لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۵

ایران، عربستان و اسرائیل را متهم به هماهنگی در پرونده های منطقه ای کرد


بهرام قاسمی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه دوم اسفند،‌ آنچه «همسویی مواضع وزیر خارجه سعودی و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره ایران»‌ نامید را امری تصادفی ندانست و گفت: «شواهد و قرائن زیادی حکایت از هماهنگی های این دو رژیم در پرونده های منطقه ای دارد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، بهرام قاسمی که در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی و وزیر دفاع اسرائیل در کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می گفت، افزود:«هر دو رژیم گمان می برند به منظور جبران شکست ها و ناکامی های پرشمار خود در منطقه باید فضای بین المللی را علیه کشورمان تحریک کنند.»

این مقام دیپلماتیک ایران ادبیات به کار گرفته شده از سوی عادل الجبیر و آویگدور لیبرمن را «ادبیاتی تکراری و حاکی از استیصال و درماندگی دردناک»‌ توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه اول اسفند، در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ، با رد درخواست‌های ایران برای گفت‌وگو، تهران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان توصیف کرد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، نیز در این کنفرانس، ایران را متهم کرد که هدف نهایی‌اش، تضعیف عربستان سعودی است و خواستار گفت‌وگو با کشورهای عربی برای شکست دادن عناصر تندرو در منطقه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در سخنان خود اتهام وزیر خارجه عربستان سعودی در مورد حمایت ایران از تروریسم در جهان را «واهی و مضحک»‌نامید و گفت که تکرار این اتهام «هرگز نمی تواند باعث شود تا پیوندهای عقیدتی، آموزشی، مالی و اطلاعاتی بین نظام سعودی و تروریست های تکفیری» فراموش شود.

اتهام بهرام قاسمی علیه عربستان سعودی در شرایطی مطرح شد که شماری از کشورهای جهان نیز ایران را متهم به حمایت از سازمان های تروریستی می کنند.

اخیرا مقامات آمریکایی از جمله دونالد ترامپ،رئیس جمهور آمریکا و جیمز متیس،وزیر دفاع این کشور، ایران را مهمترین حامی تروریسم در جهان دانستند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بارها ایران را مهمترین دولت حامی «تروریسم» در جهان دانسته بود. استفاده از نیروی قدس سپاه پاسداران برای «اجرای اهداف جمهوری اسلامی در سیاست خارجی»،حمایت از حکومت اسد و تجهیز حرب االله لبنان از جمله دلایلی بود که وزارت خارجه آمریکا، ایران را در صدر لیست حامیان تروریسم قرار داده بود.

در این ارتباط،‌ وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ ‌گفت که ایران نیرویی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه به شمار می‌رود و می‌خواهد «ما را نابود کند.»

وی اضافه کرد که «تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر ندهد، بسیار مشکل خواهد بود تا با چنین کشوری معامله کرد.»

عادل الجبیر روز ۲۴ بهمن، در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از ایران به عنوان «تهدیدی» برای منطقه نام برده بود.

عربستان سعودی و بحرین در زمستان سال گذشته و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند. این حملات در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی اتفاق افتاد.

عربستان سعودی و بحرین همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کنند. اما تهران با رد این اتهام، ریاض را متهم به دخالت در امور داخلی خود کرده است. در این ارتباط، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، روز سی ام بهمن گفت: «گروه های مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران با حمایت سازمان‌های فرامنطقه‌ای و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس» دوباره «وارد فاز نظامی شده‌اند.»

این اتهام‌ها در شرایطی مطرح می‌شوند که این کشورها دخالت در امور داخلی ایران را رد می‌کنند.

سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی در روز یکشنبه پس از آن ابراز شد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز ۲۷ بهمن و پیش از آغاز سفر به عمان از تلاش برای بهبود مناسبات تهران با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس استقبال کرده و گفته بود که ایران خواستار روابط خوب با این کشورها است.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز اول اسفند در سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان، ضمن درخواست از کشورهای منطقه خلیج فارس برای «پشت سر گذاشتن وضعیت تفرقه و تنش کنونی» گفت که این کشورها باید در مسیر «برقراری هماهنگی های منطقه ای واقع بینانه» حرکت کنند.

وی در این ارتباط پیشنهاد داد که با یک «مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای» بر اساس اصول مورد توافق کلی و هدف های مشترک»، «تفاهم درباره طیف وسیعی از موضوعات از جمله اقدامات اعتمادساز و امنیت‌ساز و مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و فرقه گرایی» را ارتقاء داد.

در این حال، به نوشته رویترز، وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه در بخشی از سخنانش گفت: «ایران از حکومت بشار اسد حمایت کرد و به جدایی طلبان حوثی در یمن و گروه های خشونت طلب در سراسر منطقه کمک رساند.»

همزمان حساب کاربری توئیتر وزارت خارجه عربستان سعودی نیز به نقل از عادل الجبیر نوشت که «ایران تنها کشور منطقه است که تا کنون مورد حمله گروه داعش یا دیگر سازمان‌های تروریستی قرار نگرفته است.»

مناسبات ایران با برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، به خصوص با عربستان سعودی، از جمله به دلیل حمایت شان از جناح های درگیر در جنگ داخلی سوریه و یمن تیره است. این کشورها نیز تهران را متهم به دخالت در امور داخلی این کشورها می کنند؛ اتهامی که از سوی ایران رد شده است.

عادل الجبیر در این ارتباط از جامعه بین الملل خواست تا با تعیین خطوط قرمز، ایران را از این اعمال بازدارد. پیشتر حسن روحانی ۲۷ بهمن گفته بود: «ایران هیچ گاه نه به فکر تجاوز بوده و نه مداخله در امور داخلی کشور و نه تحمیل عقاید دینی، مذهبی و یا سیاسی خود. اساس سیاست ما همکاری مشترک با دوستان و کشورهای اسلامی است.»

به نوشته رویترز، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ، ایران را متهم کرد که هدف نهایی‌اش، تضعیف عربستان سعودی است و خواستار گفت‌وگو با کشورهای عربی برای شکست دادن عناصر تندرو در منطقه شد.

این مقام اسرائیلی گفت: «تقسیم‌بندی واقعی، میان یهودیان و مسلمانان نیست بلکه میان میانه‌روها و تندروهاست.»

وزیر دفاع اسرائیل به حاضران در اجلاس امنیتی مونیخ گفت که ایران روی موشک‌های دوربردی که سال گذشته شلیک کرد، از جمله به زبان عبری نوشته بود «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود».

به گفته آقای لیبرمن، «ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را زیر پا گذاشته و با کره شمالی نیز همکاری‌های موشکی دارد».

پیشتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز ۲۷ بهمن و در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته بود که به اعتقاد او، مقابله با «جریان رو به رشد اسلام افراطی» با کمک دولت آمریکا امکان‌پذیر است.

وی گفت:«فکر می‌کنم که می‌توانیم تهاجم و خطر ایران را به عقب برانیم.»

بنیامین نتانیاهو پیش از این نیز خواهان «اتحاد جهانی در برابر ایران»، در پی آزمایش موشک بالیستیک اخیر تهران شده و گفته است که تشکیل چنین جبهه‌ای در برابر «خوی تجاوزگری» حکومت ایران یک ضرورت است.

مناسبات ایران و اسرائیل پس از پیروی انقلاب بهمن سال ۵۷ قطع شد. ایران، اسرائیل را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و مقا‌م‌های ایرانی در ادبیات رسمی خود، به ندرت حاضرند به نام این کشور به طور مستقیم اشاره کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG