لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۲۲

استعفای امام جمعه کرمان در پی «فشارهای سیاسی»


اسحاق جهانگیری٬ معاون اول حسن روحانی، از استعفای امام جمعه کرمان که گزارش شده در پی برخی «فشار‌های سیاسی» صورت گرفته است٬ ابراز نگرانی کرد.

آقای جهانگیری با انتشار تصاویری از یحیی جعفری٬ امام جمعه کرمان، در صفحه توییتر خود٬ به موضوع استعفای وی اشاره کرد و نوشت این خبر٬ باعث «نگرانی» ‌اش شده است.

معاون اول رئیس جمهوری ایران از یحیی جعفری به عنوان «یار دیرین امام و انقلاب و نماد روحانیت روشن ضمیر، آگاه، خوشنام و معتدل» یاد کرده است.

روزنامه «قانون» روز چهارشنبه ۲۸ تیر، با انتشار خبر استعفای امام جمعه کرمان نوشت این روحانی بر اثر «فشار‌های سیاسی» مجبور به کناره‌گیری شده است.

آن‌طور که این روزنامه نوشته است، «ناخوش احوال» شدن یحیی جعفری در خطبه‌های نماز جمعه «عید فطر» امسال کرمان٬ «بهانه‌ای برای تندرو‌ها» شد تا «به او برای قبول استعفا فشار وارد کنند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، هادی جعفری، فرزند امام جمعه مستعفی کرمان، با تاکید بر اینکه استعفای پدرش به خاطر برخی فشارها بوده است، اعلام کرد که آیت‌الله جعفری برای اقامه نماز جمعه مشکل جسمی ندارد.

در این میان، یک فرد مطلع در این رابطه به روزنامه «قانون» گفت «فشار‌ها برای استعفای جعفری از ۱۵ روز پیش شدت» گرفته بود که «هسته اصلی این فشار‌ها، نزدیکان فکری به مصباح یزدی در کرمان هستند».

این فرد که نامش فاش نشده است، افزود با سفر رضا تقوی، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه به کرمان٬ بر حجم این فشار‌ها افزوده شد.

قانون در گزارش خود براساس یکی از شنیده‌های خود نوشت: تقوی در این سفر اعلام کرد که «به دنبال این هستیم که ائمه جمعه‌ای که از کار افتاده‌اند را بازنشسته کنیم و یا از آن‌ها بخواهیم استعفا بدهند».

انتشار خبر استعفای این روحانی نزدیک به دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان با واکنش ۳۰۰ تن از «فرهیختگان و شخصیت‌های تاثیرگذار» استان کرمان نیز مواجه شده است.

به نوشته قانون،‌ آنها در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، ‌رهبر جمهوری اسلامی، از وی خواستند استعفای امام جمعه کرمان را نپذیرد.

این نامه توسط محمد جواد حجتی کرمانی به رهبر جمهوری اسلامی داده شده است.

آقای حجتی کرمانی با تائید این موضوع گفت که «مخالفان می‌خواهند فضا را به‌گونه‌ای پیش ببرند که افراد منصوب امام در شرایطی قرار بگیرند که مجبور به استعفا شوند و نباید بگذاریم این افراد به هدف خود برسند».

وی اضافه کرد:‌ «علاوه بر این نامه، من نيز در نامه‌ای جداگانه به رهبری ضمن شرح ماجرا، از ایشان درخواست کردم که با استعفای ایشان موافقت نشوند زیرا مردم استان علاقه‌مند هستند ایشان در این جایگاه باقی بمانند».

علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان، از دیگر مخالفان استعفای یحیی جعفری٬ امام جمعه کرمان، نیز گفت که تلاش‌ها برای منصرف‌کردن او از استعفا ادامه دارد.

استاندار کرمان با اشاره به تماس تلفنی خود رضا تقوی، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت که درخواست کردم با استعفای امام جمعه کرمان موافقت نشود که در پاسخ به من گفتند «ما بنایی به تغییر ایشان نداریم».

علیرضا رزم حسینی همچنین با انتشار پیامی اعلام کرد که «فرهیختگان استان و دلسوزان انقلاب، رزمندگان و خانواده شهدا»‌ برآنند تا یحی جعفری را از استعفایش منصرف کنند.​

وی نوشت که «در روزهای اخیر مکررا از ایشان درخواست کردم که از استعفا منصرف شوند و در پاسخ٬ به موضوع کبر سن و مشکلات جسمی» اشاره کرده است.

رضا تقوی٬ رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور هم درهمین ارتباط به خبرگزاری تسنیم گفت که امام‌ جمعه و نماینده ولی‌ فقیه در کرمان به دلیل «کهولت سن» استعفا کرده است.

تقوی افزود که رهبر جمهوری اسلامی بعد از پذیرش استعفای آقای جعفری، جانشین او را انتخاب خواهند کرد.

در این حال، روزنامه «قانون» در پایان گزارش خود استعفای یحیی جعفری را تلاش «تندرو‌ها» برای حذف «یاران» اکبر هاشمی رفسنجانی ارزیابی کرده است.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG