی گفت: ايران به زودی ماهواره خود را به فضا پرتاب خواهد کرد، ولی تاريخ دقيق اجرای اين طرح را اعلام نکرد.


XS
SM
MD
LG