لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۷

«مصرف بالای ماری جوانا در بین جوانان» در ایران


حمید صرامی، مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، روز سه شنبه هفتم دی با اعلام خبر «مصرف بالای ماری جوانا در بین جوانان» نسبت به این موضوع هشدار داد.

وی با اشاره به اینکه با انهدام بیش از «دو هزار آشپزخانه تولید شیشه» در فاصله زمانی ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵، کشف و ضبط «بیش از ۲۰ تن شیشه» در ایران و اعدام و زندان قاچاقچیان شیشه، مصرف آن کاهش یافته است، از «رواج نگران کننده ماری جوانا در بین جوانان» خبر داد.

آقای صرامی به خبرگزاری تسنیم گفت :‌«‌متاسفانه دغدغه اخیر کشور مصرف ماده گل، ماری‌جوانا و حشیش در میان نوجوانان و جوانان است.»

این مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به موفقیت ماموران در کنترل شیشه و افزایش قیمت آن از ۵ میلیون تومان در یک کیلوگرم به ۵۱ میلیون تومان در یک کیلوگرم خواستار کنترل گل ، حشیش و ماری جوانا و اقدامات عاجل اطلاعاتی ، نظامی و قضایی در این مورد شد.

پیشتر در ۱۷ آبان سال جاری، علی اصغر سلطانی، معاون دادستان استان اراک، از بازداشت شش تن به اتهام کاشت ماری جوانا در این استان خبر داده بود.

سه سال پیش هم ماموران نیروی انتظامی از کشف یک مزرعه ماری جوآنا در شهر ماهان در نزدیکی کرمان خبر داده بودند.

رسانه ها در سال های گذشته نیز از کاشت ماری جوآنا در آپارتمان های تهران و شهرهای دیگر خبر داده بودند و بر اساس این گزارش ها، صفحاتی در فضای مجازی هم نحوه کاشت این گیاه را آموزش می دهند.

پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند که ماری جوآنا «به شکل های متفاوت از جمله گلخانه ای و یا به روش مزرعه ای در سطح تولیدی خانگی و یا در وسعت بالا در برخی مناطق کاشت و برداشت می شود.»

در تیرماه گذشته، خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» در ایران در گزارشی از مصرف بالای ماری جوانا بین ایرانیان خبر داده بود. این گزارش با اشاره به اینکه در همه رستوران ها و مراکز تفریحی چون دیزین و شمشک بوی «‌گل »‌ می آید با اشاره به موفقیت نسبی ایران در کنترل هرویین و تریاک از عدم موفقیت ایران در کنترل ماری جوانا خبر داده بود.

بر پایه گزارش شماره پنجم بهمن سال ۱۳۹۳ روزنامه شرق، ماری جوانای مصرفی در ایران از نوع طبی است که به میزان ۲۴ تا ۳۰ درصد حاوی مخدر «تی اچ اس» است. این میزان در آمریکا تنها برای درمان بیماری های لاعلاج و در دوره کوتاهی مصرف می شود. این در حالی است که ماری جوانای مصرفی در آمریکا تنها بین ۴ تا ۸ درصد مخدر تی اچ اس دارد.

در حالی که آمار دقیقی درباره معتادین به ماری جوانا در ایران وجود ندارد، ‌علی هاشمی، رئیس کمیته مبارزه با مواد مخدر دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز ۲۴ مهر آمار معتادان ایران را حدود چهار میلیون تن اعلام کرده و گفته بود: برپایه یک پژوهش، ۱۵ در سال پیش اکثریت قاطع معتادان کسانی بودند که کم سواد یا بی‌سواد بودند اما در سال‌های اخیر مصرف مواد مخدر در میان افراد دارای تحصیلات عالیه هم دیده می‎شود.

XS
SM
MD
LG