لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۲

اعضای «هسته دوسلدورف» در آلمان به زندان محکوم شدند


خبرگزاری‌ها از محکوميت چهار عضو يک هسته تروريستی موسوم به «هسته دوسلدورف» در آلمان در روز پنج‌شنبه، ۲۲ آبان، خبر دادند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه،‌ دادگاهی در شهر دوسلدورف آلمان چهار زندانی مرد را به اتهام توطئه برای انفجار بمب دست‌ساز در مناطق پرجمعيت این کشور به زندان محکوم کرد.

این محکومان قرار بود بر اساس دستورهای گروه القاعده اين عمليات را انجام دهند، اما هنوز در مورد محل انجام آنها تصميم‌گيری نکرده بودند.

بر اساس اين گزارش،‌ «هسته دوسلدورف» نامی است که به دليل بازداشت سه تن از محکومان در اين شهر برای اين گروه به کار برده شده است.

به نوشته خبرگزاری رويترز،‌ اين لقب توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمريکا به اين گروه اطلاق شده است.

رهبر اين گروه چهار نفره،‌ عبدالعظيم الکبير، ‌۳۳ ساله تبعه مراکش، بوده که به ۹ سال زندان محکوم شده است. به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ او عالي‌رتبه‌ترين عضو القاعده است که در آلمان محاکمه شده است.

دادستان‌ها گفته‌اند که وی هنگام آموزش در يک اردوگاه آموزشی در مرز افغانستان و پاکستان،‌ دستوراتی را از يکی از مقام‌های ارشد القاعده دريافت کرده بود.

به نوشته رويترز،‌ در جريان حمله به پناهگاه اسامه بن لادن و قتل او توسط نيروهای ويژه «سيل» آمريکا در سال ۲۰۱۱ ميلادی،‌ نامه‌ای پيدا شد که بر اساس آن، از‌ عبدالعظيم الکبير به عنوان «برادری باهوش و معقول» نام برده شده که دستوراتی دريافت کرده است.

به گفته رسانه‌های آلمان، عبدالعظيم الکبير از سال ۲۰۱۰ ميلادی توسط پليس آلمان تحت نظر بوده است. اما بازداشت ها در آوريل سال ۲۰۱۱ ميلادی صورت گرفت و سه تن در شهر دوسلدورف و شخص چهارم چند ماه بعد در شهر بوخوم بازداشت شد.

جميل سيديکی،‌ ۳۴ ساله دارای تابعيت آلمانی – مراکشی، از دیگر محکومان است که به هفت سال زندان محکوم شده است.

همچنین عميد شعبی،‌ ۲۳ ساله با تابعيت آلمانی – ايرانی،‌ به پنج سال و شش ماه و هليل سيمسک،‌ عرب‌تبار با تابعيت آلمانی، به چهار سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

در اين ميان، به گزارش خبرگزاری آلمانی، يک وکيل مدافع در اعتراض به اين احکام گفت که سازمان هاي اطلاعاتی مدارکی را مطرح کرده اند که هنوز ثابت نشده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG