لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۹

وزارت بهداشت ایران: احتمال مرگ بیش از صد هزار نفر بر اثر ابتلا به آنفلوانزای «آ»


محمود سروش، رییس اداره قرنطينه و آنفلوانزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز پنجشنبه با اشاره به شروع موج سوم آنفلوانزای نوع «آ»در ايران، از يک تا دو ماه آينده، از احتمال مرگ « ۱۰۵ هزار تا ۲۴۵ هزار نفر»بر اثر ابتلا به این بیماری سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری ها، او همچنين گفت: « امکان ابتلای بيش از يک ميليون نفر وجود دارد و ... در صورتی که امکانات محدود باشد، بين ۱۰ ميليون تا بيش از ۲۴ ميليون نفر مورد حمله ويروس آنفلوانزای نوع «آ» قرار خواهند گرفت.»

آقای سروش پيش بينی موارد بستری را از ۵۲۵ هزار تا بيش از يک ميليون و ۲۲۰ هزار نفر برآورد کرد.

در اين ميان، با گسترش آنفلوانزای نوع «آ»، و به رغم گذشت نزديک به يکسال از شيوع اين بيماری در جهان، وزير و ساير مقام های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته اند که دولت ايران اخيرا سفارش دو ميليون دز واکسن اين نوع آنفلونزا را داده است.

اين تعداد واکسن برای واکسينه کردن تنها يک ميليون نفر از شهروندان ايرانی کفايت می کند.

بر اساس آخرين آمار رسمی، بيش از ۳۱۰۰ نفر به آنفلونزای نوع A مبتلا شده و بيش از ۱۰۰ نفر نيز بر اثر اين بيماری درگذشته اند.

با اين همه، محمدرضا کوچی، سخنگوی کميسيون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، روز ۲۰ آبان به خبرگزاری «فارس» گفت که ۲۵۰ نفر بر اثر ابتلا به جان خود را از دست داده اند.

اين نماينده مجلس همچنين از ابتلای حدود ۳۰۰ هزار نفر در ايران به اين بيماری خبر داد.

بيماری آنفلوانزای نوع A که به آنفلونزای «خوکی» نيز مشهور است، از يکسال پيش در بسياری از کشورهای جهان شايع و در ماه های اخير همه گير شده است.

اين بيماری چون به راحتی از انسان به انسان منتقل می شود، می تواند تعداد بيشتری از افراد را مبتلا کند و بهترين راه پيشگيری از آن نيز رعايت نکات بهداشتی و دوری از بيماران مبتلا عنوان شده است.

مقام های وزارت بهداشت ايران می گويند که از ارديبهشت ماه سال ۱۳۸۸ واحدهای درمانی مستقر در ورودی ‌های هوايی، زمينی و دريايی کشور را برای مقابله با اين بيماری به حال آماده باش در آورده اند و از مردم خواسته اند تا از انجام سفرهای غير ضروری خوددداری کنند.

نخستين مورد ابتلا به آنفلونزای نوع آ در ايران خردادماه گزارش شد و در ابتدا بيشتر مبتلايان کسانی بودند که از سفر حج به کشور بازگشته بودند.

به رغم گذشت نزديک به يکسال از شيوع اين بيماری در جهان، حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت، ماه گذشته اعلام کرد که ايران اخيرا سفارش دو ميليون دز واکسن اين نوع آنفلونزا را به شرکت های اروپايی و چينی داده است.
XS
SM
MD
LG