لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۱
ابوالحسن خليلی، دبير کانون انجمن‌های صنايع غذايی، از موافقت سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با افزايش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قيمت روغن نباتی و رشد ۱۴ درصدی قيمت پودر شوينده خبر داد.

وی به خبرگزاری فارس گفت: «با موافقت سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان، افزايش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قيمت روغن‌نباتی از ۱۴ ارديبهشت‌ماه صورت گرفته است.»

بر اساس اين گزارش، قيمت روغن‌نباتی برای صنايع مصرف‌کننده اين محصول، ۱۰ درصد و برای عرضه به‌ صورت بسته‌بندی‌ شده مورد مصرف خانوار بين ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش يافته است.

دليل موافقت سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان با این امر افزايش قيمت جهانی روغن خام اعلام شده است.

دبير کانون انجمن‌های صنايع غذايی همچنين از افزايش ۱۴ درصدی قيمت پودر شوينده با موافقت سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان در هفته گذشته خبر داد و گفت: «چهار درصد از اين افزايش قيمت به دليل ماليات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد نيز بابت افزايش قيمت مواد اوليه توليد اتفاق افتاده است.»

وی همچنين به خبرگزاری فارس گفت که برخی ديگر از توليدکنندگان محصولات غذايی نيز درخواست خود را برای افزايش قيمت محصول به سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان ارائه داده‌اند و منتظر تصميم‌گيری اين سازمان هستند.

ابوالحسن خليلی اشاره نکرد که اين درخواست‌ها از جانب کدام بخش‌های توليدی مطرح شده است.

اما افزايش قيمت در ايران تنها به روغن نباتی و پودر شوينده که با چراغ سبز دولت هم صورت گرفته است، محدود نمی‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، قيمت برخی از کالاها و به ويژه مواد غذايی در ایران افزايش يافته است.

در اين ارتباط، روزنامه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه با اشاره به افزايش قيمت‌ها در دومين ماه سال جاری، بر لزوم پاسخ‌گويی مقام‌های دولتی درباره موج گرانی‌ها تاکيد کرد.

اين روزنامه نوشت که «افزايش قيمت‌ها در هفته‌های اخير که هر روز بيشتر خود را نمايان می‌سازد، پديده‌ای ناگهانی و پيش‌بينی ناپذير نبود و از مدت‌ها قبل و در آستانه آغاز مرحله اصلاح قيمت‌ها، کارشناسان متعددی مواجه شدن با چنين شرايطی را محتمل می‌دانستند و نسبت به وقوع آن هشدار می‌دادند.»

روزنامه جمهوری اسلامی اين افزايش قيمت‌ها را برخلاف وعده‌های مقام‌های دولت محمود احمدی‌نژاد دانست که با قاطعيت می‌گفتند در سال ۹۰ نه تنها چيزی گران نمی‌شود، بلکه ارزان هم خواهد ‌شد.

بر اساس اين گزارش، حذف يارانه‌ها، آزادسازی قيمت حامل‌های انرژی، رشد نقدينگی و افزايش سطح جهانی قيمت‌ها از عوامل موج جديد گرانی در ايران هستند.

در اين ميان، قاسمعلی حسنی، رئيس اتحاديه کشوری بنکداران، به خبرگزاری دولتی ايرنا گفته است که «برخی توليدکنندگان با درج قيمت‌های غيرواقعی بر روی اجناس جهت مصرف‌کننده، به گرانی دامن می‌زنند».

بر اساس اين گزارش، از جمله اجناسی که به گفته رئيس اتحاديه کشوری بنکداران گران فروخته می‌شود، رب گوجه فرنگی، انواع ماکارونی، تن ماهی، انواع کنسرو و دستمال کاغذی هستند.

البته بر اساس گزارش رسانه‌ها، قيمت برخی از انواع ميوه، گوشت گوسفند، برنج، پياز و شماری ديگر از مواد غذايی نيز افزايش يافته است.

اين در حالی است که مرتضی تمدن، استاندار تهران، به خبرگزاری دولتی ايرنا گفته است: «افزايش قيمت برنج و ميوه افزايش معناداری نيست که موجب نگرانی مردم شود.»
XS
SM
MD
LG