لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۶

بارش برف در سیاره مریخ


فضا پيمای « فونيکس» در محل فرود خود بر روی کره مريخ، بارش برف را در سطح اين سياره مشاهده کرده است.

دانشمندان موسسه فضايی آمریکا، ناسا، می گويند: فضا پيمای « فونيکس» در محل فرود خود بر روی کره مريخ، شواهدی را مبنی بر وجود آب در گذشته را کشف کرده و برای اولين بار، بارش برف را در سطح اين سياره مشاهده کرده است.


آزمايش ها بر روی خاک کره مريخ نشان داده است که دو ماده معدنی که معمولا در آب شکل می گيرند، در سطح اين سياره وجود دارد.


دانشمندان موسسه فضايی آمريکا می گويند: اين مواد، کليسم کربن دار است که معمولا در لايه هايی مثل گچ و سنگ بر روی کره زمين هم يافت می شود.


اما هنوز هم شکل گيری اين مواد يک راز ناگشوده است. ويليام بوينستون، يکی از دانشمندان فعال در اين ماموريت فضايی در دانشگاه آريزونا، به « خبرگزاری فرانسه» گفت:« حقيقت اين است که تمام اين يافته ها فعلا ناروشن هستند.»


يک دستگاه ليزر مستقر در فضا پيمای فونيکس اخيرا بارش برف از ابرهايی که حدود سه کيلومتر از محل استقرار اين فضاپيما فاصله داشتند را مشاهده کرد. اين برف قبل از رسيدن به سطح کره مريخ در آسمان ناپديد شد.


ناسا ماموريت سه ماهه فضا پيمای فونيکس را تا پايان سال جاری ميلادی تمديد کرده است؛ البته اگر اين فضا پيما بتواند اين مدت طولانی را تحمل کند.

فضا پيمای فونيکس در ماه مه سال جاری در دشت های منطقه قطبی شمال کره مريخ فرود آمد.


ماموريت سه ماهه آن تحقيق در مورد وجود عوامل مناسب در آن محيط برای زيست موجودات چند سلولی بود.


تا اين لحظه، يکی از مهمترين يافته های اين ماموريت تائيد وجود يخ در سطح کره مريخ بوده است.


دانشمندان فضايی براساس يافته های فضاپيماهای قبلی که در مدار کره مريخ، اطلاعات ماهواره ای جمع آوری کردند، حدس می زدند که لايه هايی از يخ زير سطح اين کره در قطب شمالی آن وجود دارد. اما فضاپيمای فونيکس به جز اين موضوع، در تحقيقات خود وجود ميزان کمی از موادمعدنی و مغذی در خاک اين سياره را نيز کشف کرده است.


دانشمندان معتقدند که احتمالا مقداری آب راکد در اين بخش از کره مريخ وجود داشته و يا بخشی از لايه های يخ ذوب شده با مواد معدنی در خاک اين سياره ترکيب شده است.


پيتر اسميت، از دانشگاه آريزونا، گفت :« آيا اين يک منطقه قابل زيست در سطح کره مريخ است؟ به نظر من، ما داريم به اثبات اين فرضيه نزديک می شويم.»


او افزود:« ما می دانيم که کره مريخ بازهم باعث تعجب ما خواهد شد و ما هنوز تحقيقات خود را در اين زمينه پايان نداده ايم.»


کره مريخ امروز سطحی کاملا سرد و خشک دارد؛ بدون هيچ نشانه ای از آب. اما دانشمندان معتقدند که اين سياره زمانی گرم تر و مرطوب تر بوده است.


در اين ميان، ناسا ماموريت سه ماهه فضا پيمای فونيکس را تا پايان سال جاری ميلادی تمديد کرده است؛ البته اگر اين فضا پيما بتواند اين مدت طولانی را تحمل کند. چرا که با پايان گرفتن فصل تابستان، نور و گرمای کمتری به سطح کرده مريخ می رسد و اين شرايط ممکن است بر کار اين فضاپيما تاثير منفی داشته باشد.


همچنين برای مدت کوتاهی در ماه نوامبر، زمانی که خورشيد بين کره زمين و مريخ قرار خواهد گرفت و تماس را مختل خواهد کرد، ارتباط فضا پيمای فونيکس با مرکز کنترل آن در زمين قطع خواهد شد.


دانشمندان ناسا می کوشند تا قبل از پايان انرژی در فضا پيمای فونيکس از چهار امکان ديگر باقی مانده در اين فضاپيما برای آزمايش های ميدانی استفاده کنند.


به اين تجهيزات آزمايش های ميدانی، در اصطلاح « اجاق» می گويند و طوری طراحی شده اند که می تواند آثار مواد معدنی يا عالی و بخصوص مواد کربن دار را رديابی کند.


مواد معدنی حاوی کربن معمولا به عنوان مصالح تشکيل ساختارهای مولکولی زنده تلقی می شوند. تمام آزمايش هايی که تاکنون انجام شده، نتوانسته است وجود ياخته های سلولی را در اين سياره ثابت کند.


XS
SM
MD
LG