لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۵

کشف  هزاران کیلوگرم مواد مخدر در ایران


به گفته مقامات رسمی، بین ۲.۸ تا ۳.۵ میلیون معتاد در ایران وجود دارند.

رسانه‌ها در ایران از کشف هزاران کیلوگرم انواع مواد مخدر طی دو روز اخیر در ایران خبر می‌دهند.

خبرگزاری ایسنا روز پنجشنبه هشتم تیر به نقل از عزیزالله ملکی٬ فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان، نوشت که در سه ماه نخست سال جاری٬ ۱۶ تن و ۱۵۸ کیلو انواع مواد مخدر در این استان کشف شده است.

به گفته آقای ملکی٬ این مقدار مواد کشف شده شامل ۱۲ تن و ۹۷۵ کیلوگرم تریاک، سه تن و ۱۱۵ کیلوگرم حشیش، ۳۹ کیلوگرم هروئین و ۲۷ کیلو و ۵۲۵ گرم سایر مواد بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی استان هرمزگان همچنین از بازداشت نزدیک به ۶۶۰۰ معتاد کارتن خواب و ۱۰۷ تن دیگر خبر داد که به گفته وی٬ «۸۳ نفر آنها از قاچاقچیان عمده و اصلی مواد افیونی هستند».

به نوشته ایسنا، روح‌الامین قاسمی، فرمانده انتظامی استان سمنان، نیز از کشف ۲۶۸ کیلو مواد مخدر از سوی پلیس این استان خبر داد و گفت: «ماموران اداره عملیات ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر استان در محورهای مواصلاتی استان اصفهان موفق به شناسایی و توقیف خودروهای مورد نظر {حامل این مقدار مواد مخدر} شدند.»

به گفته وی٬ در بازرسی از داخل خودروها «مقدار ۱۶۸ کیلو و ۷۵۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک و ۹۸ کیلو و ۵۰۰ گرم حشیش» کشف شد.

این مقام نیروی انتظامی در عین حال از بازداشت چهار تن که یکی از آنها «در پوشش خانوادگی اقدام به حمل مواد کرده بود» خبر داد.

قاچاق مواد مخدر یکی از عمده‌ترین جرائم زندانیان در ایران است و تقریبا روزی نیست که رسانه‌ها به نقل از مقام‌های انتظامی از کشف محموله‌های مواد مخدر در نقاط مختلف ایران خبر ندهند.

در این ارتباط،‌ خبرگزاری دولتی ایرنا روز پنجشنبه به نقل از جانشین فرماندهی انتظامی استان مرکزی نوشت که ۵۸ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک در این استان کشف و ضبط شده است.

به گفته یوسف سپهوند٬ «۵۳ کیلوگرم این مواد از یک دستگاه خودروی سواری که در کپسول سی ان جی جاسازی شده بود به دست آمد».

ایرنا روز چهارشنبه هفتم تیر به نقل از فرمانده انتظامی استان ایلام از کشف ۳۵ کیلوگرم مواد مخدر و دستگیری شش قاچاقچی در شهرستان دهلران خبر داده بود.

نورعلی یاری گفته بود که از ابتدای سال جاری تاکنون «بیش از ۱۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در این استان کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۳۰ درصد افزایش داشته است».

این خبرگزاری همچنین روز ششم تیر به نقل از جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف بیش از پنج تن مواد مخدر در سه ماهه نخست سال جاری در سطح تهران بزرگ خبر داده بود.

به گفته غلامعلی کریمی، این مواد مخدر شامل تریاک، حشیش، شیشه، هروئین، مرفین و گِرَس است. او از دستگیری ۱۷۰ قاچاقچی مواد مخدر و شناسایی ۱۵ باند قاچاق مواد مخدر در همین مدت خبر داده بود.

خبرگزاری میزان، ‌متعلق به قوه قضائیه، هم نوشت که «در پی اجرای عملیات مسلحانه٬ ۶۲ کیلو تریاک از یک منزل مسکونی و یک خودروی سواری در مشهد کشف شد».

با وجود آمار بالای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران٬ قاچاق مواد در ایران کاهش نداشته٬ بلکه آسیب‌هایی جدی به خانواده‌های اعدام‌شدگان نیز وارد شده است.

مسئولان قوه قضائیه به همین دلیل تصمیم گرفته‌اند تنها برای افراد اصلی چرخه قاچاق مواد مخدر حکم اعدام صادر کنند و برای دیگر مجرمان جرائم جایگزین در نظر بگیرند.

به گفته مقامات رسمی جمهوری اسلامی در ایران بین دو میلیون و ۸۰۰ هزار تا سه و نیم میلیون نفر معتاد وجود دارد. بیشتر زندانیان در ایران در ارتباط با مواد مخدر دستگیر ، محاکمه و زندانی می شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG