لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۶
وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه سفیر آمریکا در پاریس را احضار و به جاسوسی آژانس امنیت ملی آن کشور از مردم فرانسه اعتراض کرد.
‌به گزارش خبرگزاری رویترز،‌لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، ‌به خبرنگاران گفت که در پی انتشار گزارش روزنامه لوموند،‌ فورا سفیر آمریکا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.
مانوئل والس،‌ وزیر کشور فرانسه،‌ نیز گفت که از گزارش لوموند «شوکه» شده است و افزود اینکه کشوری از متحد خود جاسوسی کند،‌ غیر قابل قبول است.
روزنامه لوموند نوشته است که‌ آژانس امنیت ملی آمریکا بیش از ۷۰ میلیون مکالمه تلفنی در فرانسه را در یک دوره ۳۰ روزه ضبط کرده است.

گزارش لوموند بر اساس مدارکی نوشته شده که ادوارد اسنودن،‌ پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا،‌ منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش،‌ آژانس امنیت ملی آمریکا نه تنها مکالمه اشخاص مظنون به مشارکت در فعالیت های تروریستی بلکه مکالمه چهره‌های سرشناس دنیای تجارت و سیاست را نیز ضبط کرده است.
به نوشته خبرگزاری فرانسه،‌ مقام‌های آمریکایی از اظهار نظر درباره مدارک محرمانه انتشار یافته در لوموند خودداری کرده‌اند.
چارلز ریوکین،‌ سفیر آمریکا در پاریس،‌ نیز با خودداری از اظهار نظر در این مورد تنها به رویترز گفت که دو کشور مناسبات بسیار نزدیکی دارند.

روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» نیز چند روز پیش نوشته بود که آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از ایمیل‌ها و چت‌ها، فهرستی از مشخصات میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان جمع‌آوری کرده است.
این گزارش بر پایه اطلاعات فاش شده توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق این آژانس تهیه شده بود.
اما یکی از سخنگویان آژانس امنیت ملی آمریکا به واشینگتن پست گفته که این اداره در جست‌وجوی اهداف‌ امنیتی بوده است نه اطلاعات شهروند معمولی آمریکا.
پیش از این، در پی انتشار گزارشی در هفته‌نامه «اشپیگل» در مورد همکاری برلین با واشینگتن در برنامه شنود اطلاعاتی آمریکا، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد: معاهده تجسسی را که با آمریکا و بریتانیا امضا کرده بود لغو می‌کند.
معاهده تجسسی آلمان با آمریکا و بریتانیا که به سال های ۱۹۶۹- ۱۹۶۸ باز می‌گردد به آمریکا و بریتانیا اجازه می‌داد که برای بالا بردن ضریب امنیت نیروهایشان در آلمان از سرویس اطلاعاتی این کشور درخواست اطلاعات امنیتی کنند.
همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان،‌ شنود کردن دوستان را غیر قابل قبول خواند.
قبل از این نیز برزیل ضمن محکوم کردن بخشی از برنامه شنود آمریکا که مکالمه‌های تلفنی و پیامک‌های دیلما روسف، رییس جمهوری این کشور، را هدف قرار داده بود، چنین برنامه‌ای را «تهاجم غیر قابل قبول» به حاکمیت خود تلقی کرد.
در این ارتباط،‌ وزارت امور خارجه برزیل با فراخواندن سفیر آمریکا در برازیلیا،‌ خواستار توضیح کتبی کاخ سفید در مورد اتهامات جاسوسی شد.
مکزیک نیز در اقدامی مشابه خواستار پاسخگویی آمریکا به اتهامات مربوط به کسب اطلاعات از مکالمه‌های تلفنی رییس جمهوری مکزیک شد و اعلام کرد: چنانچه این اتهامات اثبات شود تجاوزی جدی به حاکمیت آن کشور صورت گرفته است.
XS
SM
MD
LG