لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۴

نماینده مجلس از ایرانشهر: نیروی انتظامی به سوی سوخت‌بران تیراندازی نکند


نماینده مجلس از ایرانشهر روز دوشنبه ۱۹ تیر از «همه‌گیر شدن» آنچه «سوخت‌بری» در استان سیستان و بلوچستان نامید٬ خبر داد و گفت: از «نیروی انتظامی خواسته‌ایم به سوخت‌بران شلیک نکند».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمدنعیم امینی‌فرد «بیکاری» را باعث «همه‌گیر شدن سوخت‌بری» در سطح استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد و افزود: تردد سوخت‌بران در «دسته‌های ۳۰ تا ۴۰ نفری با ماشین‌هایی که پر از بنزین است در داخل شهر و جاده‌ها باعث بروز حادثه‌ و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم» می شود.

آن‌طور که این نماینده گفته، به دلیل نوع رانندگی «خطرناک» سوخت‌بران با خودروهایی که «عمدتا موتورهای آنها تقویت شده است»٬ حوادثی به وجود می‌آید که به سوخت‌بران و شهروندان آسیب‌های «جدی مانند نقص عضو و یا مرگ می‌رساند».

محمد نعیم امینی‌فرد افزود از رئیس پلیس استان سیستان و بلوچستان خواسته شده است «برای جلوگیری از فعالیت آنها به جای استفاده از سلاح گرم از روش‌های کم‌خطرتری استفاده کنند».

وی اضافه کرد: ماموران نیروی انتظامی می‌توانند در داخل شهر‌ها به دلیل اینکه خودروهای آنها «به منبع حمل سوخت تبدیل شده» با سوخت‌بران درگیر نشوند.

نماینده مجلس از ایرانشهر همچنین میزان درآمد «سرشاخه‌های سوخت‌بران» را ماهیانه حدود سه میلیون تومان و «شاخه‌های پایین‌تر که رانندگان و افرادی که ماشین‌ها را همراهی می‌کنند»٬ ماهیانه حدود یک میلیون تومان عنوان کرد و خواستار حل مشکل بیکاری در این استان شد تا شهروندان این استان «و از انجام کارهای پرخطری مانند سوخت‌بری خودداری کنند».

این نماینده مجلس همچنین هشدار داد در صورتی که برای معضل بیکاری در استان سیستان و بلوچستان چاره‌ای اندیشیده نشود٬ «آسیب‌هایی چون سوخت‌بری جان افراد بیشتری را خواهد گرفت».

پیش از این نیز یک عضو هیات مدیره کانون شورای کار سیستان و بلوچستان گفته بود که «جوانان تحصیل کرده بسیاری» در این استان٬ به دلیل «بیکاری، در محدوده مرزی به سوخت‌بَری مشغولند.»

به گفته محمد گل بامری٬ «حرفه سوخت‌بری در سیستان و بلوچستان به اندازه حرفه کولبری خطرناک است و تا امروز بسیاری از جوانان این منطقه در حوادث مربوط به جابه‌جا کردن سوخت جان خود را از دست داده‌اند.»

وی در حالی سوخت‌بری را مشابه کولبری توصیف کرده که سالانه گزارش‌های متعددی از کشته و زخمی شدن کولبران در استان های کردنشین ایران بر اثر شلیک گلوله مأموران نیروی انتظامی منتشر می‌شود.

مدافعان حقوق بشر بارها از عملکرد حکومت ایران در قبال مناطق کردنشین انتقاد کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی کولبران و شهروندان ساکن در این مناطق شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG