لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۱

نامه هفت زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر به دبیرکل سازمان ملل


اعتصاب غذای زندانيان سياسی زندان رجايی شهر کرج پس از چهار روز پايان يافت اما شماری از اين زندانيان در نامه‌ای به بان کی‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، گفته‌اند که در صورت تحقق نيافتن خواسته‌هايشان، باز هم دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

منصور اسانلو، رسول بداقی، عيسی سحرخيز، حشمت‌الله طبرزدی، مهدی محموديان، کيوان صميمی، رضا رفيعی، جعفر اقدمی، علی عجمی، مجيد توکلی و بهروز جاويد از جمله زندانيان سياسی رجايی‌‌شهر بودند که اعتصاب غذا کرده بودند.

اعتصاب غذای زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج در اعتراض به شرايط نامناسب رفاهی و بهداشتی و نيز محروميت از ملاقات حضوری و حق مرخصی از روز يکشنبه آغاز شده بود.

اعتراض به احضارها، بازداشت‌ها، تهديدها و فشار بر خانواده‌های زندانيان صنفی، سياسی و حقوق بشری از ديگر دلايل اين اعتصاب غذا اعلام شده بود.

در اين ميان، يکی از نزديکان منصور اسانلو، رئيس زندانی هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، به راديو فردا گفت که وی در ملاقات کابينی با فرزندان خود گفته است که اين اعتصاب غذا پايان يافته است.

بر اساس اين گزارش، آقای اسانلو گفته است که زندانيان در صورت تحقق نيافتن خواسته‌هايشان، دوباره در روزهای آينده دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

در همين حال، به نوشته وبسايت جرس، نزديک به اصلاح‌طلبان، تعدادی از زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج در نامه‌ای به دبيرکل سازمان ملل متحد با تأکيد مجدد بر ادامه اعتراض خود در زندان، از او خواستند نماينده ويژه خود را برای تهيه گزارش از وضعيت حقوق بشر در ايران، به ويژه زندان‌ها و زندانيان سياسی، اعزام کند.

آنان در بخشی از اين نامه بر ادامه اعتصاب غذا در روز ۲۸ فروردين ماه و تعدادی از روزهای ارديبهشت ماه و همچنين روزهای جهانی کارگر، معلم و مطبوعات تأکيد کرده‌اند.

اين نامه به امضای منصور اسانلو، رسول بداقی، مجيد توکلی، عيسی سحرخيز، کيوان صميمی، حشمت‌الله طبرزدی و مهدی محموديان رسيده است.

اين گروه از زندانيان سياسی اعلام کرده‌اند: در صورتی که حاکميت حاضر نشود به گفته آنان، دست از خودکامگی بردارد و تمامی مفاد حق قانونی ملت را بر مبنای اعلاميه جهانی حقوق بشر اجرا کند، حرکت اعتراضی خود را از روز اول خرداد ماه، به شکل اعتصاب غذای نامحدود تا رسيدن به خواسته‌هاشان ادامه خواهند داد.

آنها در نامه خود به دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين نوشته‌اند که حاکميت از طريق ايجاد فضای رعب و وحشت و اعمال يک حکومت امنيتی- پليسی، جلوی فعاليت احزاب، گروه‌های منتقد سياسی و مطبوعات و روزنامه‌های مستقل را گرفته و فعالان سياسی و کنشگران اجتماعی را بازداشت کرده است.

اين زندانيان سياسی در عين حال از حصر خانگی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان، و همسرانشان؛ زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، انتقاد کرده و اين اقدام را غيرقانونی دانسته‌اند.

اعتصاب غذا در زندان‌های جمهوری اسلامی ايران موضوع جديدی نيست و در تابستان سال گذشته نيز ۱۷ تن از زندانيان سياسی زندان اوين در اعتراض به انتقال به سلول‌های انفرادی، شرايط زندان و برخورد نامناسب مأموران زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

به نوشته وبسايت جرس، اين ۱۷ زندانی سياسی در اعتصاب خود به تعدادی از خواسته‌های قانونی خود هم دست يافتند. از جمله، زندانيان که حق استفاده از کتاب و روزنامه را نداشتند، از اين حق برخوردار شدند.

در عين حال، شرايط بهداشتی و رفاهی بند ۳۵۰ زندان اوين نيز تا حدودی بهبود يافت. اما اين زندانيان هنوز از حق ملاقات حضوری، تماس تلفنی و مرخصی محروم هستند.

سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر بارها از شرايط زندان‌های جمهوری اسلامی ايران و نيز برخورد مأموران با زندانيان انتقاد کرده‌اند.

در همین حال به نوشته وبسايت تحول سبز، مائده قادری، از اعضای کانون وکلای تهران، در پی اعتصاب غذای چند روز گذشته اش به بهداری زندان وکيل‌آباد مشهد منتقل شده است.

بر اساس اين گزارش، مائده قادری روز ۱۲اسفند سال گذشته توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد و تاکنون در زندان وکيل‌آباد مشهد و تحت بازجويی قرار داشته است.

او در اعتراض به عدم پاسخگويی مراجع قضايی نسبت به علت بازداشتش، اتهامات امنيتی وارد شده به خود و ممنوع‌الملاقات شدنش، دست به اعتصاب غذا زده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG