لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۹

دیدگاه های الیور استون درباره جرج بوش


اولیور استون می گوید:« صعود جرج بوش به مقام رياست جمهوری يک افسانه بود.»(عکس:RFE/RL)

« صعود جرج بوش به مقام رياست جمهوری يک افسانه بود.» اين جمله ای است که اليور استون کارگردان سرشناس آمريکايی در برنامه پر طرفدار « لری کينگ » در توصيف فيلم تازه خود گفت.


اين فيلم با نام « W » در مورد زندگی جرج دبليو بوش ساخته شده است و روز هفدهم اکتبر، حدود سه هفته قبل از برگزاری انتخابات رياست جمهوری آمريکا، اکران خواهد شد.


اليور استون گفت: زندگی جرج بوش واقعا مايه شگفتی او است.


وی در اين مصاحبه تلويزيونی گفت :« جرج بوش تا ۴۰ سالگی يک علاف کامل بود. او بعد از آن، زندگی خود را با کمک اعتقادش به کليسای انجيلی و با کمک خانواده اش کاملا دگرگون کرد و بعدها تا مقام رياست جمهوری صعود کرد. اين يک داستان افسانه ای کامل است، خيلی بزرگتر ازهر داستان معمولی ديگر.»


اليور استون گفت: با وجودی که در اين انتخابات از باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات، حمايت خواهد کرد، ولی اعتقادات سياسی او تاثيری بر نحوه تهيه اين فيلم نداشته است.


اين کارگردان سرشناس آمريکايی همچنين گفت : من نمی توانم با نفرت و يا با بدنام کردن کسی فيلم بسازم. هيچ چيز از اينجور مسائل در اين فيلم نيست. به نظر من، جرج بوش کسی است مثل جان وين. من علاقه ای به سياست های او ندارم. ولی از حقيقت نمی توان گذشت که او به شکل عجيب و غريبی يک نوع جذابيت و احساس علاقه در آدم ايجاد می کند. او توانست احساس وحمايت مردم آمريکا را به سوی خودش جلب کند.


اليور استون که خود در جنگ ويتنام، سرباز ارتش آمريکا بود، برای کارگردانی دو فيلم برنده جايزه اسکار شده است؛ فيلم سياسی و البته مورد تحسين « جوخه» در سال ۱۹۸۶ و همينطور فيلم « متولد چهارم ژوئيه» در سال ۱۹۸۹.


  • «جرج بوش کسی است مثل جان وين. من علاقه ای به سياست های او ندارم. ولی از حقيقت نمی توان گذشت که او به شکل عجيب و غريبی يک نوع جذابيت و احساس علاقه در آدم ايجاد می کند.»
اولیور استون

او برای تدوين سناريوی فيلم « قطار سريع السير نيمه شب » نيز اسکار ديگری جايزه گرفت.


فيلم های اليور استون از « JFK » گرفته تا « قاتل بالفطره» هميشه بحث برانگيز بوده است و با موضوعی صريح سرو کار داشته اند. به نظر می رسد که فيلم « W » در مورد زندگی جورج دبليو بوش نيز همينطور باشد.


مقایسه بین پدر و پسر


در اين فيلم، به خصوص مقايسه ای بين جرج دبليو بوش با پدرش انجام شده است که به اعتقاد اليور استون، رييس جمهور و فرمانده کل قوايی ديپلمات تر بود.


آقای استون گفت : ما در دوران جرج بوش پدر نيز جنگی را در عراق آغاز کرديم، ولی وی تا آخر کار پيش نرفت. اين نکته درفيلم من، موضوع مهمی است. بعد جرج بوش پسر سرکار می آيد و برای او، پايان دادن جنگ در عراق و ساقط کردن صدام به يک وظيفه احساسی واخلاقی بدل می شود. دراين فيلم، ما شاهد اختلافاتی در شخصيت و رفتار پدر و پسر هستيم. از يک طرف، پدر با تصميمات پسرش مخالف است و از طرف ديگر، پسر می خواهد برتری خود را بر پدرش ثابت کند و می خواهد از او هم نيرومند تر باشد.


اليور استون و جرج دبليو بوش، هر دو تقريبا همزمان دوره آموزش عالی خود را در دانشگاه ييل آغاز کردند، ولی اليور استون نتوانست همزمان با جرج بوش فارغ التحصيل شود، چون برای خدمت به ويتنام رفت.


در برنامه تلويزيونی « لری کينگ »، اليور استون، جرج بوش را با سارا پی لين، فرماندار ايالت آلاسکا، مقايسه کرد که معاون جان مک کين و نامزد معاونت رياست جمهوری از سوی حزب جمهوری خواه است.


اليور استون گفت :من فکر می کنم که او هم تقريبا در همان مسير و منش جرج بوش است ، با همان نحوه برخورد عامه پسند و ساده . همين رفتار و منش باعث شد که جرج بوش انتخاب شود. موضوعی که جرج بوش هم به خوبی از آن استفاده کرد.


با وجودی که اليور استون هم مانند جان مک کين، نامزد جمهور يخواه، در جنگ ويتنام شرکت کرده بوده است، ولی با ديدگاه های آقای مک کين و سياست های او در مورد عراق و افغانستان مخالف است.


اليور استون گفت: هر کسی که اين انتخابات را ببرد؛ چه مک کين و چه اوباما، ما بازهم زير سايه اقدامات و سياست های دوران جرج بوش خواهيم ماند. به نظر من، او کل دنيا را تغيير داد و تاثيرات رياست جمهوری او تا چند نسل ديگر ادامه خواهد يافت.


این کارگران مشهور سینمایی در بخش ديگری از اين مصاحبه اشاره کرد که نزول محبوبيت جرج بوش در تاريخ رهبران آمريکا بی سابقه بوده است. بر اساس تازه ترين نظرسنجی های شبکه تل.يزی.نی « سی ان ان»، محبوبيت جرج بوش هم اکنون فقط ۲۴ درصد است.


با اين وجود، اليور استون گفت : جرج بوش هنوز هم جوان است. او صحنه را کاملا ترک نخواهد کرد. او ممکن است محبوبيت کمی داشته باشد، ولی مسلما به حضور خود ادامه خواهد داد.


XS
SM
MD
LG