لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۴۰

«فضای نامناسب»؛ دلیل حکومت برای عدم برخورد با موسوی و کروبی


علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، در سخنانی در شهر مشهد، حصر خانگی را بهترین نوع برخورد با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان در ایران، دانسته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی در این سخنرانی گفته است که فضا برای برخورد با آقایان موسوی و کروبی فراهم نیست. نباید مشکل را چند برابر کنیم و باید به فضای جامعه هم توجه کنیم.

مهدی فتاپور، عضو شورای مرکزی اتحاد جمهوریخواهان ایران در آلمان، با اشاره به مواضع آقایان موسوی و کروبی در زمینه دفاع از آزادی و اقشار فقیر و اقلیت‌های قومی ومذهبی در ایران، درباره سخنان نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران به رادیو فردا می‌گوید: «این سخنان نشان‌دهنده آن است که بخش وسیعی از سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و مسئولان رژیم نسبت به آنچه که در ایران می‌گذرد، آگاهند.»

وی می‌افزاید: «آقای سعیدی در سخنان خود، در واقع، به این نکته اشاره کرد که بخش بزرگی از مردم آقایان موسوی وکروبی را تأیید می‌کنند و آن‌ها در میان افکار عمومی محبوبیت دارند و لذا رژیم با توجه به این موضوع و نیز تأثیرات هر نوع برخوردی در سطح جامعه، باید عمل کند؛ به ویژه که اگر بخواهد سطح برخورد را شدت ببخشد، ممکن است شاهد واکنش‌هایی در سطح جامعه باشد که رژیم را با مشکل مواجه کند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، همچنین مشکل عمده در راه برخورد با آقایان موسوی و کروبی را حمایت افرادی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله صانعی و آیت‌الله موسوی اردبیلی و همچنین تشکل‌هایی مانند مجمع مدرسین قم دانست.

حمایت‌هایی که نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران به آنها اشاره کرده است، پیام‌های تسلیتی بوده‌اند که پس از درگذشت پدر آقای موسوی از سوی شخصیت‌های سیاسی و مذهبی، مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله صانعی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله دستغیب، حسن خمینی و تشکل‌هایی مانند مجمع مدرسین قم و مجمع روحانیون مبارز صادر شدند.

این پیام‌ها، انتقاد اصولگرایان را به دنبال داشت. از جمله، یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران، گفت: عده‌ای در پوشش پیام تسلیت به میرحسین موسوی، با نادیده گرفتن حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، با تبرئه وی از هر نوع گناه و جرمی، جمهوری اسلامی را مورد هجوم قرار دادند.

آقای فتاپور در این زمینه اعتقاد دارد: «در جوار جنبش سبز و در میان ناراضیان، امثال آقای هاشمی رفسنجانی و بخش بزرگی از روحانیونی که در قم حضور دارند، از اوضاع ناراضی هستند.»

این فعال سیاسی در آلمان با اشاره به ابراز نگرانی‌های این بخش از روحانیت از سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی می‌افزاید: «این گروه مستقیما در درون رژیم و تأثیرگذار هستند. ممکن است بتوانند مسئولیت‌های آقای هاشمی رفسنجانی را بگیرند، اما قدرت او و همفکرانش فقط با عنوان حکومتی یا دولتی نیست. آن‌ها در میان بخشی از افرادی که در درون رژیم هستند، نفوذ دارند.»

میر حسین موسوی و مهدی کروبی همراه با همسرانشان؛ زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، پس از تظاهرات گسترده در تهران و چند شهر دیگر ایران در روز ۲۵ بهمن سال گذشته تحت حصر خانگی قرار گرفتند.

همزمان با این اقدام، چهره‌های سیاسی همسو با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار برخورد با رهبران معترضان در ایران شدند.

از جمله، در روز ۲۶ بهمن سال گذشته، در حالی که علی لاریجانی، رئیس مجلس، از لزوم برخورد قاطع با عوامل اعتراض‌های روز ۲۵ بهمن سخن می‌گفت، شماری از نمایندگان خواستار اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG