لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۵

واکنش های داخلی و خارجی به بازداشت فریبرز رئیس دانا


Iran--Fariborz Rais-Dana is a senior professor of economics, and a member of the Board of Directors of the Writers’ Guild of Iran.
بازداشت فريبرز رئيس دانا، پژوهشگر اقتصادی و اقتتصدادان منتقد، انتقادهاي گسترده ای را در داخل و خارج از ايران به همراه داشته است.

فريبرز رئيس دانا چند ساعت پس از انتقاد شديد از قانون هدفمند شدن يارانه ها، در حدود ساعت يک نيمه شب ۲۷ آذر سال جاری توسط چند مامور امنيتی بازداشت شد.

انجمن اقتصاددانان خاورميانه، که انهادی بين المللی متشکل از اقتصاددانان علاقمند به مسايل خاورميانه است، در بيانيه ای نوشت:« در حالی که در جوامع دموکراتيک، دانشمندان و دانشگاهيان آزادند و حتی تشويق می شوند تا در گفت وگو در باره مسايل مربوط به امور سياست های عمومی مشارکت کنند، دکتر رئيس دانا به دليل بيان ديدگاه تخصصی اش در مورد وضعيت اقتصادی ايران و سياست های دولت بازداشت شده است.»

همچنين ۴۰ استاد ايرانی دانشگاه های خارج از کشور با محکوم کردن بازداشت فريبرز رئيس دانا، که به گفته آنان، به طور پيگير، سياست های اقتصادی و اجتماعی حکومت اسلامی را به نقد کشيده است، نوشتند: دولت محمود احمدی نژاد، در برابر بحران روزافزون اقتصادی و سياسی ايران و در تدارک اجرای سياست بحث انگيز حذف يارانه ها٬ تلاش می کند تا منتقدانی همچون دکتر رئيس دانا را خاموش کند.

آنان خواستار آزادی فوری و بدون قيد و شرط آقای رئيس دانا و ديگر زندانيان سياسی و فعالان مدنی شدند.

از جمله امضاکنندگان اين بيانيه، يرواند آبراهاميان، سهراب بهداد، رامين جهانبگلو، رضا براهنی، منصور فرهنگ، رضا قريشی، احمد حکاک کريمی، فرهاد خسرو خاور، حسن منصور، فرهاد نعمانی و نيره توحيدی هستند.

در اين ميان، ناصر زرافشان، وکيل مدافع فريبرز رئيس دانا، درباره آخرين وضعيت پرونده موکلش به « راديو فردا» می گويد: « تاکنون به رغم تلاش هايم برای ملاقات با موکلم و نيز اينکه وکالت نامه ام را به تاييد مقامات برسانم، موفق به ديدار با او نشده ام و ظاهرا آقای رئيس دانا در مرحله بازجويی قرار دارد.»

آقای زرافشان با اشاره به اينکه پرونده فريبرز رئيس دانا هنوز به هيچ دادياری يا بازپرسی ارجاع نشده است که برای صدور قرار تامين اقدام شود، می افزايد:« تنها مرجعی که در شرايط فعلی که موکلم در اختيار ضابطين قبل از دادسرای انقلاب است، می تواند چنين دستوری را صادر کند، دادستان تهران است که تاکنون به رغم مراجعه هايم هنوز موفق به دريافت مجوز برای ديدار با موکلم و يا حداقل پرونده او نشده ام.»

پيشتر نيز بيش از ۲۳۰ فعال سياسی و مدنی در نامه ديگری که از سوی کمپين آزادی فريبرز رئيس دانا تدوين شده است، از بازداشت آقای رئيس دانا انتقاد کردند.

از امضاکنندگان اين نامه، داريوش آشوری، مرتضی محيط، سيروس آرين پور، جمشيد اسدی، کمال اطهاری، جلال ايجادی، سعيد پيوندی، احمد سيف، رضا علامه زاده، کاظم علمداری و رضا فانی يزدی هستند.

فرشين کاظمی نيا، سخنگوی کمپين آزادی فريبرز رئيس دانا، در مورد بازداشت اين اقتصاددان منتقد و نامه اين کمپين به « راديو فردا» می گويد:« آقای رئيس دانا به دليل ابراز عقيده و نگاه کارشناسی اش به مسايل، مشکلات و اقتصاد ايران بازداشت شد» و می افزايد:« بر حسب مبانی حقوق بشر و آزادی بيان، ايشان هيچ جرمی مرتکب نشده است و بنابراين، ما خواستار آزادی فوری سريع ايشان هستيم.»

وی همچنين اشاره می کند که اين کمپين برنامه های ديگری برای آزادی آقای رئيس دانا در دست اجرا دارد:« کوشش می کنيم که در گفت و گو با سنديکاها و اتحاديه های کارگری در اروپا، توجه آنان را به اين موضوع جلب کنيم تا از دولت و سيستم قضايی جمهوری اسلامی ايران، خواستار آزادی آقای رئيس دانا شوند.»

آقای کاظمی نيا نسبت به نتيجه اينگونه اقدامات ابراز خوش بينی می کند.

پيش از انتشار اين نامه و بيانيه نيز کانون مدافعان حقوق کارگر که آقای رئيس دانا، يکی از اعضای آن به شمار می رود، در بيانيه ای نوشت که دستگيری اين اقتصاددان چند ساعت پس از آن صورت گرفت که او اعلام کرد که اجرای هدفمند سازی يارانه ها، به معنای « فشردن گلوی کارگران و زحمتکشان و حمله همه جانبه به سفره خالی آنان است.»

کانون مدافعان حقوق کارگر با اشاره به اينکه بازداشت آقای رئيس دانا به منزله تلاش برای ايجاد فضای قبرستانی و اجحاف بر مردم است، خواستار آزادی بی قيد وشرط و فوری او شد و افزود: رئيس دانا هيچ جرمی جز بيان خواسته های کارگران و زحمتکشان مرتکب نشده است.

کانون نويسندگان ايران نيز در بيانيه ای نوشت: در کشوری که به‌تازگی نماينده اش در کميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد ايران آزادترين کشور جهان است، اقتصاددانی را ظاهراً به اتهام اظهارنظر درباره‌ «طرح تعديل اقتصادی و حذف يارانه‌ها» بازداشت می‌کنند.

کانون نويسندگان ايران با اشاره به بازداشت های صورت گرفته در ايران و زندانی کردن فعالان مدنی، بر لزوم رعايت آزادی بيان برای تمامی شهروندان ايرانی تاکيد کرد و خواستار آزادی بی‌ قيد و شرط فريبرز رييس‌دانا و همه زندانيان سياسی و عقيدتی شد.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG