لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۹

تبلیغ بهرنگی و گلسرخی، از دلایل صدور حکم زندان برای فریبرز رئیس دانا


فريبرز رئيس دانا، اقتصاددان و عضو کانون نويسندگان ايران و کانون مدافعان حقوق کارگر، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به يک سال حبس تعزيری محکوم شد.

اين حکم روز ۲۱ خرداد به آقای رئيس دانا ابلاغ شده است.

تبليغ چهره‌های وابسته به گروهای چپ و مارکسيست، مانند صمد بهرنگی و خسرو گلسرخی، يکی از دلايل محکوميت فريبرز رئيس دانا به يک سال زندان از سوی قاضی مقيسه بوده است.

اين در حالی است که کتاب‌های صمد بهرنگی در ساليان اخير مجوز چاپ در ايران دريافت کرده است و تلويزيون دولتی ايران نيز هر ساله، دفاعيات خسرو گلسرخی، روزنامه‌نگار و شاعر، را که پيش از انقلاب بهمن ۵۷ اعدام شد، نشان می‌دهد.

ديگر دلايلی که اين قاضی دادگاه انقلاب اسلامی برای محکوم دانستن اين اقتصاددان منتقد دولت مطرح کرده است، عضويت در کانون نويسندگان ايران، تنظيم بيانيه‌های جريان فتنه ۸۸، صدور بيانيه عليه سانسور و نظام و شرکت در مراسم سالگرد محمد مختاری و محمد جعفر پوينده، نويسندگان کشته شده در جريان قتل‌های زنجيره‌ای، بوده‌اند.

همچنین مصاحبه با رسانه‌های بيگانه، متهم کردن جمهوری اسلامی به آزار و تجاوز و شکنجه زندانيان و فرمايشی قلمداد کردن دادگاه‌های جمهوری اسلامی، نيز در حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران از ديگر دلايل محکوميت فريبرز رئيس دانا بوده است.

بر اساس اين حکم، آقای رئيس دانا به مدت ۲۰ روز فرصت دارد خود را معرفی کند و يا اعتراض خود را نسبت به حکم، اعلام کند.

اين اقتصاددان منتقد دولت در نخستين ساعات بامداد يکشنبه ۲۸ آذر، پس از اعلام خبر آغاز اجرای قانون هدفمندسازی يارانه‌ها توسط محمود احمدی‌نژاد، توسط مأموران امنيتی در تهران بازداشت شد.

در آن زمان عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، دليل بازداشت فريبرز رئيس دانا را «مصاحبه با رسانه‌های بيگانه» و «اخلال در هدفمند کردن يارانه‌ها» اعلام کرده بود.

بازداشت آقای رئيس دانا، اعتراض‌های گسترده‌ای را در ايران و جهان برانگيخت و شمار زيادی از فعالان سياسی و مدنی و نيز اقتصاددانان، خواستار آزادی او شدند.

در پی اين اعتراض‌ها فريبرز رئيس دانا در دی ماه سال گذشته با وثيقه‌ای ۳۰ ميليون تومانی به طور موقت آزاد شد و پس از مدتی نيز در دادگاه محاکمه شد.
XS
SM
MD
LG